بنیان‌گذار استارت آپ موفقیت‌آمیز Broadcast.com، مارک کوبان، به‌عنوان صاحب اصلی دالاس ماوریکسِ ان.بی.ای و ستاره برنامه تلویزیونی “شارک تانک” معرف حضور همگان است.

مارک کوبان، کارآفرین و صاحب تیم های ورزشی حرفه‌ای، در مشاغل متنوعی ورود کرده است. او ثروت خود را از طریق فروش استارت آپ های مایکروسلوشن و Broadcast.com در دهه 1990 به دست آورد و بعداً به‌عنوان مالک اصلی دالاس ماوریکس ان.بی.ای شناخته شد. کوبان همچنین در تولید فیلم سرمایه‌گذاری کرده بود و در سریال‌های تلویزیونی مانند «رقص با ستارگان» و «شارک تانک» ظاهرشده بود.

مارک کوبان و دوران کودکی

سمارک کوبان در 31 ژوئیه سال 1958، در پیتسبورگ از ایالت پنسیلوانیا، متولد شد. کوبان دوران کودکی معمولی داشت و در خانواده‌ای از طبقه متوسط جامعه رشد کرده بود. پدر او، نورتون، تقریباً پنجاه سال را در یک فروشگاه لوازم اتومبیل گذراند. پدربزرگ او، موریس چوبانیسکی، از روسیه مهاجرت کرده بود و با فروش کالا در پشت یک کامیون، مخارج خود و خانواده را تأمین می‌کرد.

مارک کوبان مانند پدربزرگش برای ساخت زندگی بهتر برای خودش، سرسختی زیادی به خرج داد. در سن 12 سالگی، او مجموعه‌هایی از کیسه‌های زباله را می‌فروخت تا بتواند برای یک جفت کفش موردعلاقه خود پول جمع‌آوری کند. در دبیرستان، او به هر روشی که ممکن بود، عمدتاً با فروش تمبر و مهر، درآمدی اضافی کسب می‌کرد.  نگرش کوبان به همکلاسی‌های وی منتقل‌شده بود. وی درحالی‌که دانش‌آموز مقطع متوسطه بود، کلاسهای روانشناسی را در دانشگاه پیتسبورگ آغاز کرد. او سپس سال ارشد دبیرستان خود را به‌طور جهشی گذراند و به‌عنوان دانشجوی تمام‌وقت در کالج ثبت‌نام کرد.

پس از گذران سال اول دانشجویی در پیت، مارک کوبان به دانشگاه ایندیانا منتقل شد. مهارت او در امور مربوط به عرضه و تقاضا به خارج از کلاس گسترش‌یافته بود. وی برای ادامه تحصیل نیاز به کسب درآمد داشت چراکه او شهریه‌اش را خودش پرداخت می‌کرد و برای این منظور شروع به آموزش رقص کرد. این تلاش او خیلی زود باعث شد تا او میزبان مجالس لوکس دیسکو در بلومینگتن نشنال گارد آرمری شود.

مشاغل تجاری مارک کوبان

زندگینامه مارک کوبان
مارک کوبان، به‌عنوان صاحب اصلی دالاس ماوریکسِ ان.بی.ای و ستاره برنامه تلویزیونی “شارک تانک ” معرف حضور همگان است.

پس از فارغ‌التحصیلی در سال 1981، مارک کوبان دوباره به پیتسبورگ بازگشت و در بانک ملون کار پیدا کرد. حضور وی با تغییر رویکرد شرکت و آمادگی آن برای بهره‌گیری از رایانه‌ها مصادف شده بود. مارک کوبان خود را در مطالعه مکانیزه و شبکه غوطه‌ور کرد. اگرچه برای مدت‌زمان زیادی مارک علاقه‌ای به ترک شهر خود نداشت، اما در طی یک تصمیم ناگهانی وی در سال 1982 پیتسبورگ را به مقصد دالاس ترک کرد.

مارک کوبان در این میان یک نرم‌افزار فروش ساخته بود و سرانجام توانسته بود تجارت مشاوره خود را با نام میکروسلوشن تشکیل دهد. مارک کوبان خیلی زود درزمینهٔ رایانه‌ها و شبکه‌های رایانه‌ای متخصص شد. او همچنین برای ساخت یک شرکت هوشمند و سودآور، ابتکارات زیادی به خرج داد. در سال 1990، کوبان این شرکت را به بهای 6 میلیون دلار به کم پوست رو فروخت.

باوجوداین درآمد بسیار زیاد، مارک کوبان از بسیاری از کارهایی که تا آن روز انجام داده بود، فاصله گرفت. مارک کوبان متوجه شد که دنیای جدید احتیاج به توسعه هرچه بیشتر اینترنت دارد. کوبان و شریک تجاری‌اش، ایندیانا آلوم تاد واگنر، اودیونت را در سال 1995 برپا کردند. هدف اولیه‌ی شکل‌گیری این شرکت فراهم آوردن شرایطی بود که مخاطبان بتوانند به‌صورت آنلاین بازی‌های بسکتبال ایندیانا هوسیایر را دنبال کنند. این شرکت باوجود منتقدان اولیه خود، به موفقیت چشمگیری دست پیدا کرد. نام آن درنهایت به Broadcast.com تغییر پیدا کرد و در سال 1998 به بازار معرفی شد. خیلی سریع ارزش سهام این شرکت به 200 دلار به ازای هر سهم افزایش پیدا کرد. یک سال بعد، واگنر و کوبان شرکت را به یاهو به مبلغی نزدیک به 6 میلیارد دلار فروختند.

مارک کوبان و خرید یک تیم NBA

در سال 2000، هنگامی‌که کوبان دالاس ماوریکس را باقیمت 285 میلیون دلار از راس پتروت جی آر خریداری کرد، خود را به جامعه ان.بی.ای معرفی کرد. برای مارک کوبان، داشتن بلیط های چندمنظوره‌ی فصل بازی‌های ورزشی و شانس حضور در بخشی از دنیای حرفه‌ای ورزش یک رؤیا بود. بااین‌حال، ماوریکس برای او در حد یک رؤیا نبود.

این باشگاه تحت تأثیر تصمیمات ضعیف پرسنل، بازیکنان و مربیان سطح متوسط، بیش از یک دهه بود که در جام حذفی بازی می‌کرد. مارک کوبان با استفاده از نقش جدید خود به‌عنوان مالک، فوراً شرایط تیم را تغییر داد. وی با اشتیاقی که به تجارت داشت، فرهنگ تیم و فهرست وظایف آن را بازسازی کرد و یک استادیوم جدید را برپا کرد و بازیکنان خود را به جایگاه والایی رساند.

مارک کوبان خود را بزرگ‌ترین تقویت‌کننده این باشگاه نشان داد. وی صندلی خود را بین طرفداران تیم انتخاب می‌کرد، حریفان را مسخره و جری می‌کرد. ماوریکس به مالک متعصب جدید خود پاسخ مثبت داد. این تیم در سال 2001 موفق شد در مسابقات رسمی بازی کند. سال بعد رکورد برد خود را به تعداد ۵۷ برد ارتقا داد و این رکورد را پیش از شکست در میامی هیت در فینال ۲۰۰۶ ان.بی.ای به دست آورد. در سال 2011، ماوریکس، سرانجام با شکست هیت عنوان ان.بی.ای را کسب کرد.

مالکیت مارک کوبان در این تیم با نوآوری همراه بود. او اولین کسی بود که وبلاگ شخصی خود را راه‌اندازی کرد که ترکیبی از بینش‌ها و تفکرات فنی وی در مورد بسکتبال ان.بی.ای بود. این وبلاگ بسیار محبوب شد و وی روزانه هزاران ایمیل از خوانندگانش دریافت می‌کرد.

مارک کوبان و اختلاف‌نظرها

زندگینامه مارک کوبان

چه به‌صورت آنلاین و چه آفلاین، مارک کوبان یک سری عقاید آشکار داشت. وی شخصیتی افراط گونه در میان دایره داخلی مالکین بی‌پروایان. بی.ای داشت. کوبان هنگامی‌که به پرونده تجاوز جنسی کوبه برایانت در سال 2003 اشاره کرد، موجی از بازخوردها را ایجاد کرد. او در این راستا گفت: این برای ان.بی.ای عالیست! این واقعیت تلویزیون است، مردم عاشق حواشی هستند اگرچه از پذیرش آن متنفر باشند، اما این حقیقت و واقعیت امروز است. ”

در یک مورد دیگر، مارک کوبان به مدیر اسبق امور اداری گروه‌ها حمله کرد و گفت “اد راش ممکن است یک نماینده عالی باشد، اما من او را حتی برای یک روز مدیریت در کارخانه دیری کوئینز استخدام نمی‌کنم “. در انتهای این بیانیه اظهار داشت که سرانجام میلیاردرهای از رده خارج‌شده را برای یک روز مدیریت در کارخانه دیری کوئینز در کاپل از ایالت تگزاس، قرار می‌دهم اما اد راش را هرگز در این سمت نمی‌گذارم.

در سال 2004، توجه کمیسیون امنیت و مبادله اطلاعات (اس.ای.سی) به مارک کوبان جلب شد. به وی اتهام مبادله‌ی اسرار درونی در رابطه با موتور جستجوی اینترنتی زده شد. مارک کوبان در مقابل این اتهام ادعای بی‌گناه کرد و در ژوئیه 2009 این پرونده بسته شد. بااین‌حال، این پرونده در سال بعد دوباره بر سر زبان‌ها افتاد. در همین زمان بود که کوبان با یک سرمایه‌گذاری پرمخاطره به مجموعه شارک تانک پیوسته بود. این به آن دلیل بود که دادگاه وی به تعویق افتاده بود. در مارس 2013، قاضی سیدنی آ. فیتزواتر اجازه داد تا پرونده بار دیگر به دادگاه برود. دادگاه در تاریخ 1 اکتبر 2013 آغاز شد. بعداً در همین ماه، به‌طور رسمی کلیه اتهامات توسط یک هیئت منصفه از تگزاس، از مارک کوبان سلب شد.

کوبان در ماه می 2014، نظراتی را مطرح کرد که به‌طور گسترده‌ای نژادپرستانه تلقی می‌شد. او  بار دیگر به دادگاه فراخوانده شد. مارک کوبان با تعصب شدید بیان کرد: “اگر من یک بچه سیاه را در یک کاپشن کنار خیابان ببینم، به‌طرف دیگر خیابان خواهم رفت “. کوبان در این دادگاه توضیح داد که او سعی کرده است تا همیشه ” تعصبات ” خود را سرکوب کن “. مارک کوبان بعداً با ابراز پشیمانی از اظهارنظر خود، گفت: “من خانواده ترایون مارتین را در  گفتگوهایم در نظر نگرفتم و از آن‌ها عذرخواهی می‌کنم.” او همچنین توییت کرد که “من هم شکست‌های خودم رادارم … اما یک نژادپرست نیستم.”

در فوریه 2018، ماوریکس یکی از بدترین رکوردها در ان.بی.ای را تجربه کرد. مارک کوبان اعتراف کرد که به تیم خود گفته است برای آنکه حداقل یک نام خوب از ما در دفتر ان.بی.ای ثبت بماند “خروج بهترین گزینه ماست “، نظراتی که جریمه عظیم 600000 دلاری از لیگ به همراه داشت.

مارک کوبان در این مدت با مشکلات دیگری نیز روبرو شد، چراکه یک گزارش مصور ورزشی از آزارهای جنسی و سایر رفتارهای هنجارشکنانه وی در دفتر مقدماتی ماوریکس، این تیم را بر آن داشت تا تحقیقات داخلی را آغاز کنند. در ماه مارس، سخنگوی ان.بی.ای گفت که این سازمان در حال بررسی حادثه تجاوز جنسی و نقش مارک کوبان در آن و همچنین بررسی مدارک از سال 2011 می‌باشد. چراکه که در آن زمان پیگیری اتهامات متوقف شد و فشار اتهامات بر وی کاهش پیدا کرد.

پروژه‌های اخیر مارک کوبان

کوبان با اچ.دی. نت (بعداً AXS TV) در بازار تلویزیون یک حرکت جدی انجام داد و مجموعه تلویزیونی خود را راه‌اندازی کرد. به توصیه دختر جوان خود، در سال 2007،  مارک کوبان یکی از شرکت‌کنندگان در مسابقه‌ی رقص با ستارگان بود.

مارک کوبان همچنین با خرید زنجیره‌ای تئاترهای لندمارک و مگنولیا پیکچرز در سال 2003، فعالیت‌های تجاری خود را به دنیای تولید فیلم و تلویزیون آورد. وی بعداً به‌عنوان تهیه‌کننده اجرایی برای فیلم‌های معتبری مانند “گودنایت و گودلاک ” در سال ۲۰۰۵ و “آکیلاه اند د بی ” در سال ۲۰۰۶ معرفی شد. او همچنین با حضور در سریال‌های محبوب تلویزیونی مانند اینتوریج و لیگ محبوبیت خود را بیشتر کرد. در سال 2015، کوبان نیز در نسخه ای از “اینتوریج ” به ایفای نقش پرداخت. سپس در نقش رئیس‌جمهور ایالات‌متحده مارکوس رابینز در فیلم “شارکنادو ۳” تبدیل به یک ستاره شد.

مارک کوبان با راه‌اندازی یک برنامه رسانه اجتماعی به نام سایبر داست در سال 2014 خود را در صدر نوآوران فناوری نگه داشت. او همچنین در سال ۲۰۱۵ خود را وارد گفتگوی ملی کرد و ادعا کرد که می‌تواند هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ را به‌عنوان مبارزات انتخاباتی برای ریاست جمهوری آمریکا شکست دهد. در ژوئیه 2016، این میلیاردر تصمیم به حمایت از کلینتون گرفت.

زندگی شخصی مارک کوبان

همسر مارک کوبان

مارک کوبان در سال 2002 با دوست دیرینه‌اش تیفانی استوارت ازدواج کرد. آن‌ها در کنار هم سه فرزند دارند: دختران الکسیس (متولد 2003) و آلیسا (متولد ۲۰۰۶) و یک پسر که جیک (متولد ۲۰۱۰) نام دارند. این خانواده در منطقه دالاس ساکن هستند.