پس از مشکلات اخیر بازار ارز های دیجیتال، قیمت بیت کوین نیز دستخوش تغییراتی شد. اخیرا این رمز ارز دیجیتالی، با قیمت حدودی 40000 دلار معامله می شود. البته این قیمت پس از سقوطی است که در هفته های اخیر تجربه کرده است. بر اساس داده‌های CoinDesk، ارزش این رمز ارز اخیرا به قیمت 42589.86 دلار افزایش یافته است.

پس از رسیدن به این رکورد، قیمت بیت کوین نسبت به متوسط چند ماه گذشته، که معادل 30200 دلار بوده است، رشد 40 درصدی را تجربه کرده است. بیت کوین توانست پس از سقوط بیش از سی درصد از نرخ بیشینه هفته های گذشته (که معادل با 45850 دلار بوده است) به این سطح بیشینه صعود کند. بسیاری از تحلیلگران بازار بر روی این روند نزولی سریع تاکید کرده اند. آن ها معتقدند که اصلاح بازار، نقش مهمی را در ترمیم قیمت بیت کوین و رساندنش به ارزش واقعی، ایفا کرده است.

قیمت بیت کوین و ضررهای اهرمی

کریس کشین، یک معامله کننده رمز ارز و مدیر سابق صندوق پوشش ریسک است. وی در خصوص افت شدید بازار و چگونگی وقوع آن، توضیحاتی را ارائه کرده است:

“علت اصلی این سقوط شدید در نرخ رمز ارزها در چند روز گذشته، ریزش و تصفیه همزمان شرکت ها با معامله کنندگان اهرمی بوده است. تمام این موارد در نتیجه اصلاح منطقی بازار بر اساس محیط نظارتی کلی و همچنین اخبار حوزه رمز ارزها (مانند قوانین چین، تسلا و ..) بود که با تصفیه بازار و ریزش موقعیت ها، تشدید شد و سیر نزولی را در پیش گرفت”.

فروش بیش از حد بازار

کشین در ادامه می گوید:”زمانی که بازار رمز ارزها این بازپرداخت بدهی-محور را تجربه کرد، فروش بیش از حد مجاز شد”.

مایکل گو، تحلیل گر رمز ارز و بنیانگذار Boxmining نیز دیدگاه مشابهی را با کشین در خصوص اصلاح اخیر بازار ارائه می دهد. وی معتقد است: “فروش بیش از حد بازار، ناشی از موقعیت های بسیار اهرمی در بازار رمز ارزها بود. بنابراین یک افت اولیه، سبب آغاز یک واکنش زنجیره ای شد. موقعیت های Long به فروش رفتند و سبب افت قیمت رمز ارز ها شدند. همین سبب تصفیه این موقعیت ها و کاهش ارزش آن ها شد”.

کشین متذکر می شود:” هنگامی که این موقعیت ها منحل شدند، خریداران به طور طبیعی به سمت خرید دارایی های کشیده شدند.  در اثر تحولات بازار، قیمت پایینی را تجربه می کردند. این استقبال خریداران سبب افزایش 40 درصدی ارزش بیت کوین در 24 ساعت گذشته شده است”.

چشم انداز واقع بینانه بیت کوین

بیت کوین

بنیانگذار و مدیر عامل Civic در یک توییت اعلام کرده است که در هفته های پیش رو، ممکن است قیمت بیت کوین بین 40000 تا 50000 دلار نوسان داشته باشد. اگر به بیستم آپریل امسال بازگردیم، تقریبا یک هفته پس از آنکه بیت کوین با قیمت 60000 دلار در Coindesk رکورد قابل توجهی را شکسته بود، بنیانگذار Civic در توییتی ادعا کرد که رمز ارزهای دیجیتالی هنوز به بالاترین قیمت خود در این چرخه خاص نرسیده اند. چند روز بعد، در 23 آپریل، وی پیش بینی کرد که رمز ارزها در بازه قیمت 40000 تا 50000 دلار نوسان می کنند و برای مدتی در این بازه ثابت باقی بمانند.

وی این قیمت و ارزش گذاری را “سالم” و واقع بینانه ارزیابی کرد. لینگام در این رابطه گفت:”برای یک الی دو ماه، این حدود قیمت پیش بینی می شود”. او پیش بینی کرد که در کوتاه مدت، افت ارزش بیت کوین به زیر 40000 دلار می تواند حمایت جدی تری را از بازار دریافت کند. وی همچنین معتقد بود که نوسانات غیر منطقی بیش از 50000 دلار چندان مورد استقبال قرار نخواهند گرفت. با این حال حتی زمانی که بیت کوین به رکورد قیمتی 60000 دلار دست پیدا کرده بود، وی ادعا کرد که ارز دیجیتال “حداقل یک پرش بزرگ دیگر” را در این بازار افزایشی و رو به رشد تجربه خواهد کرد.