ریچارد برانسون کارآفرین انگلیسی است که ویرجین رکوردز را در اوایل دهه 1970 راه‌اندازی کرد و تجارت خود را در گروه چندملیتی ویرجین گسترش داد. سایت موفق شو به کشف و ارائه راه‌های موفقیت ریچارد برانسون پرداخته است. در سایت موفق شو می‌توانید بازندگی کارآفرینان برتر دنیا آشنا شوید.

ریچارد برانسون کیست؟

ریچارد برانسون متولد 18 ژوئیه سال 1950 است که در یکی از مدارس انگلستان مشاجره‌ای کرده و درنهایت در سن 16 سالگی از تحصیل خارج شد- اخراج از مدرسه در شکل‌گیری ویرجین رکوردز تأثیر بسزایی داشت. پروژه‌های کارآفرینی وی در صنعت موسیقی آغازشده و به بخش‌های دیگر گسترش یافت. او در پروژه‌هایی ازجمله پروژه فضایی- گردشگری ویرجین گلکتیک سرمایه‌گذاری کرد. این سرمایه‌گذاری وی را به میلیاردر تبدیل نمود. ریچارد برانسون همچنین به خاطر روحیه ماجراجویانه و دستاوردهای ورزشی‌اش ازجمله عبور از اقیانوس با بالن شناخته می‌شود.

کارآفرین جوان: ریچارد برانسون

زندگینامه ریچارد برانسون

ریچارد چارلز نیکلاس برانسون در 18 ژوئیه سال 1950 در ساری انگلیس متولد شد. پدر وی، ادوارد جیمز برانسون در کار وکالت بود. مادرش اوو برانسون نیز خدمه پرواز بود. ریچارد دوران بسیار سختی را در مؤسسات آموزشی پشت سر گذاشت. او در مدرسه پسرانه Scaitcliffe موفق نبود و درنهایت در سن 13 سالگی به مدرسه شبانه‌روزی Stowe انگلیس منتقل شد.

ریچارد برانسون در سن 16 سالگی در مجله فرهنگی جوانان دانشجو مشغول به کار شد. این انتشارات که توسط دانشجویان اداره می‌شد، در اولین چاپ خود در سال 1966 به ارزش 8000 دلار سود کرد. در وهله اول حدود 50000 نسخه به‌صورت رایگان منتشر گردید و پس‌ازآن نیز ریچارد برانسون هزینه‌های نشر را از طریق تبلیغات پوشش می‌داد.

ریچارد برانسون در سال 1969 به کمون لندن نقل‌مکان کرد. این منطقه توسط موسیقی و جوانان معتاد به مواد مخدر محاصره‌شده بود. در این زمان این ایده به ذهن ریچارد برانسون رسید که یک استودیوی ضبط سفارشی به نام ویرجین ایجاد کند تا کمک‌خرجی برای هزینه‌های نشریه باشد. شرکت وی با استودیوی ضبط موسیقی در خیابان آکسفورد لندن همکاری می‌نمود. هم‌زمان با موفقیت استودیوی جدید و ترک تحصیل از دبیرستان، وی توانست استودیوی ضبط مجددی در سال 1972 در آکسفوردشایر انگلیس افتتاح کند.

ویرجین رکوردز

اولین هنرمند ویرجین رکوردز، مایک اولدفیلد بود که تک آهنگ خود بانام “زنگ‌های توبولار” را در سال 1973 با کمک تیم ریچارد برانسون ضبط کرد. این آهنگ مورد علاقه بسیاری بود و 247 هفته در چارت آهنگ‌های روز انگلستان باقی ماند. با مشاهده موفقیت اولدفیلد، گروه‌های موسیقی دیگری نیز مشتاق به ضبط آهنگ خود در این استودیو بودند. هنرمندانی مانند Culture Club،the Rolling Stones  و Genesis به دنبال آن بودند که ویرجین رکوردز را به یکی از شش کمپانی برتر ضبط موسیقی جهان تبدیل کنند.

گسترش تجارت ریچارد برانسون

شرکت ویرجین ریچارد برانسون

ریچارد برانسون مجدداً کارآفرینی خود را گسترش داد، این کارآفرینی‌ها شامل تأسیس شرکت مسافرتی Voyager Group در 1980، هواپیمایی ویرجین در 1984 و مجموعه‌ای از Virgin Megastores بود. بااین‌حال، موفقیت ریچارد برانسون قابل پیش‌بینی نبود و تا سال 1992 کمپانی ویرجین در تلاش برای حفظ موقعیت خود در تجارت بود و البته در این راستا موفق نبوده و درنهایت به قیمت 1 میلیارد دلار به Thorn EMI فروخته شد.

ریچارد برانسون پس از عقد این قرارداد و ضررهای مالی ناشی از آن گریست اما همچنان برای حضور در تجارت موسیقی مصمم بود. وی در سال 1993 ایستگاه رادیویی ویرجین را تأسیس کرد و در سال 1996 استودیوی ضبط مجددی بانام V2 را تأسیس کرد که هنرمندانی چون پودر فینگر و تام جونز مشغول به ضبط آهنگ خود
در این استودیو شدند.

سرانجام مجموعه کمپانی ویرجین در 35 کشور جهان گسترش یافت و تقریباً 70000 کارمند در انگلستان، ایالات‌متحده، استرالیا، کانادا، آسیا، اروپا، آفریقای جنوبی و فراتر از آن امور را اداره می‌کردند. ریچارد برانسون مشاغل خود را گسترش داد. تجارت گروهی وی شرکت مسافربری، بازی‌های لوکس، شرکت تلفن همراه و شرکت گردشگری-فضایی ویرجین گلکتیک را شامل می‌شود.

ریچارد برانسون همچنین به خاطر دستاوردهای ورزشی خود شناخته می‌شود. از بارزترین این دستاوردهای ورزشی می‌توان به رکوردداری عبور از اقیانوس اطلس آتلانتیک در سال 1986 و اولین عبور با بالن از فراز اقیانوس اطلس در سال 1987 و اقیانوس آرام در سال 1991 اشاره نمود. وی در سال 1999 به دلیل فعالیت‌های کارآفرینی‌اش به‌عنوان شوالیه انتخاب شد و در سال 2009 در فهرست “میلیاردرهای جهان” فوربس با 2.5 میلیارد دلار دارایی خالص و دو جزیره خصوصی حضور داشت.

ویرجین گلکتیک، سفر و هتل

کارآفرینی ریچارد برانسون

در سال‌های اخیر، ریچارد برانسون ماجراجو بیشتر توجه خود را به سرمایه‌گذاری فضایی و گردشگری معطوف کرده است. او با شرکت اسکیلد کامپوزیتس برای تشکیل هواپیمای فضایی همکاری کرد. بر اساس این همکاری طرفین در ساخت هواپیمای فضایی با همدیگر فعالیت می‌کنند. در آوریل 2013، این پروژه با انجام آزمایش‌های اسپیس‌شیپ دو جهش چشمگیری داشت.

برانسون از موفقیت اولین تست هواپیمای فضایی خود خوشحال شد و به NBC News گفت: “ما بسیار خوشحالیم چراکه اولین پرواز این هواپیما موانع صدا را شکست و همه‌چیز به همین راحتی پیش رفت.” در آوریل 2013، بیش از 500 نفر بلیت هواپیمای اسپیس‌شیپ دو ویرجین گلکتیک را رزرو کردند.

ریچارد برانسون کارآفرین انگلیسی

در سال 2015، ریچارد برانسون راه‌اندازی خط جدید کروز Virgin Voyages را خبر داد. در تاریخ 31 اکتبر سال 2017، این شرکت برای اولین بار در اولین کشتی تفریحی سرمایه‌گذاری کرد. کشتی‌های تفریحی ویرجین قابلیت حمل 2800 مهمان و 1150 خدمه رادارند و در سال 2020 قابل بهره‌برداری خواهند بود.

علاوه بر این، گسترش هتل‌های کمپانی ویرجین در سراسر دنیا ادامه داشت. در سال 2018، ویرجین با تصاحب مالکیت هتل هارد راک، حضور خود در لاس‌وگاس را قطعی کرد. این شرکت در نظر داشت به‌طورکلی بهسازی وضعیت هتل‌های خود را در سال 2019 آغاز کند.

زندگی شخصی ریچارد برانسون

ریچارد برانسون

برانسون هم‌اکنون با همسر دوم خود جو آن تمپلمن زندگی می‌کند. این زوج دارای دو فرزند بهنام‌های هالی و سام هستند. او اغلب در محل اقامت خود در جزیره نکر از جزایر ویرجین بریتانیا زندگی می‌کند. علاقه او بدان جزیره سبب شد که باوجود طوفان ایرما در سپتامبر 2017 همچنان در این جزیره بماند. این طوفان تقریباً تمام جزیره را نابود کرده بود.