سئو یکی از اصلی ترین کارهایی که باید به منظور ارتقا سطح کیفی سایت و رسیدن به نتایج ایده آل در جستجوی گوگل و سایر موتورهای جستجو است. سایت هایی که می خواهند بدون هزینه و پرداخت پول برای تبلیغات گوگل ادورز نتایج ابتدایی گوگل را به دست بیاورند، باید تمرکز خود را روی سئو سایت قرار دهند. چرا که هر چقدر که وب سایتی بالاتر از دیگر صفحات رقیب باشد، احتمال اینکه توسط مخاطبین دیده شود بسیار بالاتر است.

چرا سئو مهم است؟

اهمیت سئو

خیلی از افراد زمانی که کسب و کار خود را آغاز می کنند اقدام به راه اندازی وب سایتی برای معرفی خود خواهند کرد. اما مسئله مهم این است که بسیاری از آنها آشنایی کافی با مباحث بهینه سازی سایت از طریق سئو را ندارند و به همین دلیل نمی توانند به موفقیت خاصی دست پیدا کنند. با توجه به اهمیت بسیار زیاد سئو در موفقیت و دیده شدن یک سایت، سوالی که برای بسیاری از افراد مطرح می شود این است که چگونه می توان سئو سایت خود را بهبود بخشید؟

شما با ایجاد تغییرات مشخص در طراحی و محتوای سایت خود می توانید از دید موتورهای جستجو وب سایت جذاب تری باشید. فرآیند بهینه سازی سایت در عین پیچیدگی و زمان بر بودن تاثیر بسیار به سزایی روی رتبه سایت شما خواهد داشت. چرا که در حقیقت موتورهای جستجو تمایل دارند کامل ترین و بهترین محتوا ممکن را به مخاطبین خود ارائه دهند و اگر شما سئو قوی و مناسبی داشته باشید مطمئنا می توانید بهترین گوگل باشید.

به منظور شناسایی محتوای سئو شده، موتورهای جستجو وب سایت های مختلف را مورد بررسی قرار می دهند. هر چقدر که در زمینه کلمه کلیدی مورد نظر عملکرد بهتری را داشته باشید، رتبه بهتری نیز در گوگل پیدا خواهید کرد. اما مسئله ای که باید بدانید این است که گوگل یا سایر موتورهای جستجو چه مواردی را بررسی می کنند و شما باید در چه زمینه هایی عملکرد مناسبی را داشته باشید. در ادامه مواردی که می توانند سئو یک سایت را تحت تاثیر خود قرار دهند را معرفی و مورد بررسی قرار خواهیم داد. اگر شما نیز به دنبال بهبود عملکرد خود در زمینه ایجاد یک وب سایت سئو شده هستید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

عوامل موثر بر سئو سایت

نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که موتورهای جستجو و در راس آنها گوگل به هیچ عنوان الگوریتم مشخصی برای رتبه بندی سایت ها ارائه نمی دهد. با این حال، با بررسی رفتارهای سایت های موفق مختلف و نتایجی که آنها توانسته اند به دست بیاورند می توان به یک سری عوامل مشترک و نتیجه بخش دست پیدا کرد. این عوامل را می توان به طور کلی به دو دسته on-page و off-page تقسیم بندی کرد.

سئو داخلی یا on-page

سئو On-Page

عواملی که سئو داخلی سایت را تحت تاثیر قرار می دهند در حقیقت مواردی هستند که درون خود سایت شما اتفاق می افتند. در واقع آنها مواردی دانست که شما تسلط کاملی بر رویشان دارید. منظور از داشتن تسلط کامل این است که شما خودتان می توانید روی آنها کار کنید و برای بهبود هر یک از آنها تلاش نمایید. در حقیقت می توان گفت که سئو داخلی به عملکرد شما در زمینه بازاریابی محتوا بستگی دارد. برخی از عواملی که سئو داخلی سایت را تحت تاثیر قرار می دهند عبارتند از:

عناوین صفحات

مسئله ای که در اینجا حائز اهمیت است این است که این عنوان هر یک از صفحات سایت شما است که به موتورهای جستجو می گوید هر یک از این صفحات درباره چه چیزی هستند. این عناوین باید حداکثر 70 کاراکتری بوده و کلمه کلیدی مورد نظر محتوا و به طور کلی کسب و کار شما را شامل شود.

توضیحات کوتاه یا meta description

شما به کمک بخش توضیحات کوتاه می توانید اطلاعات جزئی درباره هر یک از صفحات خود را به موتورهای جستجو ارائه دهید. در کنار نقش موثر توضیحات کوتاه در سئو داخلی سایت، مخاطبین شما نیز می توانند آن را مشاهده نمایند. بدین ترتیب آنها نیز در کوتاه ترین زمان ممکن متوجه می شوند که آیا محتوایی که وب سایت شما قرار گرفته است به نیازهای آنها پاسخ می دهد یا نه. به همین دلیل باید روی این بخش دقت کافی را تازه داشته باشید و در چند جمله و با استفاده از کلمه کلیدی مورد نظر محتوای صفحه مورد نظر را به آنها توضیح دهید.

زیر عنوان ها یا sub-heading

استفاده از زیر عنوان در صفحات وب سایت نه تنها خواندن محتوا آن را برای خوانندگان آسان تر می کند، بلکه سئو سایت شما را نیز بهبود می بخشد. در حقیقت گوگل به دنبال جذب رضایت مخاطبین خود است و چه چیزی بهتر از یک متن مناسب و دسته بندی شده می تواند آنها را به این هدف برساند؟ این زیر عنوان ها به ترتیب به صورت H1، H2، H3 و … نمایش داده می شوند و شما می توانید با استفاده از آنها به متن خود سازمان دهی بدهید.

لینک های داخلی

لینکسازی داخلی

زمانی که شما محتوای یکی از صفحات سایت خود را به محتوای صفحه دیگری از همان سایت لینک می دهید، در حقیقت از لینک داخلی استفاده نموده اید. این کار به موتورهای جستجو کمک می کند که درک بهتری از وب سایت شما داشته باشند. شما می توانید صفحه مورد نظر خود را به صفحه مربوط به محصول یا خدمت خود یا به مقالات بلاگ خود لینک دهید.

اسم عکس و Alt آن

اگر شما از تصاویر در وب سایت خود یا محتواهای قرار گرفته در بلاگتان استفاده می کنید، باید از کلمه کلیدی خود در اسم و تگ Alt آن تصاویر استفاده نمایید. این کار به موتورهای جستجو کمک می کند تا بتوانند عکس های شما را اصطلاحا ایندکس کنند و سپس آنها را در نتیجه جستجو کلمه کلیدی مورد نظر نمایش دهند.

البته در نظر داشته باشید که در زمینه استفاده از کلمات کلیدی رفتاری معقول داشته باشید. استفاده بیش از اندازه و غیر متعارف از کلمات کلیدی نه تنها روی سئو سایت شما تاثیر مثبتی ندارد بلکه روی آن تاثیر منفی می گذارد. در این حالت امکان پنالتی شدن سایت شما وجود خواهد داشت و شاید دیگر نتوانید وب سایت خود را در نتایج جستجو مشاهده نمایید. بهتر است در هر محتوا تنها روی یک یا دو کلمه کلیدی تمرکز کنید. این کار سبب خواهد شد که شما محتوایی خاص و مرتبط داشته باشید.

علاوه بر محتوا مناسب در صفحات وب سایت خود باید به نقشه سایت نیز توجه کافی داشته باشید. سایت شما باید به شکلی طراحی شود که موتورهای جستجو بتوانند به راحتی در آن جستجو کرده و اطلاعات لازم را به دست بیاورند. سعی کنید صفحات مختلف وب سایت خود را به یکدیگر لینک دهید و با ایجاد یک نقشه سایت مناسب، سئو سایت را بهبود ببخشید. نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید، امکان نمایش مناسب سایتتان در گوشی های تلفن همراه است. به هیچ عنوان تنها روی نسخه دسکتاپ سایت خود تمرکز کنید و روی نسخه موبایلی آن نیز دقت لازم را داشته باشید. این کار نه تنها در دید مخاطبین بسیار جذاب خواهد بود که روی سئو سایت نیز تاثیر خواهد گذاشت.

سئو خارجی یا off-page

در کنار سئو داخلی، عوامل دیگری نیز وجود دارند که می توانند رتبه سایت شما را تحت تاثیر قرار دهند. تفاوتی که سئو خارجی با سئو on-page دارد این است که شما کنترل مستقیمی روی آن ندارید. با این حال این امر نمی تواند سبب شود که شما از آن غافل شوید. راه هایی وجود دارد که به کمک آنها می توانید شانس خود را برای داشتن سئو خارجی قوی افزایش دهید. عواملی که سئو خارجی را تحت تاثیر قرار می دهند، عبارتند از:

اعتماد کاربران

اعتماد یکی از اصلی ترین عواملی است که می تواند رتبه یک سایت در رتبه بندی گوگل را تحت تاثیر قرار داده و آن را بهبود ببخشد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که گوگل تشخیص دهد بازدیدکنندگان می توانند به سایت شما اعتماد کنند. یکی از بهترین راه های به دست آوردن اعتماد بیشتر، استفاده از بک لینک (backlinks) از سایت های معتبر است. منظور از بک لینک این است که سایت هایی که از دید گوگل معتبر هستند به محتوای شما لینک دهند. این امر به گوگل نشان می دهد که محتوا شما قابل اعتماد و اتکا است.

لینک سازی خارجی

لینکسازی خارجی

یکی از رایج ترین راه های بهبود سئو خارجی، استفاده از بک لینک است. البته در زمینه استفاده از بک لینک ها باید بسیار محتاط باشید. چرا که هر حرکت اشتباه می تواند به بلوکه شدن سایت شما منجر شود. بهترین کاری که می توانید در این زمینه انجام دهید این است که زمان بگذارید و دیگران روابط مناسبی را ایجاد نماید. سپس با کسب اعتمادشان از آنها بخواهید که به سایت شما لینک دهند.

بازاریابی شبکه های اجتماعی

یکی دیگر از عوامل بسیار مهم و موثر در زمینه سئو خارجی بحث بازاریابی رسانه های اجتماعی است. بدین منظور شما باید اینفلوئنسرهای مناسبی را پیدا کرده و از آنها بخواهید محتوای شما را منتشر نمایند. در نظر داشته باشید که هر چقدر که محتوای سایت شما از کیفیت بالاتری برخوردار باشد، شانس بیشتری برای به انتشار گذاشته شدن آن توسط افراد را خواهید داشت.

با وجود اینکه نمی توانید سئو خارجی سایت را خودتان تحت کنترل داشته باشید. اما می توانید با ارائه محتوای قوی و مناسب دیگران را ترغیب کنید که مطالب شما را بازنشر کرده یا به آنها لینک دهند. به همین منظور باید تلاش کنید و سئو داخلی خود را بهبود بخشید تا به مرور زمان سئو خارجی قدرتمندی را نیز داشته باشید.

سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه

بسیاری از افراد و سازمان های مختلفی که به دنبال بهبود سئو سایت خود هستند، میان دو راهی که پیش روی خود قرار دارند، یکی از آنها را انتخاب می نمایند. برخی تلاش می کنند تا سئو سایت خود را با بهبود عملکرد خود ارتقا دهند و رتبه های بهتر نتایج جستجو گوگل را به دست آورند. به فعالیت این دسته از افراد سئو کلاه سفید گفته می شود. اما برخی تنها روی به دست آوردن رتبه بهتر تمرکز داشته و در حقیقت به دنبال راه های میانبر برای رسیدن به این هدف هستند. در واقع این افراد مخاطبین خود را به هیچ عنوان در نظر نمی گیرند و تلاشی برای جذب رضایت آنها ندارند. همین امر نیز سبب می شود که قوانین را شکسته یا دور بزنند و به دنبال بهبود سریع سئو سایت خود باشند. این افراد از سئو کلاه سیاه برای رسیدن به هدف خود استفاده می کنند.

سئو کلاه سیاه

مسئله ای که باید بدانید این است که بهترین روش برای رسیدن به یک سئو سایت مناسب، تلاش به شکل درست و صبر کردن است. اگر بخواهید با روش های نامعارف سئو سایت خود را بهبود ببخشید، شک نداشته باشید که خیلی سریع توسط موتورهای جستجو گوگل شناسایی خواهید شد و نتیجه که به دست می آورید پنالتی شدن توسط گوگل است.