جک ما یک سرمایه‌گذار، سیاست‌مدار و خیر بزرگ چینی است. زندگی وی مملو از شکست‌ها و پیروزی‌ها است. وی بنیان‌گذار شرکت علی‌بابا می‌باشد. جک ما مدیر ارشد اجرایی فناوری گروه علی‌بابا هم می‌باشد. مجله فوربس از جک ما به‌عنوان یکی از افراد موفق و قدرتمند جهان یادکرده است. وی سفیر تجارت چین است. وی در سال ۲۰۱۸ اعلام کرد که قصد دارد تا در حوزه آموزشی فعالیت کندو در سال ۲۰۱۹ از  سمت خود در علی‌بابا استعفا داد. شهرت جک ما بیشتر به خاطر تأسیس شرکت علی بابا است.

محل تولد جک ما کجاست؟

جوانی جک ما

جک ما دردهم سپتامبر  سال ۱۹۶۴ در شهر هانگزوا در ایالت ژجیانگ چین چشم به جهان گشود. نام اصلی وی جک یان  می‌باشد. آن‌طور که در زندگینامه وی ذکرشده نام والدین جک ما به ترتیب ما لائفا و کوی ونکای بوده است.  قومیت وی متعلق به آسیا است. جک ما در همان سنین کودکی شروع به یادگیری زبان انگلیسی کرد. در زندگینامه وی آمده است که جک ما روزانه به درب هتل نزدیک محل زندگی خود می‌رفت و با توریست‌ها صحبت می‌کرد کرده تا زبان انگلیسی‌اش تقویت شود.

وی به مدت نه سال تورهای گردشگری  رایگان برای مسافران خارجی برگزار می‌کرد. گردشگران هم به‌وسیله ترغیب می‌شدند تا به وی  برای بهبود زبان کمک کنند.  در همین رفت‌وآمد جک ما موفق شد تا یکی از این گردشگران ارتباط دوستی برقرار کند.  آن توریست همیشه  ما را جک خطاب می‌کرد زیرا تلفظ وبیان فامیلی جک برای انگلیسی‌زبانان بسیار دشوار است. ما پس از سه بار شکست در امتحانات ورودی دانشگاه بالاخره در سال چهارم در  رشته دبیری دانشگاه هانگزو پذیرفته شد. این برای او یک موفقیت بزرگ محسوب می‌شد. وی نهایتاً در سال ۱۹۸۸ از رشته دبیری زبان انگلیسی فارغ‌التحصیل شد. بلافاصله بعد از اتمام تحصیلات به‌عنوان مدرس زبان انگلیسی و تجارت بین‌الملل در دانشگاه هانگزو مشغول به فعالیت شد.

چگونه ایده تأسیس علی‌بابا در ذهن جک ما شکل گرفت؟

زندگینامه جک ما

جک ما برای ۳۰ شغل  تقاضا داد که از آن جمله می‌توان به اداره پلیس و  رستوران K.F.C اشاره کرد. وی  در به دست آوردن هیچ‌کدام از شغل‌ها موفق نبود. جک ما  در سال ۱۹۹۴ مطالبی را در مورد اینترنت شنید که وی را برای کسب اطلاعات بیشتر ترغیب کرد. در سال ۱۹۹۵ تصمیم گرفت با دوستان خود به ایالات‌متحده آمریکا  برود. در ایالات‌متحده جک ما با کمک دوستانش  موفق شد تا با اینترنت بیشتر آشنا شود. جک ما در اولین جستجوی خود در وب هیچ اطلاعاتی در مورد چین پیدا نکرد و برای همین با راهنمایی‌های دوستش اقدام به ساخت یک وب‌سایت به نام «زشت» پرداخت.

تمامی محتوای این وب‌سایت در مورد چین بود. شاید باورکردنی نباشد که تنها بعد از ۳ ساعت جک ما ایمیل‌های زیادی را از طرف چینی‌ها دریافت کرد که علاقه‌مند بودند تا مدیر این وب‌سایت را بشناسند. همان موقع جک ما متوجه شد که استفاده از اینترنت می‌تواند به موفقیت او کمک زیادی کند. او در سال ۱۹۹۵ سایت china pages.com در آمریکا به ثبت رساند. در همان سال او یک شرکت اینترنتی تأسیس کرد و توانست پس از سه سال فعالیت درآمد حدود ۸۰۰ هزار دلار کسب کند. وی برای شرکت چینی زیادی وب‌سایت طراحی کرد.

وی در سن ۳۳ سالگی موفق شد تا یک رایانه شخصی را برای خود خریدار کند. او در سال ۱۹۹۸ تا 1999 مدیر بخش فناوری یک شرکت چینی بود که پس از سال ۱۹۹۹ از سمت خود استعفا داد. درست در همان سال ایده‌ای درخشان به ذهن او خطور کرد که بعدها تبدیل یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تجاری اینترنتی شد.

جک ما در آپارتمان شخصی خود با یاری ۱۸ نفر از دوستانش شرکت اینترنتی علی‌بابا  را تأسیس کرد. تمرکز این وب‌سایت بیشتر بر روی‌داده‌ها کشور چین بود. ما با سرمایه ۵ میلیون یوانی توانست فعالیت اقتصادی خود راه‌اندازی کند. شرکت علی‌بابا بین ماه‌های  اکتبر ۱۹۹۹ تا ژانویه ۲۰۰۰ توانست مقدار ۲۵ میلیون دلار سرمایه خارجی جلب نماید. اهداف جک ما به اینجا محدود می‌شد او می‌خواست سهمی در پیشرفت سیستم تجارت بین‌المللی داشت. به خاطر همین موضوع در سال ۲۰۰۳ سه وب‌سایت Taobao Marketplace ، Alipay راه‌اندازی کرد. در همان سال شرکت تجاری eBay به ما پیشنهاد واگذاری امتیاز  وب‌سایت Taobao را به ما داد اما وی این درخواست را رد کرد.

تا قبل از جک ما مؤسس یاهو یعنی جری یانگ رتبه اول را در کسب درآمد تجارت اینترنتی داشته اما بعد از چندین سال جک ما گوی سبقت را از وی ربود و موفق شد در سال 2014 25 میلیارد دلار درآمد داشته باشد که در تاریخ تجارت اینترنتی این رقم بی‌سابقه است. یاهو حدود یک میلیارد دلار در سال درآمد دارد. بعداً علی‌بابا با تأسیس نه شرکت زیرمجموعه با اسامی Alibaba.com، Tmall، Taobao Marketplace، eTao، Alibaba Cloud Computing، Juhuasuan، 1688.com، AliExpress.com و Alipay به یک هلدینگ تبدیل شود. به گزارش موفق شو در سال 2012 رقم معاملات اینترنتی شرکت علی‌بابا بیش از یک تریلیون یوان بوده است. این عدد شگفت‌انگیز است. وی موفق شد علاوه بر هلدینگ خود صاحب‌امتیاز شرکت‌های Chateau de Sours، Chateau de Sours، Chateau Perenne، Cotes de Bordeaux و Blaye شود.

جک ما و ترامپ

موفقیت جک ما به اینجا محدود نمی‌شود وی موفق شد تا در سال 2017 با رئیس‌جمهور آمریکا یعنی دونالد ترامپ دیدار رسمی و خصوصی در برج اختصاصی ترامپ داشته باشد. محور صحبت‌های رئیس‌جمهور وجک ما در این جلسه ایجاد یک‌میلیون فرصت شغلی اینترنتی به‌وسیله شرکت خودش در آمریکا برای 5 سال آینده بود زیرا حالا هلدینگ علی بابا شهرتی جهانی داشت او توانست تا افراد زیادی برای شراکت برای شرکت خود جذب کند. به‌عنوان‌مثال وی موفق شد تا در مورد ایجاد کیف الکترونیکی با ِسر لی کائین شینگ در هنک کنگ سرمایه‌گذاری مشترک داشته باشد. در آخر هم در وی در سال 2018 اعلام کرد که از سمت خود در کمپانی علی‌بابا کناره‌گیری می‌کند و خود را بازنشسته کرد. گمانه‌زنی بسیار از افراد بر این بود که شاید دولت چین برای کناره‌گیری به جک ما فشار می‌آورد ولی وی این مسئله را صراحتاً رد کرد و گفت که در حال حاضر قصد داردتا از طریق بنیاد علی‌بابا به کارهای بشردوستانه بپردازد.

موفق بودن و لذت‌های شغلی

جک ما در زمره کسانی قرار دارد که بعد از بازنشستگی به بازیگری روی آورده است. اولین حضور وی برای فیلم کونگ‌فو در سال 2017 بود. وی در سال 2017 در جشنواره موسیقی هم شرکت کرد. وی بنیاد جک ما را پایه‌گذاری کرد که هدف این ارگان تلاش برای بهبود وضعیت آموزش، بهداشت عمومی است. بنیاد علی‌بابا در سال 2008 به زلزله‌زدگان سیچوان مبلغی بالغ‌بر 808000 دلار کمک کرد. علی‌بابا فردی بود که موفقیت را تنها برای خودش نمی‌خواست و دوست داشت تا به دیگران هم کمک کند. لذا وی در سال 2015 بنیاد کارآفرینان جوان موسوم به AlibabaHongkong را تأسیس کرد. جک ما موفق شود تا در سال 2009 به‌عنوان سفیر محیط‌زیست چین انتخاب شود و در سال 2010 هم رئیس هیئت‌مدیره این سازمان شد. شرکت علی‌بابا هزینه بازسازی 1000 خانه تخریب‌شده در اثر زلزله نپال را پرداخت کرد همچنین موفق شد برای 9000 نفر کمک‌هزینه تأمین نماید. بنیاد علی‌بابا در سال 2019 دست به ابتکار دیگری زد و یک‌میلیون دلار به ده کارآفرین آفریقایی اعطا کرد. او همچنین یک صندوق با بودجه 14.6 میلیون دلار برای توسعه آموزش در آفریقا اختصاص داد.

جوایز و افتخارات جک ما

زندگینامه جک ما

جک ما در سال ۲۰۰۴ توسط مردم در تلویزیون مرکزی چین  وی را جزو ده صاحب برتر کسب‌وکار اینترنتی انتخاب کردند. وی همچنین موفق شد در سپتامبر ۲۰۰۵  عنوان  برترین رهبر جوان جهان را کسب کرد. وی موفق به کسب عناوین زیادی در سال‌های متمادی ازجمله قرارگیری در زمره ۳۰ مدیرعامل جهان در سال ۲۰۰۷ شد. بر اساس نظرسنجی مجلات تایم و اقتصاد وی در جمع ۱۰۰ فرد قدرتمند جهان در سال‌های  ۲۰۰۸ و ۲۰۱۴ قرار گرفت. در سال  ۲۰۰۹ نام جک ما توسط مجله فوربس چین در لیست ۱۰ کارآفرین خلاق برتر قرار گرفت. موفقیت وی ادامه دارد.

جک ما در شبکه C.C.TV در سال ۲۰۰۹ به‌عنوان چهره دهه اقتصاد انتخاب شد. وی برای خدمات بشردوستانه به زلزله‌زدگان افراد فقیر بی‌در سال ۲۰۱۰ موفق به کسب عنوان برترین خیر آسیا شد. به‌پاس خدمات ما در سال ۲۰۱۳ دانشگاه علم وصنعت هنگ‌کنگ به جک ما  دکترای افتخاری اعطا کرد. ما در سال ۲۰۱۰ عضو هیئت‌مدیره چینی Nature Conservancy ، SoftBank ژاپن و شرکت رسانه‌ای برادران Huayi شد. در سال ۲۰۱۴ موفق شد تا جایزه کارآفرین سال آسیا را کسب نماید.

نام جک ما در سال ۲۰۱۷ در فهرست ۵۰ رهبر برتر اقتصادی قرار گرفت. ما یک دکترای افتخاری دیگر از دانشگاه دلا ساله دریافت کرد. وی به‌پاس خدماتی که درزمینه اجتماعی و توسعه فناوری انجام داد به کسب  درجه دکتری افتخاری در رشته علوم اجتماعی نائل شد. در سال ۲۰۱۸ وی موفق به دریافت یک دکترای افتخاری دیگر از دانشگاه تل‌آویو اسرائیل شد.  درنهایت جک ما در سال ۲۰۱۹ توسط سازمان ملل متحد به‌عنوان یکی از ۱۶ چهره تأثیرگذار جهانی انتخاب شد. وی در همان سال از طرف دبیر سازمان ملل متحد به‌عنوان سفیر توسعه پایدار انتخاب شد.

جک ما با چه کسی ازدواج کرد؟

موفق بودن جک ما به زندگی حرفه‌ای وی ختم نمی‌شود وی در زندگی مشترک هم موفقیت زیاد کسب کرده است. به گزارش موفق شو وی همسر آینده خود را در زمان تحصیل در دانشگاه هانگزو ملاقات کرده است. نام همسر وی ژانگ بینگ است و آن‌ها در اواخر دهه هشتاد میلادی با یکدیگر پیمان زناشویی بستند  و حاصل این ازدواج سه فرزند است.

به نظر شما قد جک ما چند سانتی‌متر است؟

جک ما  بلندایی حدود یک مترو ۵۲ سانتی‌متر و یا ۴ فوت و ۱۱ اینچ دارد. وزن وی ۱۳۰ پوند یا همان ۵۹ کیلوگرم می‌باشد. وی بسیار ریزنقش است. رنگ  چشمان و موهای وی به ترتیب قهوه‌ای تیره و مشکی می‌باشد. درآمد خاص جک ما در سال ۲۰۱۹  ۳۵٫۶   یک میلیارد دلار بود. او یکی از ثروتمندترین مردان جهان و کشور چین به‌حساب می‌آید.

آیا این نکات را در مورد جک ما می‌دانید؟

موفقیت جک ما

جک ما در دوران کودکی تنها زمانی که یک پسربچه کوچ بود روزانه با دوچرخه ۷۰ مایل را طی می‌کرد تا بتواند برای  توریست‌ها تورهای گردشگری برگزار کند و آن‌ها را با جاذبه‌های کشور چین آشنا نماید. او ده بار برای  دانشکده بازرگانی دانشگاه هاروارد درخواست داد و عین ده بار دانشگاه مذکور درخواست وی را رد کرد. او هیچ اطلاعاتی در مورد برنامه‌نویسی نداشت و اولین رایانه شخصی را برای خود در سن ۳۳ سالگی خرید. او توسط فوربس به‌عنوان بیست و یکمین فرد قدرتمند جهان و افراد موفق انتخاب شد. یکی از توریست‌های که  در تورهای جک ما شرکت می‌کرد به وی لقب جک داد. او در   هجدهمین سالگرد تأسیس شرکت علی‌بابا از یکی از کارهای مایکل جکسون رونمایی کرد. جک ما عضو حزب کمونیست چین است. به سبب انتقاداتی که به وی در مورد ساعات کاری شد او قانون 995 ساعت را پذیرفت.

درمجموع می‌توان گفت که جک ما  بدون شک یکی از افراد موفق در جهان محسوب می‌شد. وی در سال‌های متمادی عمرش به موفقیت‌های زیادی دست پیداکرده. است. وی بارها توسط سازمان‌های بین‌المللی موفق به کسب عناوین و جوایز ارزشمندی سده است. به‌عنوان‌مثال وی توانست در سال ۲۰۱۹ به‌عنوان سفیر توسعه پایدار انتخاب شد. وی خدمات بشردوستانه زیادی را به تمام مردم دنیا ارائه کرده. بنیاد علی‌بابا ابتکاری بی‌نظیر بود.