یکی از استراتژی های بازاریابی که می‌توانید برای تبلیغ و فروش محصولات و خدمات کسب و کار خود به کار بندید بازاریابی مستقیم (Direct Marketing) است. بازاریابی مستقیم به عنوان یک استراتژی بازاریابی به طور مستقیم محصولات، خدمات و کلیه مجموعه شما را به مشتریان معرفی می‌کند. در این شیوه دیگر نیازی به واسطه یا شخص ثالث نیست یعنی رابطه به قدری مستقیم است که دو طرف ماجرا تنها شما هستید و مشتریان.

اما شاید بخواهید بدانید دلیل اهمیت بازاریابی مستقیم چیست؟ پیش از اینکه به پاسخ این سوال برسید بهتر است در ابتدا با چند مثال از بازاریابی‌های مستقیم آشنا شوید. ایمیل، تبلیغات آنلاین، بازاریابی دیتابیسی، نامه‌ای تبلیغاتی، روزنامه‌ها، تبلیغات بیرونی، تبلیغات پیامکی، تبلیغات موجود در مجلات، تماسهای تلفنی، کارت پستالها، وبسایتها، و یا توزیع بروشور چند مورد از معروفترین شیوه‌های بازاریابی مستقیم هستند. احتمالا پس از مطالعه این لیست به خود می‌گویید “من که همین الان هم همین کارها را انجام می‌دهم.” در این صورت شما هم به طور خواسته یا ناخواسته وارد دنیای بازاریابی مستقیم شده‌اید.

یک تفاوت بارز بین بازاریابی و فروش مستقیم و دیگر انواع بازاریابی عامل اغواگری است. در واقع بر خلاف دیگر شیوه‌های بازاریابی که در آن زمان و انرژی زیادی صرف توضیح محصولات و خدمات برند خود می‌کنید در این روش، هدف اول و آخر شما این است که به هر طریق ممکن، مشتریان را متقاعد کنید تا از شما خرید کنند. لذا برای دستیابی به این هدف استفاده از استراتژی CTA (دکمه اقدام به عمل) الزامی می‌باشد.

معمولا CTA هایی که در بازاریابی مستقیم کاربرد زیادی دارند از این قبیل می‌باشند:

  • از وبسایت یا فروشگاه ما دیدن نمایید.
  • برای اطلاعات بیشتر در مورد محصولات با ما تماس بگیرید.
  • برای دریافت اشتراک، آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.
  • از ما خرید کنید.

اگر مایلید میزان موفقیت خود را در عرصه بازاریابی مستقیم بسنجید کافیست ببینید چه اندازه به هدفتان نزدیک شده‌اید. یعنی تنها زمانی که بازاری از مشتریان مورد نظر خود را جذب نمودید، می‌توانید از بازدهی این روش بازاریابی اطمینان حاصل نمایید. همچنین یادتان نرود که انتخاب یک شبکه ارتباطی متناسب با نیازهای شغلی شما مسیر موفقیتتان را بسیار کوتاهتر خواهد نمود.

دلیل اهمیت بازاریابی مستقیم چیست؟

استراتژی بازاریابی مستقیم

دلایل متعددی برای اهمیت ویژه بازاریابی مستقیم به عنوان یکی از سازوکارهای تجاری هر شرکتی معرفی شده‌است به طور مثال:

1. تسریع روند دستیابی به مشتری

کمپین های بازاریابی مستقیم، در مقایسه با دیگر کمپینهای بازاریابی سریعتر شما را به مشتریان احتمالی می رساند. به طور مثال شما می‌توانید تنها چند ساعت پس از ساختن یک کمپین بازاریابی در اینستاگرام برای معرفی محصول خود با سیلی از نظرات مشتریان مواجه شوید.

2. یک استراتژی بهینه برای پروموشن محصول

برخلاف سایر استراتژی های بازاریابی، در این روش شما قادر خواهید بود تنها گروهی از مشتریان را که حقیقتا به محصولات و خدمات شما علاقمند هستند به کمپین پروموشن خود وارد کنید. یادتان باشد که موفقیت و بهینگی حداکثری این کمپین‌ها در گرو استفاده از پیام های بازرگانی می‌باشد.

3. امکان سفارشی سازی

تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که مشتریان خود را به شیوه‌ای برد-برد به خود وفادار سازید؟ یکی از امکاناتی که بازاریابی مستقیم در اختیار شما قرار می‌دهد این است که با استفاده از اطلاعات مربوط به هر مشتری، پیامهای بازرگانی منحصربفردی را برای او ارسال نمایید. به طور مثال وقتی یک مشتری با پیامی که با دقت براساس شرایط سنی، تحصیلی، سلایق و … او طراحی و تدوین شده روبرو می‌شود احساس رضایت و لذت خواهد داشت. در این حالت او چاره‌ای ندارد جز اینکه این حسن نیت را با خرید از شما پاسخ دهد. چرا که شما با این کار حس تمایز و برجستگی را در مشتری خود ایجاد کرده و علاقمندی او را دو چندان ساخته‌اید. البته این نوع پیامهای سفارشی هم برای مشتریان احتمالی و هم برای مشتریان ثابت قابل استفاده هستند.

4. تحلیل و پیشبینی میزان اثربخشی

چنانچه در شرکت یا کسب و کار خود از روش بازاریابی مستقیم بهره می‌برید، می‌توانید در صورت تمایل اطلاعاتی نظیر تعداد مشتریان پاسخگو به تبلیغات، درآمد و سود سرمایه خود را بررسی نمایید. همچنین می‌توانید از این طریق مقدار هزینه‌ای که هر مشتری ممکن است به ازای دریافت محصولات و خدمات برند شما پرداخت کند را پیشبینی نمایید.

مزایای استفاده از بازاریابی مستقیم

مزایای بازاریابی مستقیم

لازم نیست این مقاله را چندین بار مطالعه کنید تا از مزایای متعدد بازاریابی مستقیم آگاهی یابید. همانطور که در بندهای بالا اشاره شد دلایل متعددی برای محبوبیت بازاریابی مستقیم در جهان تجارت امروز وجود دارد. با این حال تعدادی از مزایای اصلی این روش بازاریابی عبارتند از:

1. تبلیغات هدفمند

در جریان بازاریابی مستقیم شما یک بازار مقصد را هدف قرار داده و با تدوین و ارسال پیامهای بازرگانی سفارشی و شخصی‌سازی‌شده مشتریان را مجذوب برند خود خواهید ساخت. بالطبع در ازای توجهی که به مشتریان خود می‌دهید این حق شماست که از توجه خاص آنان برخوردار شده و با استقبال شدید از محصولات و خدمات خود روبرو گردید.

2. بازاریابی بودجه‌ محور

اگر می‌خواهید محصولات خود را طوری به بازار عرضه کنید که حتی در شرایط مضیقه مالی فروش شرکت با کسادی روبرو نشود، بازاریابی مستقیم چاره کار شما خواهد بود. این استراتژی بازاریابی به شما کمک می‌کند تا با انتخاب بازار هدف و سقف فروش مورد نظر خود با کمترین هزینه به تبلیغ و پروموت برند خود بپردازید.

3. افزایش فروش به مشتریان همیشگی و مشتریان دودل

شرکت هایی که در بازاریابی محصولات خود به سلیقه و طبع مشتریان خود اهمیت داده و علاقه دارند که با آنها پیوندی دوستانه برقرار سازند با استقبال خوبی روبرو خواهند بود. به علاوه در بازاریابی مستقیم شما قادر خواهید بود با شناختی که از مشتریان سابق خود کسب کرده‌اید بهترین استراتژی را برای ادامه همکاری با آنان اتخاذ کرده و وفاداری آنها را تضمین نمایید.

یکی دیگر از مزایای این روش آشتی دادن مشتریان با شرکت هایی است که مدتی از آن روگردان شده بودند. اگر شما هم از آن دسته از صاحبین مشاغل هستید که مدتی‌است آتش قهر مشتریان گریبان کسب و کارتان را گرفته بهتر است از بازاریابی مستقیم بهره ببرید و دلیل این قهر را آسیب شناسی نمایید. به طور مثال اگر متوجه شوید که اشکال کار شما در نحوه عرضه کالا بوده با رفع این نقص خواهید توانست مشتریان خود را مجددا متقاعد سازید تا از شما خرید کنند.

4. افزایش وفاداری مشتریان

یکی از بهترین روشهای بازاریابی برای تضمین وفاداری مشتری بازاریابی مستقیم است. این روش با برقرار امکان ایجاد پیامهای سفارشی و ایجاد پیوند دوستی با مشتریان جدید و تجدید میثاق با مشتریان قدیمی، وفاداری مشتریان را برای کسب و کار شما به ارمغان خواهد آورد. لازم به ذکر است که شما می‌توانید برای تقویت هرچه بیشتر این پیوندها، تکنیک بازاریابی مستقیم را در کنار برنامه‌های وفادارسازی مشتریان به کار بسته و از نتیجه سودمند آن لذت ببرید.

5. کمک به توسعه کسب و کارهای جدید

بازاریابی مستقیم به شما کمک می‌کند تا یک سکوی پرتاب در جایگاه شغلی خود پیدا کنید. در حقیقت شما با افزایش ارتباطات مستقیم با مخاطبین خود به فروش بیشتر دست یافته اید و همچنین با جذب وفادارای آنان برای برند خود کمپینی از هواداران تشکیل داده‌اید. همین امر به عنوان سابقه‌ای درخشان در پرونده کاری شما باقی مانده و در راه‌اندازی مشاغل جدید به یاری شما خواهد آمد.

شما هم اگر به تازگی کسب و کاری را آغاز کرده اید بازاریابی مستقیم در موارد ذیل یاری بخش شما و تجارتتان خواهد بود:

  • افزایش فروش محصولات خاص
  • تجدید فروش
  • افزایش وفاداری مشتری
  • پیگیری پیشنهادات بازرگانی توسط مشتریان

تاکنون دانستید که بر خلاف بسیاری از کمپینهای بازاریابی دیگر در بازاریابی مستقیم نیازی به تبلیغ در رسانه‌های عمومی مانند تلویزیون نیست.

بهترین کاندیداها برای استفاده از بازاریابی مستقیم

انواع بازاریابی مستقیم

بازاریابی مستقیم تکنیکی نیست که در صورت استفاده از آن کسب و کارتان به مخاطره بیفتد و یا شما را در میانه راه پشیمان کند. با این حال این تکنیک بیشتر برای گروههای شغلی زیر مناسب می‌باشد:

  1. شرکت های کم بودجه که قادر به پرداخت بهای بالای تبلیغات تلویزیونی و کمپینهای اینترنتی نیستند.
  2. کسب و کارهای خرد که می‌توانند به جای پرداخت هزینه‌ای کلان برای آگهی‌های بازرگانی با مبلغی ناچیز از طریق توزیع صدها تراکت، بلیط تخفیف و بروشور به تبلیغ محصولات خود بپردازند.

لازم است که در کنار مزایای مختلفی که برای بازاریابی مستقیم برشمردیم به برخی از معایب این تکنیک نیز اشاره کنیم. همانطور که می‌دانید ایمیل‌ها یا پیامهای تبلیغاتی طراحی شده به این سبک به طیف گسترده‌ای از مخاطبین ارسال می‌شوند. به طور قطع همه این مخاطبین به خرید محصولات شما علاقمند نیستند؛ لذا علیرغم علاقمندی به حتی دریافت ایمیلها و پیامهای شما هر روز با سیل عظیمی از این اسپم‌ها، پیام های انبوه و هرزنامه ها روبرو خواهند شد. برای برطرف کردن این مشکل لازم است که از بازاریابی انتخابی استفاده کنید و تنها در صورت کسب اجازه از افرادی که واقعا به دریافت پیام های تبلیغاتی شما علاقمند هستند پیام یا ایمیل ارسال نمایید. در عین حال شما با در اختیار داشتن یک لیست از علاقمندان و طرفداران واقعی خواهید توانست با شفافیت و دقت بیشتری نیازمندی ها و قدرت خرید آنان را ارزیابی نمایید.