رابرت کیوساکی (Robert Kiyosaki) کارآفرین، سرمایه‌گذار، نویسنده و سخنران انگیزشی است. در این بخش از سایت موفق شو اطلاعات مفصلی در مورد زندگی، دوران کودکی، شغل و دستاوردهای وی ارائه می‌شود. سایت موفق شو به انتخاب کاربران یکی از جذاب‌ترین و پرطرفدارترین سایت‌هایی است که اطلاعات متنوعی در حیطه موضوعات انگیزشی، اطلاعات عمومی، کسب‌وکار موفق، راهکار زندگی بهتر ارائه می‌دهد. با مراجعه به این سایت به‌راحتی می‌توانید از اسرار موفقیت بزرگان تاریخ معاصر آشنا شوید وزندگی خود را به بهترین نحو ممکن مدیریت کنید.

جزئیات مختصر بیوگرافی رابرت کیوساکی

تاریخ تولد: 8 آوریل 1947

نوع ملیت: آمریکایی

علامت خورشیدی سال تولد: برج حمل

نام کامل: Robert Toru Kiyosaki

متولد: هیلو، هاوایی، ایالات‌متحده

همسر سابق: کیم کیوساکی

پدر: رالف H. کیوساکی

مادر: مارجوری ا. کیوساکی

خواهر و برادر: امی کیوساکی، جان کیوساکی

مؤسس:  Rich Dad Company And Cashflow Technologies, Inc.

زندگینامه رابرت کیوساکی

رابرت کیوساکی شخصیتی افسانه‌ای است که شیوه نگاه مردم به پول را تغییر داده است. او به‌عنوان یک کارآفرین، سرمایه‌گذار، نویسنده و سخنران انگیزشی کاملاً حرفه‌ای مدعی است که دلیل اینکه امروزه بسیاری از افراد همچنان برای کسب پول در تلاش‌اند، این امر است که آنها باوجود سال‌ها آموزش رسمی، چیزی در مورد پول نمی‌دانند. رابرت کیوساکی نویسنده کتاب “پدر پولدار پدر بی‌پول” است که از زمان انتشار تابه‌حال به شماره یک کتاب مالی شخصی در همه دوران تبدیل‌شده است. او در این کتاب، بین پدر بیولوژیک خود که پدری تحصیل‌کرده اما فقیر و خودساخته است با پدری که از دانشگاه ترک تحصیل‌کرده اما ثروتمندترین مرد در هاوایی است، مقایسه‌ای انجام داده است. امروزه هر کارآزموده‌ای در نوع خود، این کارآفرین فروتن را می‌شناسد. جالب اینجاست در حال حاضر که رابرت کیوساکی به یک میلیونر تبدیل‌شده و به مردم می‌آموزد که چگونه ثروتمند شوند، در یک مقطع زمانی خودش یک ورشکست بود و با سرمایه گذاری‌های تجاری دو بار ورشکسته شده بود. بااین‌حال هیچ‌گاه تسلیم نشد و در عوض به مردم آموخت که چگونه فقیر نشوند و از تصمیمات مالی نادرست خودداری کنند.

دوران کودکی و جوانی رابرت کیوساکی

رابرت کیوساکی در هاوایی متولد شد. اجداد وی آمریکایی ژاپنی بودند. پدرش معلم و مربی حرفه‌ای بود و این امکان را برای کیوساکی جوان فراهم کرد تا در بهترین مؤسسات آموزشی شرکت کند.رابرت کیوساکی تحصیلات مقدماتی خود را در دبیرستان هیلو کسب کرد، پس‌ازآن در آکادمی دریایی بازرگانان ایالات‌متحده در نیویورک ثبت‌نام کرد و در سال 1969 به‌عنوان یک افسر عرشه فارغ‌التحصیل شد.

دوران حرفه‌ای رابرت کیوساکی

رابرت کیوساکی و دونالد ترامپ
رابرت کیوساکی و دونالد ترامپ

رابرت کیوساکی با پایان تحصیلاتش، کار خود را روی کشتی‌های بازرگانی آغاز کرد که به وی امکان سفر به نقاط مختلف جهان را می‌داد. این سفرها او را در معرض فرهنگ‌های جدید و شیوه‌های جدید زندگی قرار می‌داد. علاوه بر این، او شاهد فقر مردم در سراسر جهان بود. این سفرها تأثیر عمیقی بر او گذاشت.

در سال 1972، در طول جنگ ویتنام، وی به‌عنوان خلبان مسلح هلیکوپتر در سپاه دریایی خدمت کرد. به خاطر خدماتش به او مدال هوایی اعطا شد. دو سال بعد، او از سپاه دریایی خارج شد. بااین‌حال، به‌جای بازگشت به هاوایی، وی به نیویورک نقل‌مکان کرد.

وی از سال 1974 تا 1978 به‌عنوان فروشنده‌ای برای شرکت زیراکس جهت فروش دستگاه‌های کپی مشغول به کار شد. در همین حال در سال 1977، با پس‌انداز نمودن پول خود، شرکت جدیدی را راه‌اندازی کرد که اولین کیف پول‌های نایلونی و Velcro-surfer را به بازار عرضه می‌نمود.

تلاش برای محدود کردن هزینه تولید کیف پول باعث شد که وی به کیفیت محصول توجه نکند و این امر منجر به کاهش تقاضا شد و درنتیجه ضررهای مالی را برای شرکت ایجاد کرد و درنهایت شرکت رابرت کیوساکی ورشکسته شد.

رابرت کیوساکی در ابتدای دهه 1980 شغل جدیدی را شروع کرد که تی‌شرت برای گروه‌های هوی متال و راک مانند Motley Crue را صادر می‌کرد. اگرچه این کسب‌وکار در ابتدا موفقیت مالی استثنایی به همراه داشت اما با تغییر روند، گروه‌های هوی متال جای خود را به موسیقی نرم‌تری دادند که منجر به کاهش تقاضا شد. این شرکت نیز در سال 1985 ورشکسته شد.

رابرت کیوساکی در دوره پررونق سرمایه‌گذاری دوم، پول خود را در سهام و املاک و مستغلات سرمایه‌گذاری کرد. بااین‌حال، باگذشت زمان و رکود تجارت، بدهی‌های وی به بانک‌ها نیز افزایش یافت. وی توان بازپرداخت بدهی‌هایش را نداشت و سبب گردید او بی‌خانمان شود.

او علی‌رغم فقر شدیدش، هیچ‌گاه امیدش را از دست نداد و در عوض از تجربه و دانش خود برای کمک به مردم و آموزش آن‌ها در مورد چگونگی جلوگیری از ورشکستگی و دستیابی به موفقیت‌های مالی استفاده کرد.

جالب است که اگرچه تجربیات او و وضعیت متوسط ​​زندگی‌اش در تضاد با حرفه‌اش بود، اما بااین‌وجود رابرت کیوساکی به مردم آموزش داد که چگونه فقیر نشوند و تصمیمات مالی اشتباهی نگیرند.

رابرت کیوساکی به همراه D.C کوردووا به‌عنوان سخنران انگیزشی برای یک سمینار رشد شخصی به نام پول و شما شروع به کارکرد. این سمینار سه‌روزه بیشتر بر آموزش دانش آموزان جهت آشنایی با آثار باکمینستر فولر معطوف بود. گرچه این سمینارها به‌طور عمده فقط در کانادا و ایالات‌متحده صورت می‌گرفت ولی محبوبیت تجارت سبب گردید که آنها سمینارهایی نیز در استرالیا و نیوزلند برگزار کنند.

محبوبیت، رشد و جذابیت جهانی این سرمایه‌گذاری سودآور شد و رابرت کیوساکی به یک میلیونر تبدیل شد. بااین‌حال، او به مدت طولانی این کار را ادامه نداد و در سال 1994 سمینارهای پول و شمارا ترک کرد و بازنشستگی زودرس خود را در 47 سالگی اعلام نمود.

البته او کاملاً بیکار نگردید بلکه دوباره سرمایه‌گذاری‌هایی را در سهام بازار املاک و مستغلات را جهت ثروت‌اندوزی بیشتر شروع کرد. گرچه او کار عادی‌اش را رها کرده بود ولی شروع به تمرکز بر روی نویسندگی نمود.

در کتاب پدر پولدار پدر بی‌پول، آموزش‌های پدر فقیرش و راهنمایی و توصیه‌های پدر پولدارش (که در حقیقت پدر دوستش بود) باعث گردید که وی این دو عقیده را باهم ادغام کند و بتواند کتابی ارائه دهد که برجسته‌ترین آموزش‌های پدر ثروتمند و پدر فقیر را در بردارد.

رابرت کیوساکی با شارون لچتر همکاری کرد و آنها باهم اولین کتاب ” پدر پولدار پدر بی‌پول ” را نوشتند. بااین‌حال دریافتن ناشری برای چاپ این کتاب موفق نبودند و درنتیجه تصمیم گرفتند که خودشان چاپ آن را بر عهده بگیرند.

راه‌اندازی شرکت موفق رابرت کیوساکی

رابرت کیوساکی نویسنده پدر پولدار پدر بی‌پول

پس از سه سال وقفه، او از بازنشستگی کنار کشید و شرکتی در جهت آموزش‌وپرورش مالی و اقتصادی با عنوان  Cashflow Technologies Inc را راه‌اندازی کرد. وی درراه اندازی این شرکت با همسرش، کیم کیوساکی و نویسنده شارون لچتر شریک بود و آنها برند Rich Dad و Cashflow را برای شرکت خود انتخاب نمودند.

کتاب ” پدر پولدار پدر بی‌پول ” که در سال 2000 منتشر شد، از استقلال مالی حمایت می‌کند و به اهمیت ساختن ثروت از طریق سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات اشاره‌کرده و خوانندگان خود را به شروع کسب‌وکار خودی تشویق می‌کند. این کتاب با فروش ده میلیون نسخه به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌ها تبدیل شد.

موفقیت این کتاب منجر به انتشار آثار بعدی شامل Quadrant Rich Dad’s CASHFLOW و Rich Dad’s Guide to Investing شد. علاوه بر این، او ده‌ها کتاب دیگر را نیز منتشر کرد.

در سال 2002، رابرت کیوساکی معدن نقره‌ای را در آمریکای جنوبی خریداری کرد و کنترل یک شرکت معدن طلا در چین را به دست گرفت.

در سال 2010، او در نمایشگاه الکس جونز ظاهر شد و در آنجا دارایی‌های خود را ازجمله مجموعه‌های بزرگ آپارتمانی، هتل‌ها و زمین‌های گلف را فاش کرد. وی همچنین رئیس و سرمایه‌گذار عملیات حفاری چاه‌های نفتی و حتی یک شرکت نوپای انرژی خورشیدی است.

آثار مهم رابرت کیوساکی

رابرت کیوساکی

سه کتاب اول رابرت کیوساکی شامل “پدر پولدار پدر بی‌پول”،  Rich Dad’s ‘CASHFLOW Quadrant’ و Rich Dad’s ‘Guide to Investing به‌طور هم‌زمان در فهرست ده کتاب پرفروش برتر در ژورنال های وال استریت، آمریکای امروزی و مجله نیویورک تایمز قرارگرفته‌اند. موفقیت این کتاب‌ها سبب گردید که او به کار نویسندگی ادامه داده و کتاب‌های دیگری را نگارش و چاپ کند که در حال حاضر مشتمل بر 15 کتاب بوده و موجب شکل‌گیری تجارت 26 میلیون دلاری برای وی شده‌اند.

نویسنده کتاب “پدر پولدار پدر بی‌پول” در سال‌های اولیه زندگی خود دو شرکت را راه‌اندازی کرد که شامل فروش کیف پول‌های نایلونی و فروش تی‌شرت‌های گروه هوی‌متال بود که هر دو این کمپانی‌ها سقوط کرده و منجر به ورشکستگی او شدند.

زندگی شخصی و میراث رابرت کیوساکی

در سال 1986، رابرت کیوساکی باکیم مایر، که یک کارآفرین، سرمایه‌گذار، نویسنده و سخنران انگیزشی است، شریک شد.

در طول سال‌ها، رابرت کیوساکی به‌عنوان مشاوره مالی در تعدادی از کانال‌های خبری تلویزیونی ازجمله CNBC ، Fox Business و Bloomberg ظاهرشده است. علاوه بر این، وی در برنامه‌های دیگری مانند Oprah Winfrey Show ، Fox and Friends ، Larry King Live ، Factor O’Reilly Factory ، The Alex Jones Show ، Glenn Beck و World Your with Nil Cavuto نیز حضورداشته است.