دوج کوین (Dogecoin) رمزارزی با ساختاری مشابه به بیت کوین است که در سال ۲۰۱۳ عرضه شد. در ابتدا به نظر می‌رسید که عرضه این رمزارز با چنین نام و لوگویی بیشتر جنبه شوخی داشته باشد. ولی پس از گذشت ۷ سال این رمزارز هنوز هم استفاده می‌شود و ارزش بازار آن تا ماه مارچ سال ۲۰۲۰ از مرز ۳۰۰ میلیون دلار عبور کرده است.

در ماه دسامبر سال ۲۰۱۳ قیمت هر بیت کوین به بیش از هزار دلار افزایش یافته بود و جامعه جهانی این پدیده جدید، یعنی رمزارزها را به صورت جدی دنبال می‌کرد. اینجا بود که بیلی مارکوس (Billy Markus) و جکسون پالمر (Jackson Palmer) به این نتیجه رسیدند که رفتار مردم با رمزارزها بیش از حد جدی شده است؛ آن‌ها عقیده داشتند که رمز رزها نباید فقط جنبه مالی داشته باشند و جنبه سرگرم کننده‌ی آن‌ها نیز نباید فراموش شود. به همین دلیل مارکوس و پالمر تصمیم گرفتند تا رمزارز خودشان را بسازند.

دوج کوین در ششم دسامبر سال ۲۰۱۳ معرفی شد. لوگوی انتخاب شده برای این رمزارز تصویر یک سگ از نژاد شیبا اینو (Inu dog) بود در شوخی‌های اینترنتی یا میم‌ها (Meme) استفاده می‌شود. حتی نحوه‌ی نوشته شدن و تفلظ نام این رمزارز نیز مشابه یک نمایش عروسکی محبوب است که از طریق اینترنت پخش می‌شد.

و این گونه دوج کوین که به منظور سرگرمی به وجود آمده آمده بود، به یکی از بزرگترین جوامع رمزارزی تبدیل شد. از این رمزارز به عنوان «رمزارز مهربان» نیز یاد می‌شود که دلیل خوبی هم دارد؛ دوج کوین برای اقدامات بشر دوستانه و کمک‌های مالی مختلفی که کاربران آن انجام می‌دهند شناخته شده است.

دوج کوین ، رمزارز مهربان

رمزارز دوج کوین

در سال ۲۰۱۴ جامعه دوج کوین ۵۰ هزار دلار برای تیم بابسلد جامائیکا جمع آوری کرد تا این کشور بتواند تیمش را در بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۴ شرکت دهد.

در بیست و دوم مارچ سال ۲۰۱۴ که با روز جهانی آب مصادف بود، کاربران دوج کوین ۳۰ هزار دلار جمع آوری کردند و از این مبلغ برای احداث چاه‌های آب شیرین در دره‌ی تانا، واقع در کشور کنیا استفاده شد. در همین ماه کاربران ۵۵ هزار دلار دیگر هم جمع آوری کردند و بدین ترتیب دوج کوین اسپانسر یکی از راننده‌های نسکار به اسم جو وایز شد. جو وایز در این مسابقات با ماشینی که به لوگوی دوج کوین مزین شده بود مسابقه داد!

این رمزارز در شبکه‌های مجازی نیز حضور فعالی دارد و در ردیت (Reddit) کاربران این رمزارز همواره پست‌های مفید و جذابی ارسال می‌کنند. علاوه بر این، دوج کوین از ردیت به عنوان پلتفرمی برای انجام کارهای خیرخواهانه نیز استفاده می‌کند. برای مثال می‌توان به دو کمپین خیر خواهانه این رمز که به ترتیب «پیتزای دوج» و «جوراب برای افراد بی خانمان» نام دارند، اشاره کرد.

وضعیت فعلی دوج کوین

این رمزارز محدودیتی برای ایجاد سکه‌های جدید قرار نداده است. این یعنی امکان تولید بی نهایت دوج کوین وجود دارد و در نتیجه قیمت آن‌ها هرگز به اندازه بیت کوین یا اتریوم افزایش پیدا نخواهد کرد.

در حال حاضر (تا مارچ ۲۰۲۰) بیش از ۱۲۳ میلیارد دوج کوین در گردش هستند؛ این یعنی بر خلاف رمزارزی مثل بیت کوین که محدودیتی ۲۱ میلیونی برای سکه‌های قابل استخراجش دارد، دوج کوین یک انتخاب مناسب برای انجام تراکنش‌های کوچک و کمک‌های مالی محسوب می شود. چون تعدادی زیادی دوج کوین با قیمت کم و کارمزد پایین همواره قابل ارسال است.

همان طور که در بالا اشاره کردیم، ارزش بازار دوج کوین تا ماه مارچ ۲۰۲۰ از ۳۰۰ میلیون دلار عبور کرده است؛ این در حالیست که در ژانویه ۲۰۱۸ ارزش بازار این رمزارز از یک میلیارد دلار عبور کرده بود. بنابراین می‌توان گفت که در آینده امکان صعود دوباره ارزش بازار و در نتیجه قیمت معامله هر دوج کوین وجود دارد.

استخراج دوج کوین

استخراج دوج کوین

در بلاک چین دوج کوین که ساختاری غیر متمرکز دارد، ۱۰ هزار دوج کوین به عنوان پاداش هر بلاک جدید به ماینرها داده می‌شود. بلاک‌های جدید این رمزارز هر ۱ دقیقه یک بار استخراج می‌شوند و بنابراین تراکنش‌های دوج کوین نسبت به تراکنش‌های بیت کوین یا لایت کوین با سرعت بیشتری تایید می‌شوند.

دوج کوین هم مانند لایت کوین از الگوریتم استخراج Scrypt استفاده می‌کند. این یعنی امکان استخراج این رمزارز با سی پی یو، کارت گرافیک و یا دستگاه‌های ASIC که برای این الگوریتم ساخته شده‌اند، وجود دارد.

کیف پول های دوج کوین

وبسایت رسمی دوج کوین دو کیف پول رمزارز نرم افزاری رسمی دارد که در سیستم عامل‌های ویندوز، لینوکس و مک قابل استفاده هستند. نوع اول Dogecoin Core نام دارد که برای استفاده از آن باید یک نسخه کامل از بلاک چین دوج کوین دانلود کنید و به اصطلاح به یک گره کامل تبدیل شوید. این کیف پول سرعت کمتری دارد ولی امنیت آن بیشتر است. نوع دوم MultiDoge نام دارد و در این کیف پول تنها اطلاعات مورد نیاز برای استفاده شخصی شما از بلاک چین دوج کوین دانلود می‌شوند. این کیف پول سبک‌تر است و از سرعت بیشتری بهره می‌برد.

اگر به دنبال کیف پول اینترنتی هستید کیف پول Dogechain می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. با این کیف پول شما نیازی به دانلود فایل ندارید و به راحتی می‌توانید در این وبسایت ثبت نام کرده و صورت آنی از کیف پولتان استفاده کنید.

دوج کوین یک کیف پول رسمی برای اندروید هم عرضه کرده است که برای دریافت آن کافیست به وبسایت اصلی این رمزارز مراجعه کنید تا قایل APK را به صورت مستقیم دریافت کرده، یا عبارت Dogecoin Wallet را در گوگل پلی تایپ کرده و اپلیکشن این کیف پول را به آسانی نصب کنید.

اگر هم قصد خرید حجم بالایی از دوج کوین را دارید و دنبال یک کیف پول سخت افزاری مناسب برای نگهداری سرمایه‌تان هستید، مدل Ledger Nano S به شما پیشنهاد می‌شود که در میان کاربران رمزارزها امتحان خودش را پس داده است.

امنیت دوج کوین

در بیست و پنجم دسامبر سال ۲۰۱۴ یکی از کیف پول‌های غیر رسمی دوج کوین به نام Dogewallet هک شد و ۲۱ میلیون دوج کوین به سرقت رفت که در آن زمان ارزشی نزدیک به ۱۲ هزار دلار داشت. در پاسخ به این حمله سایبری کاربران این رمزارز نیز در با اهدای مبالغ مختلف ۱۳ هزار دلار جمع آوری کرده و این گونه ضرر این هک به آسانی جبران شد.

حمله ۵۱ درصدی

حمله ۵۱ درصدی (51% Attack) زمانی اتفاق می‌افتد که بیشتر از نیمی از فعالیت‌های انجام شده در یک بلاک چین در اختیار یک شخص یا گروه قرار گیرد و در نتیجه این شخص یا گروه تراکنش‌های غیر واقعی به بلاک چنین اضافه کنند و مبلغی دلخواه به جیب بزنند.

در روزهای ابتدایی عرضه دوج کوین، این رمزارز در معرض حمله ۵۱ درصدی قرار داشت و به همین دلیل در سال ۲۰۱۴ توسعه دهندگان آن تصمیم گرفتند تا امکان استخراج مشترک (Merged Mining) دوج کوین با لایت کوین را فراهم کنند و از این طریق جلوی حمله‌های احتمالی را بگیرند.

صرافی Moolah

در سپتامبر ۲۰۱۷ یکی از کاربران دوج کوین به جرم کلاهبرداری در بریتانیا دستگیر شد. این فرد رایان کندی نام داشت و یک صرافی مخصوص این رمزارز به نام Moolah ایجاد کرده بود. این صرافی طی مدت نسبتا کوتاهی ورشکست شد و مشخص گردید که کندی در این مدت پول‌های کاربران را به سرقت می‌برده است.

محاکمه کندی اولین محاکمه مربوط به فساد مالی در حوزه رمزارزها محسوب می‌شود. جسکون پالمر که در آپریل ۲۰۱۵ از نقش اصلی خود در رهبری پروژه دوج کوین کنار رفته بود نیز پیش از این اشاره کرده بود که به دلیل حضور کندی و صرافی Moolah این پروژه را ترک کرده است.

این اتفاق دو نکته مهم را نشان می‌دهد: یکی این که با توجه به امن بودن تکنولوژی بلاک چین، چیزهایی که به همراه آن می‌آیند به همان اندازه امن نخواهند بود؛ و دیگری این که جامعه دوج کوین قوی است و برای رسیدن به جایگاه فعلی‌اش از سد مشکلات و موانع بسیاری عبور کرده است.

آینده دوج کوین

آینده دوج کوین

از سال ۲۰۱۵ توسعه دهندگان دوج کوین تغییر مهمی در رمزارزشان ایجاد نکرده‌اند و بنابراین، امکان این که کاربران این رمزارز به سراغ جایگزین‌های پیشرفته‌ای مثل اتریوم بروند وجود دارد. البته نباید فراموش کرد که دوج کوین تنها ۳ توسعه دهنده‌ی اصلی دارد که آن‌ها هم به صورت داوطلبانه و پاره وقت به این پروژه می‌پردازند.

می‌توان گفت که نقطه قوت این رمزارز کاربران و جامعه قوی آن است که بیشتر برای سرگرمی و کارهای خیر خواهانه از این رمزارز استفاده می‌کنند. در مقابل نقطه ضعف دوج کوین نیز این است که رمزارزهای دیگر بسیار پیشرفته‌تر هستند و دوج کوین از لحاظ تکنولوژی نمی‌تواند با آن‌ها رقابت کند.

این رمزارز جامعه‌ای ساخته است که در آن کاربران می‌توانند خوش بگذرانند و کارهای بشر دوستانه انجام دهند. بنابراین می‌توان گفت که آینده دوج کوین نیز به همین کاربران و میزان علاقه آنان به این پروژه بستگی دارد.