تمرکز داشتن برای بیش از دو ساعت در روز،  یک قدرت خارق العاده برای موفقیت محسوب می شود. بر اساس نتایج بدست آمده از تحقیقی که وبسایت Vouchercloud.com انجام داده است، متوسط کارمندان اداری در کشور انگلستان در هر روز، تنها برای دو ساعت و  53 دقیقه بازدهی مثبت دارند. این افراد باقی زمان روز خود را به بازدید از شبکه های اجتماعی، خواندن اخبار، حرف زدن، خوردن تنقلات و جستجو برای یک کار جدید، صرف می کنند. بنابراین آموزش روش هایی برای آماده سازی ذهن و بدن کارکنان برای روز کاری شلوغ لازم است.

دوساعت از یک روز زمان زیادی برای یک کارآفرین پرمشغله نیست. برای یک فردی که دارای شغل آزاد است، روز کاری ممکن است بیش از هشت ساعت تعریف شود. بنابراین، تاثیر عوامل بازدارنده در این افراد، مانند کمبود خواب و یا تغذیه نامناسب، معادل تاثیری مخربی است که این عوامل بر روی موفقیت 5 الی 9 کارمند معمولی می گذارند. در ادامه سه روش مهم برای آماده سازی کارکنان در یک روز شلوغ کاری ارائه شده است.

روش های آماده سازی ذهن و بدن

1. در ایجاد عادت های جدید، جدی باشید

نرمش در محیط کار

احتمالا شما با چهار عادت بزرگ برای موفقیت و داشتن یک زندگی سالم آشنا هستید:

 • خواب کافی
 • مصرف وعده های غذایی مغذی
 • ورزش
 • کنترل میزان استرس

ما همیشه این عادت ها و توصیه ها را از زبان پزشکان و متخصصان می شونیم. با این حال باید این موارد را به شکل یک عادت جدی در زندگی خود وارد کنیم. در غیر اینصورت بر هیچ کدام از این چهار حوزه مهم تسلط پیدا نخواهیم کرد. اطلاعات کافی در دسترس هستند و به خوبی در ذهن ما جانمایی شده اند. اما ما برای استفاده از آن ها به یک روش جدید نیاز داریم.  زمانی که موضوع جدیدی را یاد گرفتید و خواستید آن را به بخشی از زندگی خود تبدیل کنید، به این سه پرسش پاسخ دهید:

 • اول: چگونه می توانم از این اطلاعات جدید استفاده کنم؟
 • دوم: چرا باید از این اطلاعات استفاده کنم؟
 • سوم: چه زمانی از این اطلاعات استفاده کنم؟

هر عادتی باید یک نمود عملی داشته باشد و این اولین قدم است. اگر می خواهیم سبزیجات بیشتری را به رژیم غذایی خود اضافه کنید؛ باید در قدم اول غذاهایی که می توانید در آن ها از سبزیجات بیشتری استفاده کنید، را شناسایی کنید.مانند املت، ماکارونی و ساندویچ ها. در قدم بعد، باید بدانید که چرا دوست دارید این کار را انجام دهید. با خوردن بیشتر سبزیجات برگ دار امیدوار هستید که به چه نتیجه ای دست پیدا کنید؟ آیا هدف شما این است که در نهایت 10 پوند وزن کم کنید یا می خواهید انرژی بیشتری داشته باشید تا بتوانید با فرزندان خود بازی کنید؟ در نهایت نیز، یک برنامه برای این عادت تهیه کنید. همه ما تقویم های شخصی برای دنبال کردن زمان مناسب برای تعطیلات، گردش ها و کارهای اداری و حرفه ای خود داریم. اضافه کردن روتین های ساخت عادت به این تقویم را فراموش نکنید.

2. با یک روتین صبحگاهی، اولین ساعت روز را از آن خود کنید

آماده سازی ذهن و بدن

شیوه آغاز روز، می تواند حال و هوای باقی روز را تعیین کند. قبل از آنکه ایمیل های خود را چک کنید و یا در یک چرخه خبری 24 ساعت دیگر گیر بیافتید، خودتان را دریابید. با ذهن و بدن خود ارتباط برقرار کنید. از این طریق می توانید انرژی کافی برای پشت سر گذاشتن یک روز دیگر را داشته باشید. مطمئن باشید زمانی که روز شما به پایان برسد، از اینکه زمانی را به روتین صبحگاهی تخصیص داده اید، خرسند خواهید بود.

کویک در این رابطه می گوید:” تصور کنید که روز خود را تمام کرده اید. شخصی از شما می پرسد، روزتان چگونه بود؟ شما می توانید پاسخ دهید: امروز فوق العاده بود. امروز باورنکردنی بود. من از پس تمام کارهایم بر آمدم. از خود بپرسید که چه کارهایی را باید انجام دهید تا به این احساس فوق العاده موفقیت در آخر روز دست پیدا کنید. زمانی که پاسخ را متوجه شدید، به عقب بازگردید. از نقطه صفر روز آغاز کنید تا به نتیجه دلخواه در نهایت دست پیدا کنید”. شما می توانید برای این منظور، از ساخت یک روتین صبحگاهی شروع کنید.

8 فعالیت برای موفقیت و افزایش انرژی

موفق شو هشت فعالیت را پیشنهاد می کند. این فعالیت ها برای آماده سازی ذهن و بدن کاربرد دارند. همچنین به موفقیت و افزایش انرژی شما در طول روز کمک می کنند.

 1. سعی کنید رویاهایتان را به یاد بیاورید: مری شلی برای نگارش رمان فرانکشتاین خود، که یک اثر کلاسیک و مشهور در جهان است، از یک رویا الهام گرفته است. آیا ایده خوبی در اعماق ذهن و خیال شما پنهان شده است؟
 2. برای آنکه در طول روز نظم و انضباط بیشتری را تجربه کنید، تخت خواب خود را مرتب کنید.
 3. آب کافی بنوشید. بخش بزرگی از ساختار مغز را آب تشکیل داده است. بنابراین برای جایگزینی مایعاتی که در طول خواب از دست داده اید، در ابتدای روز آب بنوشید.
 4. برای حفظ سلامت روده، در ابتدای روز از پروبیوتیک های لازم استفاده کنید.
 5. ورزش کنید. طبق مطالعه ای که دانشگاه ایالتی اپالاچی انجام داده است، یک تمرین ورزشی در ساعت 7 صبح می تواند به بهبود روتین خواب شما کمک کند.
 6. دندان های خود با دست غیر مسلط مسواک بزنید. این چالشی است که شما را مجبور می کنید تا صبح خود را هوشیارتر آغاز کنید. علاوه بر آن، یک تحقیق در دانشگاه آکسفورد نشان می دهد که مهارت های پیچیده حرکتی (مانند بازی با توپ ها در شعبده بازی) می تواند به بهبود اتصالات نورونی در بخشهای ماده سفید مغز کمک کند.
 7. به مدت 20 دقیقه مدیتیشن کنید. برخی از افراد با هدف روشنگری مدیتیشن می کنند. این در حالی است که این روش درمانی می تواند به بهبود تمرکز شما نیز کمک کند. این بیست دقیقه مدیتیشن در طول روز، در خلال خواندن، مکالمه یا کاری که برای انجامش به تمرکز نیاز دارید، خود را نشان می دهد.
 8. در سی دقیقه ابتدایی روز به موبایل خود دست نزنید. هنگامی که از خواب بیدار می شوید، بدن شما بسیار آرام است. در این لحظه خیلی راحت می تواند دچار حواس پرتی شود.

3. عواملی که می توانند سبب فرسودگی شغلی شوند را بشناسید

آماده سازی ذهن و بدن

آیا شما فرسودگی شغلی را تجربه می کنید یا خستگی و بی انگیزگی شما دلایل دیگری دارد؟ ما گاهی اوقات فکر می کنید که کارهای بسیار زیادی داریم که باید انجام دهیم. اما در واقعیت، ما کارهایمان را به شکل صحیح اولویت بندی نکرده ایم.

کویک در این رابطه می گوید:” شاید شما به خاطر انجام کار زیاد دچار فرسودگی شغلی نشده اید. بلکه به خاطر عدم صرف زمان کافی برای کارهایی که به شما انرژی می دهند، دچار خستگی شده اید”.

داشتن یک یا دو سرگرمی خارج از چارچوب کار و فعالیت حرفه ای، به آماده سازی ذهن و بدن شما کمک می کند. همچنین موفقیت و سلامتی شما را به دنبال دارد. با اختصاص دادن زمان به این فعالیت ها، شما می توانید راحت تر پس از یک روز طولانی، انرژی خود را بازیابی کنید. البته این فعالیت ها باید به طور همزمان در کنار یادگیری مهارت نه گفتن، به ویژه به هنگام شلوغی برنامه کاری، دنبال شوند. گاهی اوقات، این کار به شما کمک می کند تا مرز های خود را برای دیگران تعیین کنید و زمان بیشتری را به خود اختصاص دهید.

اگر حتی با رعایت موارد فوق، هنوز هم احساس خستگی می کنید، دلایل رایج تر را بررسی کنید.

 • کمبود خواب
 • رژیم غذایی نامتعادل
 • عدم انجام فعالیت های بدنی به مقدار کافی