راجر ایلز (Roger Ailes) مشاور سیاسی سابق در زمان ریاست خود به‌عنوان رئیس کانال فاکس نیوز از سال 1996 تا 2016 ، دیدگاه افراد نسبت به اخبار را تغییر داد. در این مقاله از موفق شو به زندگی او و رسوایی اخلاقی او خواهیم پرداخت.

 راجر ایلز چه کسی بود؟

 راجر آیلز

راجر ایلز فعالیت خود را در تلویزیون به‌عنوان تهیه‌کننده نمایش “د مایک داگلاس” آغاز کرد. وی  در ابتدای انتخابات ریاست جمهوری سال 1968 ریچارد نیکسون، متوجه علاقه‌ی زیاد خود به راهنمایی و مشاور در امور سیاسی شد. راجر ایلز بعداً درگیر کمپین‌های موفقیت‌آمیز رونالد ریگان در سال 1984 و جورج اچ. دبلیو بوش در سال  1988 شد. با ریاست در کانال جدید فاکس نیوز در سال 1996، وی با تأکید بر پوشش خبری اندیشمندانه و محافظه‌کارانه، این شبکه را به جایگاه بالایی رساند. کمتر از یک سال پس از برکناری وی از شرکت به دلیل اتهامات آزار و اذیت جنسی، ایلز در 18 مه 2017 در اثر بیماری هماتوم زیر جلدی درگذشت.

سال های اولیه زندگی راجر ایلز

جوانی راجر ایلز

راجر ایلز در 15 مه 1940 در شهر وارن از ایالت اوهایو متولد شد. وی دومین فرزند از بین سه فرزند خانواده بود. پدرش رابرت ایلز، مامور شرکت برق پاکارد بود و مادرش دونا زنی خانه‌دار بود که با گلدوزی، به درآمد خانه کمک می‌کرد.

راجر ایلز در دوران جوانی درگیر بیماری‌های متعددی بود. وی در سنین پایین به بیماری هموفیلی دچار  شد و در 8 سالگی براثر اصابت اتومبیل برای مدتی در بیمارستان بستری بود. بااین‌وجود، راجر ایلز هرگز ابایی از حضور فیزیکی و اجتماعی در جمع‌های بزرگ و یا صحنه نداشت. وی در دبیرستان وارن ج. هاردینگ به باشگاه درام پیوست و در طول دوره کارآموزی تابستانی خود با همکاری شهرداری، به حفر آب راه پرداخت.

در دانشگاه اوهایو در آتن، راجر ایلز به‌عنوان مدیر اصلی بخش دانشجویان در ایستگاه رادیویی و تلویزیونی ووب رادیو منصوب شد. علاوه بر این، او با مار جوری وایت، که خود نیز دانشجو بود، ملاقات کرد. راجر بعداً در سال ۱۹۶۰ با ماری ازدواج کرد.

تهیه‌کننده تلویزیون و مشاور سیاسی

زندگینامه راجر آیلز

پس از فارغ‌التحصیلی در سال 1962، راجر ایلز به‌عنوان دستیار تولید در نمایش مایک داگلاس مشغول به کار شد و سپس به مقام تهیه‌کننده اجرایی رسید. فعالیت او  مصادف بود با اوایل مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری سال 1968 بود. در این زمان نیکسون، یکی از نامزدهای انتخاباتی قرار بود که در این برنامه حضور یابد. پس‌ازآنکه نیکسون از حضور در تلویزیون  سرباز زد و از کلمه‌ی “تلویزیون حیله‌گر” به‌عنوان بهانه استفاده کرد، راجر ایلز با صراحت از اهمیت این رسانه دفاع کرد و نامزد جمهوری‌خواه را تحت تأثیر قرارداد تا جایی که وی از ایلز خواست تا به کمپین انتخاباتی او بپیوندد.

راجر ایلز در سال 1969 شرکت خود را تأسیس کرد و از طریق آن به تاجران و سیاستمداران مشاوره داد. او به تهیه‌کنندگی فیلم، تلویزیون و تئاتر پرداخت. در میان کارهای او، فیلم “هات آی بالتیمر” که در اواسط دهه 1970 جایزه‌ی امی را برنده شد. او همچنین با کمک به راه‌اندازی کانال‌های خبری تلویزیون در سال‌های ۱۹۷۳ تا 1975 اولین تلاش‌های خود را برای راه‌اندازی شبکه‌های جنبش محافظه‌کار انجام داد.

راجر ایلز دوباره در کمپین انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۹۸۴ مشغول به کار شد. در آن زمان ویرونالد ریگن را برای مناظراتش با رقیب دموکرات خود والتر موندل رهبری می‌کرد. او همچنین به‌طور برجسته در کمپین جرج بوش در سال ۱۹۸۸ مشارکت داشت. از نمونه‌های این مشارکت می‌توان به تبلیغات ویلی هورتن در خصوص نشان دادن حریف، مایکل دوکاکیس، به‌عنوان حریف آسان اشاره کرد.

در اوایل ۱۹۹۰، راجر ایلز تمرکز خود را به تلویزیون برگرداند. در ۱۹۹۳، او به ان.بی.سی پیوست تا شبکه خبری تجاری سی.ان.بی.سی را مدیریت کند و نسخه اولیه‌ام.اس.ان.بی.سی را که بعداً با عنوان “آمریکاز تاکینک” شناخته شد، راه‌اندازی کند. جدا از تمام موفقیت‌هایش، سی.ان.بی.سی سودی معادل تقریباً ۱۰۰ میلیون دلار تا سال ۱۹۹۵ کسب کرد. راجر ایلز با سرپرستان این مجموعه درگیری پیدا کرد و قبل از پایان سال ۱۹۹۵ از این شبکه انصراف داد.

راجر ایلز و امپراتوری فاکس نیوز

راجر آیلز فاکس نیوز

خیلی زود بعد از ترکان.بی.سی، راجر ایلز با غول بنگاه‌های خبری، رو پرت موردخ، ملاقات کرد و درباره‌ی شراکت در یک شبکه‌ی محافظه‌کار باهم به بحث و گفتگو پرداختند. با مدیریت ایلز به‌عنوان رئیس و مدیرعامل، شبکه خبری فاکس نیوز در ۷ اکتبر ۱۹۹۶ آغاز به کارکرد. راجر آیلز به‌سرعت حضور فاکس نیوز را با دعوت از استعدادهای برتری همچون مجری برنامه تجاری سی.ان.بی.سی (نیل کاووتو)، خبرنگار سابق کاخ سفید در ای.بی.سی (بریت هوم) و همین‌طور بیل ریلی مجری سابق “اینساید ادیشن” به رسمیت شناساند. به‌علاوه، او به درک اهمیت ایجاد هویت به‌عنوان رسانه‌ای مستقل، برای چشم‌اندازهای مختلف رسیده بود. فاکس درحالی‌که به ارائه‌ی عادلانه و معتدلانه‌ی اخبار می‌پرداخت، توانست به‌سرعت به دلیل پوشش مناسب و معتبر خبری اعتباری برای خود به دست آورد.

علاقه‌ی راجر ایلز به ریسک کردن، شبکه‌اش را در موقعیتی قرارداد که بتواند روایات تأثیرگذاری را به‌خصوص در دوره‌ی انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۰ شکل دهد. این امر زمانی به اوج خود رسید که فاکس جرج بوش را برنده‌ی آرا در فلوریدا معرفی کرد و سبب شد تا سایر شبکه‌ها از او پیروی کنند. در ژانویه ۲۰۰۲، فاکس از شبکه سی.ان.ان که عنوان پربیننده‌ترین شبکه خبری را داشت، پیشی گرفت.

راجر آیلز پس از استعفای پسر ماردوچ، لاچلان در سال 2005 ، قدرت خود را در نیوز کورپ تثبیت کرد و در سمت رئیس شبکه تلویزیونی فاکس مشغول به کار شد.

سایر تلاش‌های شخصی راجر ایلز

راجر ایلز در سال ۱۹۸۸ با کتاب «تو پیام هستی» به دنیای نویسندگی پا گذاشت. این کتاب درباره‌ی رازهای ارتباطات ماهرانه و ترکیبی از کتابی خودآموز همراه با خاطرات او در کار و حرفه‌اش به‌عنوان مشاور سیاسی است.

پس از طلاق وی از مارجریو در سال ۱۹۷۷، راجر ایلز دوباره با تهیه‌کننده‌ی برنامه های تلویزیونی، نرما فرر در سال ۱۹۸۱ ازدواج کرد. وی همچنین برای بار سوم در سال ۱۹۸۸ با کارگردان برنامه سی.ان.بی.سی، الیزابت تیلسون ازدواج کرد و در سال 200 میلادی صاحب پسری با نام شد.

در مدت کوتاهی پس از آن، ایلز خانواده‌اش را به گریسون، نیویورک منتقل کرد. جایی که یک روزنامه محلی را خریداری کرد و آن را به‌عنوان یک انتشاراتی محافظه‌کارانه تحت نظارت همسرش باز تأسیس کرد. او همچنین با زادگاه مادری‌اش در ارتباط باقی ماند و کمک‌هزینه تحصیلی برای دانشجویان کالج اسکریپتس در رشته ارتباطات در دانشگاه اوهایو فراهم می‌کرد.

عزیمت راجر ایلز از فاکس

راجر آیلز و فاکس

در سال ۲۰۱۶ فاکس نیوز در روز بیش از دو میلیون بیننده داشت که بیش از مجموع رقبایش سی ان ان و ام اس ان بی سی بود. البته این موفقیت‌ها برای محافظت از او در برابر اتهامات و نحوه‌ی رفتار او در محیط کار کافی نبود.

در ماه جولای مجری سابق فاکس نیوز، گرتن کارلسن، پرونده‌ای از آزار و اذیت جنسی علیه ایلز تشکیل داد و ادعا کرد وی به خاطر رد کرد درخواست‌های راجر ایلز اخراج شده است. در طی چند روز پس از اولین شکایت، چندین زن دیگر با ادعاهایی مشابه قدم به جلو گذاشتند. اگرچه راجر آیلز با قاطعیت هرگونه تخلف را رد کرد اما با توافق با فاکس، استعفای خود را در ۲۱ جولای اعلام کرد.

راجر ایلز به مشاوره سیاسی ادامه داد و همین‌طور با مشاوره‌های موفقیت‌آمیز برای کمپین ریاست جمهوری دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ بسیار به او کمک کرد. در ۱۰ می ۲۰۱۷ او در خانه‌اش در ساحل پالم در فلوریدا به زمین افتاد و یک هفته‌ی بعد در ۱۸ می از دنیا رفت. بعداً علت فوت او به بیماری هماتوما درونی اعلام شد. هماتوما درونی به علت بیماری هموفیلی وی که در طول زندگی با آن دست و پنجه نرم می‌کرد تشدید شد و درنهایت سبب مرگ وی شد.

در ژانویه ۲۰۱۸ اف.بی.آی از تعدادی از فایل‌های ایلز، که مربوط به دوره‌ی ریاست وی در فاکس نیوز بود رونمایی کرد. این مدارک شامل 114 صفحه مدارک مربوط به سال ۱۹۶۹ بود. در این زمان، اف.بی.ای به خاطر مشاوره‌های راجر ایلز به رئیس‌جمهور نیکسون، در مورد او تحقیق می‌کرد. فایل‌ها همین‌طور شامل بازداشت وی در سال ۱۹۷۴ به علت حمل بدون مجوز اسلحه در نیویورک سیتی بود. این مدارک همچنین بازجویی‌هایی از وی توسط اف بی آی در سال ۱۹۸۱ را نشان می‌داد که برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد تلاش به ترور رئیس‌جمهور رونالد ریگان توسط جان هینکلی جی آر، انجام‌شده بود.

رسوایی اخلاقی راجر ایلز و استعفای او

رسوایی جنسی راجر ایلز و میگن کلی
میگن کلی از مجریان فاکس نیوز یکی از قربانیان راجر ایلز بود

راجز ایلز توسط یکی از مجریان این شبکه متهم به آزار و اذیت جنسی شد. اما ماجرا به همین جا ختم نشد. بعد از ادعای گرتن کارلسن، مجری سابق فاکس نیوز علیه راجر ایلز ، حداقل 20 زن دیگر از جمله میگن کلی نیز با وکلای کارلسون تماس گرفته و از آزار جنسی توسط این فرد پرده برداشتند. برخی از آنها به عنوان شاهد به دادگاهی که علیه راجز ایلز تشکیل شده بود، رفتند. اما برخی از آنها ادعا داشتند که توسط این فرد مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند.

زنانی که این ادعا را علیه راجز ایلز مطرح کرده اند اکثرا از کارمندان فعلی یا سابق شبکه خبریی فاکس نیوز هستند. بسیاری از آنها داستان خود را به صورت علنی مطرح کرده اند اما برخی از آنها نیز با نام مستعار داستان خود را با خبرنگاران به اشتراک گذاشته اند.

تمامی این موضوعات سبب شدند که راجر ایلز مجبور به استعفای نمایشی از مدیریت این شبکه خبری مهم شود. چرا که ادعاها بر این است که او برای استعفا تحت فشار قرار گرفته است تا این رسوایی آسیبی به شرکت فاکس نیوز نرساند. او در 21 ژوئن 2016 استعفا خود را تقدیم کرد و در مطابق توافقی که در قرارداد آنها صورت گرفته بود، 40 میلیون دلار از فاکس نیوز دریافت کرد.