روش های مختلفی برای تجزیه و تحلیل فارکس در پیش بینی تجارت و معاملات وجود دارد. طبقه بندی این تجزیه و تحلیل ها ممکن است زیاد باشند. ولی معامله گران باید تجزیه و تحلیل را به حدی ساده انجام دهند تا فرصت های خوب تجاری را شناسایی کنند.

  • برای تجزیه و تحلیل فارکس سه مدل وجود دارد که در پیش بینی حرکات بازار و تجزیه و تحلیل روندها استفاده می شود.
  • معامله گران اصولا علاقه دارند که متناسب با شخصیت و یا سبک تجارت از یک یا ترکیبی از سه روش تجزیه و تحلیل فارکس استفاده کنند.
  • استفاده از رویکرد تحلیلی برای تشخیص معاملات فارکس می تواند سودمند باشد.

در این مقاله سه روش رایج تجزیه و تحلیل فارکس بررسی می شود:

  • تجزیه و تحلیل بنیادی
  • تجزیه و تحلیل تکنیکال
  • تجزیه و تحلیل تمایلات

سپس نحوه ی کمک آن ها برای شکل گیری استراتژی تجاری ارائه می شود. به هر حال، این شخص معامله گر است که بر اساس نوع تجارت خود در می یابد که از چه نوع تجزیه و تحلیل متناسب با سبک تجارت خود استفاده کند.

3 مدل متداول تجزیه و تحلیل فارکس:

سه مدل تحلیل فارکس

1. تحلیل فارکس: تجزیه و تحلیل بنیادی

مراکز بنیادی فارکس بیشتر تمرکز خود را بر روی نرخ بهره ارز می گذارند. به این دلیل که نرخ بهره تاثیر چشمگیری در بازار فارکس دارد. عوامل اساسی دیگری نیز وجود دارند. این عوامل شامل تولید ناخالص داخلی، تورم، تولید و فعالیت رشد اقتصادی است. با این وجود اینکه آیا سایر عوامل اساسی خوب یا بد هستند، اهمیت کمتری عواملی که بر روی نرخ بهره کشور تاثیر می گذارند، دارد.

معامله گرانی که تجزیه و تحلیل بنیادی را بررسی می کنند باید به به یک نکته توجه کنند. اینکه تصمیم های آن ها چگونه می تواند بر روی نرخ بهره ی آینده موثر باشد. زمانی که سرمایه گذاران به دنبال یافتن ریسک کار هستند، پول حاصل از بازده (ارزهایی که نرخ بهره بالاتری ارائه می دهند) و نرخ بالاتر می تواند منجر به سرمایه گذاری بیشتر شود. همچنین زمانی که سرمایه گذاران در ذهن خود احساس خطر کنند، باعث می شوند پول به سمت ارز های امن راهی شود.

وب سایت DailyFX در این زمینه به شما کمک می کند. می توانید روند پخش های اساسی که باعث تاثیر در ارزش بهره می شوند را ببینید. قسمت تقویم اقتصادی را برای رویدادهای هفته ی جاری چک کنید.

2. تحلیل فارکس: تجزیه و تحلیل تکنیکال 

تکنیکال یعنی شما تاریخ الگوهای قیمت را برسی میکنید. با استفاده از آن برای ورود یا خروج از تجارت، مکان و زمان با احتمال بالاتر را تعیین کنید. در نتیجه، در تحلیل  فارکس، تحلیل تکنیکال یکی از پرکاربردترین ها است.

FX یکی از بزرگترین و پرمصرف ترین بازارها است. حرکات روی نمودار مربوط به فعالیت قیمت ها میتواند سرنخ های کلی در مورد سطح پنهان عرضه و تقاضا را به نمایش بگذارد. با ارزیابی نمودار قیمت می توان دیگر رفتارهای الگویی مانند اینکه کدام ارزها قویترین روند را دارند را مشخص کرد. به عنوان مثال در نمودار GBP / USD میتوانید مشاهده می کنید که دلار آمریکا در برابر پوند استرلینگ تقویت می شود.

با به کارگیری شاخص ها میتوان سایر مطالعات تکنیکال را انجام داد. اکثر  معامله گران به کارگیری شاخص را ترجیح می دهند. زیرا سیگنال ها به سهولت خوانده می شوند. همین باعث می شود تحلیل فارکس ساده تر شود. به کارگیری تحلیل بنیادی یا تحلیل تکنیکال بحث گسترده ای در تجارت به حساب می آید. برای اینکه کدام تحلیل بهتر است پاسخ صحیحی وجود ندارد. معامله گران گرایش به انتخاب یکی، یا ترکیبی از این دو را در تحلیل دارند.

3. تحلیل فارکس: تجزیه و تحلیل تمایلات

تجزیه و تحلیل بازار فارکس

یکی از تحیلی های محبوب فارکس تجزیه و تحلیل تمایلات و احساسات است. وقتی می بینید که تمایلات همگی در یک جهت قرار گرفته اند یعنی بیشتر معامله گران از قبل آن موقعیت را انتخاب کرده اند و به آن متعهد اند.

احتمالا با یک مثال بهتر این موضوع را درک کنید. فرض کنید که تعداد بی شماری، معامله گران و سرمایه گذاران صعودی یورو هستند. آنها معتقدند یورو بالاتر می رود. به این دلیل که مردم با معاملات خود رای می دهند. می توانید با ارزیابی DailyFX (که از تمایلات مشتری IG استفاده می کند) به این نتیجه برسید که تمایل EUR / USD نشان دهنده آن است که  اکثر معامله گران خریدار این جفت ارز هستند.

حالا می دانیم که معامله گرهای بزرگی وجود دارند که قبلاً خرید کرده اند. بنابراین این خریداران به فروشندگان بالقوه ی آینده تبدیل می شوند. اگر این خریداران تصمیم را عوض کنند و شروع به فروش کنند تا تجارت را پایان دهند، این عقب نشینی شدید باعث می شود که یورو در برابر دلار آمریکا آسیب پذیر شود.

معامله گران زیرک تر، تمایلات در خرده فروشی را همراه با تمایلات تجارت های سازمانی و بزرگ تحلیل می کنند. تیلور هیل یک تحلیل گر حرفه ایی DailyFX است. او توضیح می دهد که چگونه معامله گران می توانند با تحلیل گزارش تعهد معامله گران (CoT) سرنخ هایی در مورد چگونگی موقعیت بازار نهادی و نحوه پیاده سازی این تجزیه و تحلیل به دست بیاورند و از آن در تجارت خود استفاده کنند.

چگونه روش های فارکس را برای تجارت خود به کار ببرید:

معامله گران می توانند از هر سه نوع تجزیه و تحلیل بازار فارکس به صورت ترکیبی استفاده کنند. به این صورت که :

  • شناسایی روندهای بلند مدت با به کار گیری تجزیه و تحلیل بنیادی
  • پیدا کردن نقطه ورودی ایده آل با به کارگیری تجزیه و تحلیل تکنیکال و بررسی شاخص ها همراه با تجزیه و تحلیل بنیادی
  • تحلیل تمایلات مشتری به عنوان آخرین اقدام قبل از ورود به تجارت

در ادامه مثالی می آوریم که با هر سه روش تجزیه و تحلیل بیشتر آشنا شوید:

1) شناسایی روندهای بلند مدت با به کار گیری تجزیه و تحلیل بنیادی

تجزیه و تحلیل تولید ناخالص داخلی کشور، نرخ بهره و نرخ تورم می تواند دیدگاهی از قدرت اقتصاد آن کشور (با استفاده از  واحد پول آن) به شما بدهد. مثلا، اگر ایالات متحده چرخه افزایش نرخ بهره را آغاز کند، دلار آمریکا به نظر جذاب می رسد. حال اگر سرمایه گذاران و معامله گران به مقدار کافی دلار آمریکا بخرند، باعث افزایش ارزش دلار آمریکا می شود.

2) استفاده مناسب از تجزیه و تحلیل تکنیکال  جهت ورود به بازار:

با به کارگیری آنالیز های چند بازه زمانی و شاخص هایی از جمله  MACD یا شاخص مقاومت نسبی، معامله گران می توانند ورودی های ایده آل به بازار را شناسایی کنند.

3) تمایلات مشتری را در نظر داشته باشید:

معامله گران برای تحلیل گرایش مشتری می توانند از روش مشاهده تعداد خالص معامله گران به صورت کوتاه یا بلند مدت استفاده کنند. همچنین می توانند تفاوت بین تجارت های شبکه ای کوتاه یا بلند مدت را زیر نظر داشته باشند. با این وجود، نکته اصلی این است که مشتریان خرده فروشی گرایش به معامله هایی بر خلاف روندهای رایج دارند. لذا تمایلات مشتری را به عنوان یک شاخص مخالف در نظر می گیرند.