آیا تا کنون اصطلاح درآمد پسیو یا غیرفعال را شنیده‌اید؟ آیا می‌دانید درآمد پسیو چیست و با راه‌های به دست آوردن آن آشنا هستید؟ در ادامه با موفق شو همراه باشید تا با شاخصه‌هایی از این نوع درآمد و تفاوت آن با نوع درآمد فعال بیشتر آشنا شوید.

درآمد غیرفعال چیست؟

درآمد پسیو یا غیرفعال

درآمد پسیو یا غیرفعال درآمدی است که نیاز به تلاش برای تکرار ندارد و به همین دلیل نیز بیشتر افراد، درآمد ماهانه غیرفعال را ترجیح می‌دهند، زیرا غالبا آنقدر کافی است تا بتواند به طور قابل ملاحظه‌ای کیفیت زندگی آنها را بهبود ببخشد.

در این نوع درآمد، فرد فعالیت مستقیمی نداشته و از طریق سرمایه‌گذاری به دست می‌یابد. هدف اصلی به منظور دست یافتن به درآمد پسیو، تنظیم یک رکورد مستقیم و صریح روی مبانی این درآمد است.

البته شاید کسب درآمد از محلی که فرد در آن فعالیت مستقیمی نداشته باشد، غیر واقعی به نظر برسد و حتی افرادی که برای مشاغل شرکتی در سطح مستقیم بسیار تلاش کرده‌اند، متعجب شوند از اینکه چیزی ‌بتواند یک نقشه راه به آنها بدهد که با یک پرش، کیفیت زندگی خود را بالاتر ببرند. اما درآمد پسیو غیرواقعی نیست.

سرمایه‌گذاری پسیو  یکی از اصطلاحات رایج در این زمینه است که ممکن است نام آن را شنیده باشید. برای توسعه استراتژی درآمد غیرفعال، نخستین قدم تغییر شکل دادن به اصطلاحات و شکل دادن به یک چارچوب است.

چرا باید درآمد پسیو داشته باشیم؟

شایع‌ترین دلایلی که یک فرد برای کسب درآمد غیرفعال می‌تواند داشته باشد، شامل موارد زیر می‌شود:

-داشتن وقت بیشتر برای فرزندان، خانواده و دوستان

-به دست آوردن اعتماد به نفس برای ارائه حرفه اصلی خود و ایجاد نوآوری در آن

-داشتن وقت کافی به منظور دنبال کردن علایق شخصی خود

-توانایی سفر کردن و داشتن یک جغرافیای انعطاف‌پذیر

-برخورداری از منابع مالی برای مقابله با مشکلات و حوادث غیرمنتظره زندگی

-به دست آوردن منابع مالی جهت انجام کارهای خیرخواهانه

-به دست آوردن منابع مالی جهت ارتقاء سبک زندگی

یک نمونه موردی از درآمد غیرفعال

درآمد غیرفعال

بنیان‌گذار شرکت Madison Investing که سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات را برای کسب درآمد پسیو پیشنهاد می‌کند، درباره تأثیر این روش درآمدزایی در زندگی خود چنین می‌گوید:

به عنوان یک مدیر اجرایی و با تجربه‌ای که در حوزه فناوری دارم و به طور فعال در دو شغل فعالیت می‌کنم، قادر به ایجاد تعادل بین زندگی خانوادگی و کاری خود هستم و درآمد غیرفعال به یک اصل اساسی در استراتژی شخصی من برای دستیابی به استقلال مالی تبدیل شده است.

درآمد پسیو برای چه کسانی مناسب‌تر است؟

درآمد غیرفعال

اگر در هر یک از دسته‌بندی‌های زیر قرار می‌گیرید، سرمایه‌گذاری پسیو می‌تواند همان چیزی باشد که به دنبال آن هستید:

درآمد دوگانه، بدون وقت، بدون خواب

اگر جزو آن دسته از خانواده‌هایی هستید که زن و شوهر هر دو شاغل هستند، حتما به اهمیت زمان و خواب پی برده‌اید. شما بچه‌ یا بچه‌هایی دارید، همیشه وقت کم می‌آورید و در بسیاری از موارد هم کمبود خواب دارید.

درآمد پسیو برای چنین خانواده‌ای مناسب است. شاید از خود پرسیده باشید که چرا با وجود داشتن درآمد دوگانه، سرمایه قابل عرضه‌ای ندارید و در بسیاری از اوقات نیز وقت کم می‌آورید!

روی آوردن به درآمد غیرفعال باعث می‌شود که هم خواب راحت‌تری داشته باشید، هم وقت اضافه قابل توجهی را به دست بیاورید و هم درآمد بیشتری داشته باشید.

بازنشستگی عصبی

رسیدن به سن بازنشستگی، دورانی است که بسیاری از افراد را عصبی می‌کند، اگرچه در طول زندگی خود کار و صرفه‌جویی کرده‌اند، اما در دوران بازنشستگی اینطور فکر می‌کنند که می‌توانستند کارهای بیشتری انجام دهند.

بیکاری ناشی از بازنشستگی و عدم درآمد، می‌تواند منجر به عصبی شدن انسان شود، بنابراین اگر جزو افراد بازنشسته هستید و یا در شرف آن قرار دارید، سرمایه‌گذاری غیرفعال و کسب درآمد پسیو می‌تواند گزینه خوبی هم برای درآمدزایی و هم فرار از تشنج ناشی از بازنشستگی باشد.

تفاوت درآمد فعال با درآمد غیرفعال

تفاوت درآمد فعال با درآمد غیرفعال

درآمد فعال در مقابل درآمد غیرفعال قرار دارد، درآمد فعال نوعی از فعالیت است که شخص از طریق وقت و تلاش خود سرمایه‌گذاری می‌کند، در حالی که در سرمایه‌گذاری منفعل یا غیرفعال، وقت و تلاش جایگاه کم‌رنگ‌تری دارند.

درآمد فعال به فعالیت‌هایی گفته می‌شود که شما از وقت خود برای به دست آوردن پول استفاده می‌کنید و اگر وقت و تلاش سرمایه‌گذاری نشوند، جریان درآمد متوقف خواهد شد. به نمونه‌هایی از درآمد فعال توجه کنید:

-شغل روزانه که بیشتر افراد درآمد خود را از این راه به دست می‌آورند

-سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات

-مشاوره

-سرمایه‌گذاری در املاک اجاره‌ای که یک ملک را خریداری کرده و به عنوان یک صاحبخانه عمل می‌کنید

-کارآفرینی یا ایجاد یک تجارت که فعال‌ترین نوع درآمد محسوب می‌شود

در مقابل، درآمد منفعل یا غیرفعال، به درآمدی گفته می‌شود که فرد بدون اینکه وقت و تلاش خود را صرف آن کند، سرمایه‌گذاری می‌شود. موارد زیر نمونه‌هایی از درآمد پسیو هستند:

-وجه نقدی از طریق سرمایه‌گذاری بصورت مشارکت تجاری در املاک و مستغلات به عنوان یک شریک محدود

-مشارکت از طریق تامین بخشی از سرمایه راه اندازی یا گسترش یک کسب و کار همانند داروخانه یا استارت آپ

-توزیع از طریق وام خصوصی

-درآمد تبلیغاتی از طریق محتوای دیجیتال یا اشتراکی که تولید کرده‌اید

-درآمد حاصل از فروش آنلاین محصولی که ایجاد کرده‌اید، مانند کتاب

-سرمایه گذاری در املاک اجاره‌ای، به این صورت که شما یک ملک را خریداری کرده‌ و یک مدیر املاک استخدام می‌کنید که البته این مورد بهتر است به عنوان درآمد نیمه‌فعال توصیف شود، زیرا در مواقعی نیز به صرف وقت و تلاش نیاز دارد.

ساختن یا خریدن: دو استراتژی کلی درآمد پسیو

اگرچه جریان‌های درآمد پسیو از بسیاری جهات قابل دستیابی هستند، اما به طور کلی می‌توان دو استراتژی کلی برای آنها در نظر گرفت: خریدن یا ساختن.

شما می‌توانید منابع مالی خود را تهیه کرده و از آنها برای خرید یک جریان درآمد ماهانه غیرفعال استفاده کنید، یا اینکه از خلاقیت، روابط، منابع و کار خود استفاده کرده تا یک جریان درآمد غیرفعال بسازید.

اگر دارای یک شغل حرفه‌ای هستید و می‌خواهید درآمد پسیو هم ایجاد کنید، احتمالا استراتژی خرید را بر ساختن ترجیح می‌دهید. به هر حال، زمان باارزش است، اما شما می‌توانید راه‌هایی را برای اختصاص دادن سرمایه‌های اضافی برای دستیابی به درآمد غیرفعال پیدا کنید.