در دهه‌ی گذشته رمزارزها با طی مسیری دشوار و طولانی پیشرفت قابل توجهی داشتند‌ و اکنون نیز جایگاه خاصی در دنیای دیجیتال دارند. البته این پیشرفت هم نتواسته شک مردم نسبت به آینده رمزارزها را برطرف کند. عده ای می‌گویند رمزارزها بالاخره جایگزین ارزهای قدیمی خواهند شد و عده‌ای دیگر آن‌ها را تنها در حد و اندازه یک پدیده‌ی زودگذر می‌بینند.

پیش بینی در مورد آینده‌ رمزارزها کار آسانی نیست ولی اتفاقات جدیدی در حال رخ دادن هستند که بدون شک نقش مهمی در شکل دادن به این آینده ایفا خواهند کرد.

محبوبیت رمزارزها در صنعت بازی‌سازی

رمزارزها در اکثر بازی‌های امروزی استفاده می‌شوند و برای این کار مناسب هستند چون بیشتر این بازی‌ها از پرداخت‌های درون برنامه‌ای استفاده کرده و ارز مجازی مخصوص خودشان را دارند.

جایگزین کردن ارز مجازی بازی‌ها با رمزارز به آسانی قابل انجام است و مزایای بیشتری را برای سازندگان به همراه خواهد داشت. البته این تنها راه استفاده از رمزارز در بازی‌سازی نیست؛ به کارگیری تکنولوژی بلاک چین برای ثبت فهرست‌ موجودی درون بازی‌ها (اینجا منظور Inventory بازی‌هاست که اگر اطلاعاتش در بلاک چین ثبت شود، امکان تغییر یا دستکاری آن‌ها وجود ندارد) یکی دیگر از ایده‌های خوبیست که سازندگان به دنبال عملی کردن آن هستند.

در حال حاضر اکثر تلاش‌های انجام شده برای به کارگیری تکنولوژی رمزارزها در بازی‌سازی توسط استارت آپ ها و شرکت‌های مستقل کلید خورده است. ولی شرکت‌های بزرگی مثل «سونی» (Sony) و «اپیک گیمز» (Epic Games) نیز نسبت به این موضوع علاقه نشان داده‌اند و مطمئنا در آینده‌ای نزدیک به سراغ آن خواهند رفت.

آینده رمزارز

تنظیم مقررات برای رمزارزها، امری اجتناب ناپذیر

محبوبیت رمزارزها بالاخره موجب قانونمند شدن آن‌ها خواهد شد. تعدادی از کشورها هم اکنون نیز قوانینی برای استفاده از رمزارزها تعیین نموده و بعضی دیگر به طور کلی هر گونه استفاده از آن‌ها را غیر قانونی اعلام کرده‌اند.

در مورد تنظیم مقررات برای رمزارزها دیدگاه‌های متفاوتی وجود دارد. بدون شک در ابتدا، عدم وجود قوانینی مدون برای رمزارزها یکی از عوامل اصلی محبوبیت این پدیده‌ی مدرن بود ولی از این جا به بعد نداشتن قانون به مانعی برای استفاده گسترده آن در سطج جهانی تبدیل شده است.

در حال حاضر دو گروه از قوانین برای رمزارزها وجود دارند: گروه اول قوانینی هستند که روی پلتفرم‌های مبادله‌ی رمزارزها نظارت دارند و گروه دوم قوانینی هستند که مستقیما کنترل رمزارزها را به ارگان‌های مربوطه خواهند سپرد. در نگاه اول اعمال این قوانین ممکن است محدود کننده به نظر بیاید ولی بهتر از این خواهد بود که کشورها یکی یکی استفاده از رمزارزها را ممنوع کنند.

حالت ایده‌آل این است که قوانین تعیین شده برای جلوگیری از کلاهبرداری، پولشویی و فرار مالیاتی کافی باشند ولی آنقدر سختگیرانه هم نباشند که مسیر پیشرفت رمزارزها را با مشکل مواجه کنند.

معرفی «سکه های باثبات» (Stablecoins)

سکه باثبات

سکه‌های با ثبات نوعی جدید از رمزارزها هستند که بر خلاف بیت کوین و دیگر ارزهای رمزنگاری شده ارزش شان با توجه به دارایی‌های موجود در دنیای واقعی تعیین می‌شود. یعنی این رمزارزهای جدید پشتوانه‌ی فیزیکی دارند.

یکی از مشکلات اصلی رمزارزها نوسان قیمت شدید است که باعث شده برای استفاده روزمره مردم مناسب نباشند. سکه‌های باثبات به عنوان راه حلی برای این مشکل ارائه شده‌اند و قیمت‌ آن‌ها با توجه به پشتوانه‌ای که دارند از ثبات قابل قبولی برخوردار خواهد بود.

از نمونه سکه‌های باثبات و قانومند می‌توان به «جِمینی دلار» (Gemini Dollar) اشاره کرد که پشتوانه آن دلار آمریکاست. فیس بوک نیز اعلام کرده که قصد تولید سکه باثبات واتس اپ را دارد و به احتمال قوی، شرکت‌های بزرگ دیگری هم به دنبال ساخت سکه‌های باثبات خودشان خواهند بود.

محدودیت در سرعت پردازش تراکنش‌ها

همه رمزارزها در سرعت پردازش تراکنش‌هایشان محدودیت دارند. حتی بیت کوین که بزرگترین رمزارز فعلی جهان محسوب می‌شود فقط توانایی پردازش ۷ تراکنش در ثانیه را دارد. این در حالیست که شرکت ویزا قادر به انجام صدها هزار تراکنش در ثانیه است.

بنابراین اگر رمزارزها جایگزین ارزهای فعلی شوند پردازش و تایید تراکنش‌ها به طرز قابل توجهی زمان بیشتری خواهد گرفت. این یک مشکل اساسی محسوب می‌شود و به همین دلیل رمزارزهای جدیدی مثل «اتریوم ۲» (Ethereum 2.0) به دنبال راه حلی هستند تا چیزی بین ۱۰ تا ۱۰۰ هزار تراکنش در ثانیه را تایید و پردازش کنند.

بدیهی است که سایر رمزارزها هم به دنبال انجام اقدامات مشابه خواهند بود تا توانایی رقابت با شرکت‌هایی مثل ویزا را داشته باشند.

کلام آخر

آینده رمزارز

باید توجه داشت که این مقاله بر اساس آخرین تغییرات و الگوهای فعلی تهیه شده است و طی چند سال آینده همه چیز می‌تواند به شدت تغییر کند. تنها چیزی که می‌توانیم از آن مطمئن باشیم مهیج بودن آینده رمزارزهاست و هر اتفاقی هم بیافتد، چند سال بعدی برای کاربران ارز دیجیتال بسیار هیجان انگیز خواهد بود.