پیر امیدیار (Pierre Omidyar) اقتصاددان ایرانی-آمریکایی است. وی بنیان‌گذار و رئیس وب‌سایت eBay می‌باشد. این سایت درزمینه حراج آنلاین فعالیت می‌کند. در مقدمه مختصری در مورد زندگینامه  پیر امیدیار توضیح می‌دهیم.  وی در سال ۱۹۸۸ در رشته مهندسی کامپیوتر  مقطع کارشناسی از دانشگاه تافتز فارغ‌التحصیل شد. قطعاً پشت هر موفقیت کوله باری از  تجربه و دانش وجود دارد. پیر امید یار هم از این قاعده مستثنا نبود. وی بل از تأسیس شرکت eBay سال‌های  کارمند کمپانی‌های بزرگی مانند Macintosh و Apple بوده است. شرکت پیر توانست در اواخر سال ۱۹۸۸،  ۲ میلیون کاربر جذب کند و همچنین درآمد eBay در آن سال ۷۵۰ میلیون دلار بود. این‌یک موفقیت شگفت‌انگیز برای پیر امیدیار محسوب می‌شد. در ادامه موفق شو بیشتر در مورد زندگینامه پیر امیدیار به شما اطلاعات ارائه می‌دهد.

زندگینامه پیر امید یار: آغازی برای ورود به دنیای فناوری

جوانی پیر امیدیار

نام اصلی وی پیرمراد امیدیار است. وی در ۲۱ ژوئن ۱۹۶۷ در شهر پاریس پایتخت کشور فرانسه متولد شد. پیر امیدیار در حال حاضر یک کارآفرین ، نیکوکار و یک چهره شناخته شد در تجارت است. روند حرکت وی به‌سوی موفقیت با دیگر کارآفرینان تفاوت داشت. پیر امیدیار علاقه‌ای به سرمایه‌گذاری در شرکت‌ها و معاملات اینترنتی نداشت. زمانی که پدرش به خاطر دلایلی سکونت در اقامتگاه دانشگاه هاپکینز را پذیرفت، پیر به مریلند مهاجرت کرد. وی برای اولین بار ۱۴ سالگی برنامه‌ای برای کتابخانه‌ی مدرسه‌اش طراحی کرد. در این برنامه راهنمای تمامی کتاب‌های موجود در کتابخانه لیست شده بود که بسیار روند جستجو را ساده‌تر می‌کرد.

همان‌طور که قبلاً هم اشاره شد پیر امیدیار در سال ۱۹۸۸ توانست با موفقیت در رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه تافتز فارغ‌التحصیل شود. وی در قسمت نرم‌افزار شرکت Macintosh مشغول به فعالیت شد. در سال‌های بعد امیدیار برای یک شعبه‌های شرکت Claris کارکرد. موفقیت دیگر امیدیار در سال ۱۹۹۱ رخ داد. وی توانست در تأسیس یک شرکت به نام Ink Development Corp مشارکت داشته باشد. بعدها شرکت مذکور به eShop تغییر نام داد. امتیاز این شرکت در سال ۱۹۹۶ به مایکروسافت واگذار شد.

روند عملیاتی کردن ایده eBay در زندگینامه پیر امیدیار چگونه بود؟

پیر امیدیار موسس ebay

پیر امیدیار در تابستان سال ۱۹۹۵ یک شرکت حراج آنلاین چند میلیارد دلاری تأسیس کرد و توانست دنیای تجارت آنلاین متحول سازد. حال بیشتر روند دستیابی به این موفقیت را با یکدیگر بررسی می‌کنیم. برای شروع امیدیار در  وب‌سایت شخصی خود یک صفحه مربوط به حراج آنلاین به وجود آورد و سپس برای آن یک کد طراحی کرد. این کد به کاربران این امکان را می‌داد تا تعدادی که محصولات را تهیه نمایند. در کمال تعجب مردم از این اتفاق استقبال کردند و خریداران و فروشندگان زیادی به عضویت این وب‌سایت درآمدند. پیر امیدیار کار خود را گسترش داد و صفحات دیگری برای مزایده ایجاد کرد. وی صفحات مربوط به مزایده را eBay نامید. راه کسب درآمد این شرکت به این‌گونه است که از هر مشتری بین ۲۵ سنت تا ۲ دلار حق شارژ دریافت می کندو علاوه بر آن در درصدی از فروش هم سهیم می‌باشد.eBay صرفاً  با ایجاد یک شناسه برای فروشندگان و خریداران واسطه‌گری کسب درآمد می‌کند.

درست در همین زمان امیدیار در یک شرکت تلفن اینترنتی به نام General Magic مشغول فعالیت شد. شرکت مذکور تحت لیسانس کمپانی اپل بود. وب‌سایت eBay یکی پس از دیگری مرزهای موفقیت را درنوردید به‌گونه‌ای که امیدیار شغل ثابت خود را ترک کرد و تمام‌وقت خود را صرف این وب‌سایت نمود. این موفقیت پس از نه ماه رخ داد. در ماه می ۱۹۹۸ پیر امیدیار به‌عنوان رئیس این مجموعه برگزیده شد. وی در همین زمان مگ ویتمن را به‌عنوان مدیر اجرای و هیئت‌مدیره معرفی کرد. از آن تاریخ به بعد eBay سکان‌داری مگ ویتمن  موفقیت‌های زیادی را به دست آورد. این شرکت توانست وب‌سایت جدیدی را در کشورهایی نظیر انگلستان، کانادا، آلمان، ژاپن و استرالیا راه‌اندازی کند. درواقع به این وسیله به امر کسب درآمد و سرمایه‌گذاری مشترک پرداخت

موفقیت حرفه ای در زندگی امیدیار

زندگینامه پیر امیدیار

در سال  ۱۹۸۸ ۲ میلیون نفر  در وب‌سایت پیر امیدیار عضو شدند و این یک موفقیت حرفه‌ای بزرگ محسوب می‌شود. وی همچنین توانست در همان سال 750 میلیون دلار درآمد کسب نماید. این جهش و پیشرفت حرفه‌ای وب‌سایت eBay توجه مهم‌ترین وب‌سایت‌ها و شرکت‌های پوشاک و دیگر محصولات به سمت خود جلب کرد ازجمله وب‌سایت معروف می‌توان آمازون اشاره کرد. در سال ۱۹۹۹ سایت آمازون  حراج‌های خود را در وب‌سایت eBay انجام داد و همچنین بازاریاب‌های معمولی مازاد محصولات خود را در این وب‌سایت به مزایده گذاشتند. در مدتی کوتاه وب‌سایت امیدیار به‌قدری موفقیت کسب که  کارشناسان صنعت در مورد آن اظهار کردند که به‌احتمال‌زیاد eBay الگوی کسب‌وکار اینترنتی را در آینده تغییر خواهد داد.

پیر امیدیار در سال 2000 اولین پست مدیریتی خود را خارج از محیط eBay پذیرفت. او عضو هیئت‌مدیره ePeople شد. این شرکت به پشتیبانی فنی بازارهای اینترنتی می‌پرداخت. او بعداً به نام خود یک مؤسسه خیریه راه‌اندازی کرد. وی علاوه فعالیت درزمینه تجارت در حوزه گزارشگری هم مشغول شد. وی با همکاری گلن گرین و والد گزارشگر اسبق روزنامه گاردین که اسناد دولتی را منتشر کرده بود، اولین رسانه‌ی خود را  تأسیس کرد. این اسناد مربوط به ادوارد اسنون در آژانس امنیت ملی بود. او این روزنامه  آنلاین را  در سال ۲۰۱۴ بانام The Intercept منتشر کرد. به نظر امیدیار وجود مطبوعات آزاد و مستقل در یک جامعه دموکراتیک دارای اهمیت بسیار زیادی است. وی این مسئله را در بیانیه خود اظهار کرد. امیدیار با  دختری به نام پاملا ونسلی ازدواج کرد. آن‌ها دارای سه فرزند می‌باشند.

همسر پیر امیدیار

درمجموع می‌توان گفت که پیر امیدیار یکی از برجسته‌ترین اقتصاددانان جهان به شمار می‌آید. وی مؤسس وب‌سایت حراج آنلاین eBay می‌باشد. او توانسته به موفقیت زیادی در مورد کسب درآمد و سرمایه‌گذاری  به دست آورد. وب‌سایت‌های معروف زیادی نظیر آمازون از کاربران این وب‌سایت می‌باشند. بیشتر درآمد امیدیار از طریق حق شارژ و درصد واسطه‌گری به دست می‌آید. وی یک موسسه خیریه و یک روزنامه آنلاین را راه‌اندازی کرده است.