شاید معاملات فارکس برایتان جالب باشد، اما باید بدانید که هر کسی مناسب این کار نیست. در سال ۲۰۱۶ سازمان راهبرد امور مالی انگلیس، FCA در تحقیقی که بر معاملات خرده فروشی، معاملات فارکس و کلیه اشکال تریدینگ FCA انجام داد، دریافت که ۸۲ درصد معامله‌گران خرده فروشی پول خود را از دست می دهند. بنابراین تریدینگ یا معامله یک بازی صفر به یک است. در این بازی یک طرف بازنده و یک طرف برنده وجود دارد. اما این نسبت ما را به دو نتیجه می رساند:

نخست اینکه، پیش از اینکه پول خود را در معرض خطر قرار دهید باید دریابید آیا برای معامله در فارکس ساخته شده اید یا نه.

دوم اینکه، موازنه ۱۸ درصد یعنی اینکه دست آخر ترید باید نتیجه سودآور و یا سر به سر به همراه داشته باشد و یا به عبارتی از هر پنج ترید باید یک ترید موفق وجود داشته باشد.

ما دلایلی را گردآوری کرده ایم که نشان می دهد چه موقع افراد باید به سراغ معاملات فارکس بروند و چه موقع نباید بروند. همه معامله گرانی که وارد این نوع تجارت می شوند، باید از پیش به این دلایل پاسخ دهند. اگر فکر می کنید مناسب معامله در فارکس هستید، در این صورت شانس بیشتری برای موفقیت دارید و در گروه یک از پنج گروه معامله گران قرار می گیرید. در ادامه به ۵ دلیلی که نباید وارد معاملات فارکس شوید اشاره می‌کنیم:

دلایل عدم ورود به معاملات فارکس

1. اگر نمی‌توانید پولی از دست دهید وارد معاملات فارکس نشوید

بازار بورس مدام در حال نوسان است و همیشه خطر از دست دادن پول وجود دارد. علاوه بر ریسک ذاتی این نوع معامله، در مورد معاملات فارکس باید ترید حاشیه ای و اهرم فشار را نیز اضافه کنید؛ به این معنی که می توانید با سرمایه اندک مقادیر زیادی را معامله کنید. بنابراین این نوع خطر به این معنی است که باید اطمینان یابید پولی را وارد معامله می کنید که ترسی برای از دست دادن آن ندارید. شاید کمی عجیب به نظر برسد، اما همیشه اطمینان حاصل کنید با پولی معامله می کنید که توانایی از دست دادن آن را دارید و بدون آن می توانید به زندگی خود ادامه دهید.

2. شما اصول کار معاملات فارکس را نمی دانید

معاملات فارکس

پیش از اینکه وارد ترید شوید، لازم است اصول بازار معامله را بیاموزید. همچنین عوامل تاثیرگذار بر آن و نحوه کار معاملات را فراگیرید. جنبه مهم دیگر قضیه این است که باید از یک استراتژی معاملاتی متناسب با سبک تجارت خود استفاده کنید و از قوانین مدیریت پول و مدیریت ریسک پیروی کنید تا بتوانید بر نحوه تخصیص وجوه خود در معاملات اشراف یابید. اگر تجربه تجارت ندارید و از نحوه عملکرد بازار و ارتباط آنها با یکدیگر بی خبر هستید، شاید معاملات فارکس هنوز برای شما مناسب نیست، حداقل تا این زمان.

3. در هنگام اشتباه نمی توانید آن را مدیریت کنید

در تردینگ با یک تصمیم گیری خوب کسب درآمد می کنید و با یک اشتباه ضرر می کنید. بسیار خوب، تا زمانی که منافع شما از ضررها بیشتر باشد ایرادی ندارد.

باید بدانید از دست دادن پول بخشی از بازی تریدینگ است. شما باید برای هر چیزی آماده باشید و آن را شخصی تلقی نکنید. در معاملات فارکس باید سریعا اشتباه خود را تشخیص دهید و در اسرع وقت معامله خود را ببندید. در این زمینه لازم است که نسبت به پذیرش ضرر و زیان بردبار باشید و از تجاربی که به دست می آورید درس عبرت بیاموزید. همواره به یاد داشته باشید که اشتباه کردن ایرادی ندارد. شما نمی توانید در هر معامله ۱۰۰% درست عمل کنید. اما اگر نتوانید اشتباهات خود را مدیریت کنید، در بلندمدت به سودآوری نمی‌رسید.

4. شما ریسک‌پذیر نیستید

شرایط متلاطم بازار، نوسانات بالا و اهرم فشار گاهی معاملات فارکس را به یک فعالیت پرخطر تبدیل می کند. شما می توانید در معاملات فارکس بازدهی بالایی به دست آورید، اما بازده بدون خطر، به ویژه هنگام استفاده از اهرم فشار حاصل نمی شود. بنابراین اگر فرد ریسک‌پذیری نیستید، معاملات فارکس متناسب با شخصیت شما نیست.

5. زمان کافی در اختیار ندارید

سبک های معاملاتی مختلفی وجود دارد که در هنگام معاملات ارز از آنها استفاده می کنید. اما هرکدام به زمان مشخصی برای رونمایی در صحنه معاملات نیاز دارد. به عنوان مثال، می توانید از روش پیروی از روند استفاده کنید و یا از آن دسته استراتژی معاملات استفاده کنید که نسبت به معاملات کوتاه مدت یا معاملات روزانه به زمان کمتری نیاز دارد.

همواره به یاد داشته باشید که یادگیری تریینگ، بازار فارکس و نحوه ایجاد برنامه تریدینگ مناسب مستلزم صرف زمان است. بنابراین بهتر است قبل از شروع تریدینگ اطمینان یابید که وقت کافی برای اختصاص دادن به این فعالیت ها را دارید.