هاوارد هیوز یک هوانورد و کارگردان فیلم بود. او در خانواده‌ای به دنیا آمد که کسب‌وکار موفقی در حوزه‌ی ابزارآلات نفتی داشتند. این امر به او کمک کرد تا خیلی سریع در حوزه‌ی تهیه‌کنندگی فیلم آغاز به کار کند. هاوارد هیوز تهیه‌کنندگی فیلم‌های زیادی، مانند فیلم معروف Hell’s Angels  را بر عهده داشت. هاوارد هیوز به‌واسطه‌ی ثروتمند بودن و گوشه‌نشینی مشهور شد. بااین‌حال باید اشاره‌کنیم که هاوارد هیوز پیش از ترک انظار عمومی، موفقیت‌های حرفه‌ای زیادی را به دست آورد. برای خواندن زندگی نامه او با موفق شو همراه باشید.

فیلم و پرواز

زندگینامه هاوارد هیوز

هاوارد هیوز در 24 دسامبر سال 1905 در هیوستون از ایالت تگزاس به دنیا آمد. او فرزند یکی از افراد موفق در کسب‌وکار ابزارآلات نفتی بود. هاوارد هیوز در سال 1923 درحالی‌که تنها 18 سال سن داشت، این کسب‌وکار خانوادگی را به ارث برد. او از این ثروت برای تهیه‌کنندگی فیلم‌های بسیاری، ازجمله Hell’s Angels که در سال 1932 ساخته شد، استفاده کرد. این فیلم داستان جنگ جهانی اول را روایت می‌کرد و برای ساخت آن از بازیگران شناخته‌شده و گران‌قیمت در کنار صحنه‌های جنگی هزینه‌بر و پیچیده استفاده‌شده است. برخی از سایر فیلم‌های ساخته‌شده توسط او شامل اسکارفیس در سال 1932 و Outlaw در سال 1941 است.  هاوارد هیوز در زمان فعالیت خود در هالیوود، به‌واسطه‌ی شهرتش درزمینهٔ ی عیاشی بسیار معروف شد. او با بازیگرانی مانند جینجر راجرز، کاترین هپبورن و اوا گاردنر رابطه داشت.

هاوارد هیوز اشتیاق زیادی به پرواز داشت و شرکت هواپیمایی خود را در اوایل دهه 1930 تأسیس کرد. او علاوه بر طراحی و ساخت هواپیما، جان خود را نیز چندین بار با آزمایش هواپیماها و تلاش برای جابجا کردن رکورد سرعت پرواز در جهان،  به خطر انداخت. هاوارد هیوز تجهیزات نوآورانه‌ای، ازجمله اولین دنده فرود جمع شونده را به صنعت هوایی معرفی کرد. او همچنین به‌واسطه‌ی هرکول H-4 که مطبوعات آن را بانام مستعار “غاز سوزنی” می‌شناسند، شهرت زیادی کسب کرد. برای سالها، هاوارد هیوز بر روی ایده‌ی هواپیمای چوبی خودکار کرد که قرار بود در خلال جنگ جهانی دوم سربازان و مهمات را در طول اقیانوس اطلس حمل کنند. در سال 1947 طراحی این هواپیما تکمیل شد. این هواپیما فقط یک‌بار پرواز کرد و هرگز به مرحله تولید نرسید. بااین‌حال هاوارد هیوز H-4 را تا زمان مرگ خود در سال 1976 در یک آشیانه تحت کنترل نگه‌داری کرد. این هواپیما هم‌اکنون در موزه هواپیمایی Evergreen Aviation در مک مینول از ایالت اورگان قرار دارد.

دوران گوشه‌نشینی

سقوط هاوارد هیوز
پس از یک سقوط وحشتناک هواپیما در سال 1946، هاوارد هیوز گوشه‌نشین شد.

پس از یک سقوط وحشتناک هواپیما در سال 1946، هاوارد هیوز گوشه‌نشین شد. او بخشی از شبکه‌ی RKO را در سال 1948 خریداری کرد، اما هرگز از این استودیو دیدن نکرد. در دهه 1960 او در طبقه فوقانی کاروانسرای “کویر ” در لاس‌وگاس از ایالت نوادا زندگی می‌کرد و تمام‌کارهای مرتبط با تجارت خود را از این اتاق کوچک انجام می‌داد. ازآنجایی‌که هاوارد هیوز از چشم بسیاری از مردم پنهان بود، این امر گمانه‌زنی‌های عمومی و شایعاتی را درباره فعالیت‌های وی به وجود آورد. عده‌ای معتقد بودند که  وی از اختلال وسواس اجباری رنج می‌برد و مشکل دارویی دارد. هاوارد هیوز سرانجام لاس‌وگاس را ترک کرد وزندگی در خارج از کشور را آغاز کرد. در سال 1972 زندگینامه او به‌صورت غیرقانونی منتشر شد، اما پس از مدتی جعلی بودن آن محرز گردید. نویسنده این زندگی‌نامه، کلیفورد ایروینگ، بعداً به اتهام کلاه‌برداری بازداشت شد.

مرگ هاوارد هیوز و میراث وی

هاوارد هیوز در 5 آوریل 1976 درگذشت. پس از مرگ وی، نسخه‌های جعلی متعددی از وصیت‌نامه وی منتشر شد و که دعواهای حقوقی بسیار زیادی را برای ارثیه‌ی وی به دنبال داشت. در سال 2004، زندگی هاوارد هیوز با فیلم سینمایی The Aviator که روزهای ابتدایی  زندگی او را به تصویر می‌کشد، بر روی پرده‌ی سینما رفت. این فیلم با بازی لئوناردو دی کاپریو در نقش این مرد میلیارد، بسیار مورد توجه قرار گرفت. دی کاپریو به خاطر بازی در این نقش، نامزد جایزه‌ی اسکار شد.