با 45 دقیقه مهم روزتان آشنا شوید. آدم‌های موفق بر روی نکات مثبت در زندگی تمرکز کنند. فرقی ندارد شرایط اطراف آن‌ها چگونه باشد. آن‌ها همیشه بر روی موفقیت‌های گذشته تمرکز دارند نه بر روی شکست‌های گذشته. آدم‌های موفق بر روی گام بعدی که آن‌ها را در رسیدن به خواسته‌هایشان کمک می‌کند تمرکز می‌کنند نه بر روی موضوعات حاشیه ایی زمان حال. آن‌ها برای رسیدن به موضوعات انتخابی خود پیشگام‌اند.

مهم‌ترین 45 دقیقه‌ی روز 

مهم‌ترین اقدام برای تمرکز بر روی اهداف، تنظیم زمانی مشخص قبل از خواب است. این زمان 45 دقیقه مهم برای آگاه شدن از موفقیت‌ها، مرور اهداف، تمرکز بر روی موفقیت‌های آینده و طراحی برنامه ایی خاص برای رسیدن به خواسته‌های فردا است.

چرا برای این کار آخرین ساعات روز را پیشنهاد می‌دهم؟

چون هر آنچه انجام دهید، خواندن کتاب، دیدن فیلم، گوش دادن به موسیقی یا صحبت درباره‌ی چیزی در 45 دقیقه مهم آخر شب باشد، تأثیر زیادی بر روی خواب و فردا دارد. در طول شب، ضمیر ناخودآگاه شما آخرین اطلاعات که در 45 دقیقه مهم آخر دریافت کرده است را 6 برابر بیشتر از تمام اتفاقات روز مرور و برنامه‌ریزی می‌کنند. دقیقاً به همین دلیل است که مرورهای آخر شب برای امتحان خیلی خوب جواب می‌دهند. یا فیلم‌های ترسناک آخر شب باعث کابوس دیدن می‌شود. به همین دلیل خواندن کتاب داستان‌های خوب برای بچه‌ها هنگام خواب بسیار مهم است. نه‌تنها آن‌ها راحت‌تر به خواب می‌روند بلکه پیام داستان و الگویی که ایجاد می‌شود برای آن‌ها تکرار می‌شود. همچنین این الگو وارد ضمیر خودآگاه آن‌ها می‌شود.

زمانی که آماده‌ی خوابیدن هستید وارد حالت آلفا مغز می‌شوید که بخشی از خودآگاه است. مرحله ایی که در آن شما باید به موضوعات خاصی اشاره‌کنید. حال اگر لحظاتی قبل از خواب به اخبار ساعت 11 شب گوش دهید کشتن آدم‌ها، قتل‌ها، تصادفات جاده ایی، جنگ، آدم دزدی، اعدام و وحشی‌گری را برای خودتان نشانه‌گذاری می‌کنید.

حالا فکر کنید چقدر بهتر می‌شد که به‌جای آن در این 45 دقیقه مهم ، زندگی‌نامه‌ی انگیزشی یک آدم معروف را بخوانید. یا یک کتاب رشد شخصی مطالعه کنید. تصور کنید که مراقبه یا مدیتیشن، گوش دادن به برنامه‌های خودآموزشی و برنامه‌ریزی فردا چقدر می‌تواند برای شما مفید باشد. علاوه بر این‌ها ما تعدادی تمرین برای شما آماده کرده‌ایم. این تمرین ها به تمرکز شما برای پیشرفت و حرکت روبه‌جلو در آخر روز کمک می‌کند.

 

مرور عصر 

بنشینید و چشم‌های خود را ببندید نفس‌های عمیق بکشید و یکی از جملات زیر را انتخاب کنید.

 • جایی که  امروز من می‌توانستم مؤثرتر باشم را به من نشان بده.
 • جایی که امروز من می‌توانستم آگاه‌تر باشم را به من نشان بده.
 • جایی که من امروز می‌توانستم یک معلم ، کارمند (یا هر شغلی که دارید) بهتری باشم را به من نشان بده.
 • جایی که من امروز می‌توانستم عاشق‌تر باشم را به من نشان بده.
 • جایی که من امروز می‌توانستم اظهارکننده باشم را به من نشان بده.
 • جایی که من امروز می‌توانستم (هر صفتی که دوست دارید را جایگزین کنید) باشم را به من نشان بده.

همین‌طور که با آرامش نشسته‌اید و این جملات را تکرار می‌کنید متوجه می‌شود که بخش‌هایی از امروز برای شما جلب‌توجه می‌کند. بدون هیچ قضاوت یا خود سرزنشی فقط آن‌ها را مشاهده کنید. زمانی که دیگر چیزی به ذهن شما نرسید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. آن اتفاق را جوری که ترجیح می‌دهید الان با آگاهی و انگیزه اتفاق بیفتد تصور کنید. با این کار شما یک الگوی ناخودآگاه برای اتفاقات مشابه بعدی ایجاد می‌کنید. 

تمرکز بر روی موفقیت روزانه 

روش مؤثر دیگر برای تمرکز بر روی خواسته‌هایتان نوشتن خاطره در 45 دقیقه مهم آخر روز است. اگر هرروز این کار را در طول یک ماه انجام دهید به میزانی که اعتمادبه‌نفس شما افزایش می‌یابد، میزان کارایی فعالیت‌های روزانه شما در همه‌ی زمینه‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند. در آخر هرروز فقط 5 چیزی که به دست آورده‌اید را پیدا کنید. می‌تواند در زمینه های زیر باشد:

 • مدرسه
 • خانواده
 • معنویت
 • مالی
 • سلامت
 • خدمات اجتماعی
 • رشد شخصی

بعد برای خودتان مشخص کنید چرا این چیز برای شما مهم است. دلیل آن را رو به روی موضوع بنویسید. همچنین مشخص کنید چه اقداماتی منجر به پیشرفت بیشتر در این حوزه می‌شود.

در آخر، اقدام خاصی که به پیشرفت شما کمک می‌کند را ستون آخر بنویسید. به‌عنوان‌مثال اولین موفقیت این است.” من یک جلسه‌ی ملاقات را به‌خوبی مدیریت کردم.”

دلیل که این چیز مهم است این است که ” باعث ایجاد انگیزه ازدست‌رفته‌ی گروه شد”

اقدامات بعدی باید چیزی باشد که انگیزه‌ی گروه را بیشتر کنید. در این مورد می‌تواند یک روز تعطیل برای افزایش بهبود کارکرد اعضای گروه باشد. پس برنامه‌ی بعدی می‌تواند یک جلسه برای برنامه‌ریزی آن روز تعطیل با اعضای گروه باشد. وقتی‌که کارتان تمام شد آن را بر روی تقویم خود یا دفتر برنامه‌ریزی یادداشت کنید. برای اینکه قطعاً این کارها را انجام دهید آن‌ها را در دفتر برنامه‌ریزی یا لیست انجام کارها وارد کنید. حالا می‌توانید تأثیر این 45 دقیقه‌ی مهم را در طول زندگی‌تان متوجه شوید. اگر مدیر یا رئیس شرکتی هستید تصور کنید چه اتفاقی می‌افتد اگر تمام زیردستان شما این کار را برای 30 روز انجام دهند. این کار باعث افزایش تمرکز روی کارشان و افزایش اعتمادبه‌نفس آن‌ها می‌شود.

 

با 45 دقیقه مهم، روز ایده آل خود را بسازید.

برنامه ریزی

روش مؤثر دیگری که شما را به زندگی ایده آل می‌رساند این است که بعد از اینکه برنامه فردای خود را مشخص کردید آن را دقیقاً به همان شکلی که می‌خواهید اتفاق بیفتد تصور کنید. تصور کنید درست در همان لحظه که گفته بودید همه حاضرشده‌اند. تمام جلسات به‌موقع شروع و تمام می‌شوند. تمام‌کارها تحت مدیریت شماست. تمام درخواست‌های شما به‌راحتی انجام می‌شود و محصولتان را بفروشید و دیگر اتفاقات.

ببینید که شما در تمام موقعیت‌های فردا بهترین خودتان هستید. با این کار ذهن ناخودآگاه شما تا صبح برای رسیدن به اهداف فردا برنامه‌ریزی می‌کند تا آن‌طور که شما تصور کرده بودید اتفاق بیفتد.  همین الان به تصویرسازی ذهنی در 45 دقیقه مهم آخر روز عادت کنید تا تفاوت گسترده‌ای را در زندگی متوجه شوید.