یکی از ستاره‌های دنیای فوتبال ریوالدو نام دارد. ریوالدو یکی از بهترین هافبک‌های تاریخ برزیل به شمار می‌آید. در این مطلب از موفق شو به زندگی شخصی و فوتبالی او خواهیم پرداخت.

زندگینامه ریوالدو

توپ طلا ریوالدو

ریوالدو در طی دو دهه فعالیت خود در عرصه فوتبال در پست هافبک موفق به کسب افتخارات بی‌شماری برای کشورش شد. وی دربرترین باشگاه‌های اسپانیا و اروپا بازی کرد. او ذاتاً فردی موفق بود یا به‌بیان‌دیگر فرمول دستیابی به موفقیت می‌شناخت و طبق آن برنامه‌ریزی می‌کرد. او نه‌تنها بازیکن خوبی بود بلکه مدیر باشگاه فوق‌العاده‌ای هم بود. یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های ریوالدو گل زنی در لحظات حساس بود او تکنیک‌های جالبی داشت که به‌واسطه آن‌ها در سراسر جهان به شهرت رسید.

به‌جرئت می‌توان که گفت که نمونه ریوالدو دیگر در تاریخ فوتبال جهان تکرار نمی‌شود. او بارها بارسلونا را قهرمان لیگ کرد. او به خاطر سبک بازی تهاجمی و گل زنی خاص بارها توسط مقامات فوتبالی مورد تحسین و تشویق قرار گرفت. تیم فوتبال برزیل به خاطر بازی درخشان او در جام جهانی ۱۹۹۸ در دوره مقدماتی پنج برد پیاپی را تجربه کرد و در نهایت به عنوان نایب قهرمانی رسید. موفقیت‌های این ستاره‌ی فوتبال به همین‌جا ختم نمی‌شود. او تیم آث میلان را هم قهرمان جام باشگاه‌های جهان کرد.

کودکی ریوالدو

کودکی ریوالدو

زندگی‌نامه ریوالدو هم مانند بسیاری از مشاهیر  جهان پر از فراز از نشیب بود. شاید همین سختی‌های بسیار از وی شخصیتی محکم و استوار ساخته تا بتواند در زمین فوتبال  نظیر زمین زندگی مردانه برای موفقیت بجنگد. این اسطوره‌ی فوتبال برزیل در سال ۱۲ آوریل سال ۱۹۷۲ در پالیستا چشم به جهان گشود. نام مادر وی نامعلوم است. وی در یک محله فقیرنشین با انواع مشکلات سلامتی دست‌وپنجه نرم می‌کرد و با همین مشکلات پا به دوره بزرگ‌سالی گذاشت. وی در دوران کودکی از سوءتغذیه رنج می‌برد. با همه‌ی این تفاسیر ریوالدو تشنه فوتبال و دویدن در زمین آن بود.

او خویی تهاجمی داشت. در ۱۶ سالگی وارد یکی از باشگاه‌های محلی شد. بسیاری از مربیان این باشگاه تصور می‌کردند که ریوالدو برای این رشته مناسب نیست چون فیزیک بدنی بسیار ضعیفی دارد؛ اما آن‌ها اشتباه فکر می‌کردند؛ زیرا زندگی وی به‌گونه‌ای دیگر رغم خورد. ریوالدو پدرش را در سال ۱۹۸۹ از دست داد اما این اتفاق نه‌تنها انگیزه او را برای تلاش کم نکرد بلکه این جوان بسیار مصمم‌تر از گذشته برای تبدیل‌شدن به یک فوتبالیست درجه‌یک تلاش کرد. او برای  کسب موفقیت برنامه‌های زیادی داشت. او  در سال فوت پدرش با یک باشگاه محلی قرارداد نوشت و خیلی زود تبدیل به یک فوتبالیست حرفه‌ای شد.

زندگی شغلی ریوالدو

ریوالدو و مسی

درواقع زندگی شغلی ریوالدو در سال ۱۹۹۱ دچار تحول شد. وی از باشگاه محلی مذکور به سانتا کروز نقل‌مکان کرد و توانست در لیگ دسته دوم برزیل  بازی کند. او در طی این سال‌ها به‌دفعات باشگاه‌های خود عوض کرد. ریوالدو ۳۰ بازی یازده گل به ثمر رساند. این‌یک موفقیت بی‌نظیر به‌حساب می‌آید. وی برای یکی از باشگاه‌های معروف اسپانیا در ۴۵ بازی ۲۱ گل زد. او در المپیک نماینده کشور برزیل بود ولی متأسفانه موفقیت چشم‌گیری به دست نیاورد.

ریوالدو در قهرمانی برزیل در جام جهانی سال ۱۹۹۸ نقش بسزایی داشت. این فوتبالیست موفق توانست در سال ۱۹۹۹ به خاطر گل زنی برای باشگاه بارسلونا عنوان بهترین بازیکن جهان را  کسب نماید. بیشترین تعداد گل در همه باشگاه‌های اروپا متعلق به او است. وی قبل از خداحافظی با دنیای فوتبال چند ماه برای باشگاه  موگی بازی کرد که باوجود سن بالا بازهم برای این تیم افتخار آفرید و توانست تیم‌های زیادی را شکست دهد. او در طی ۵۳ بازی ۳۳ گل زد. این ستاره‌ی بی‌بدیل در سن ۴۲ سالگی برای همیشه زمین سبز فوتبال را ترک کرد.

روایت جوایز و افتخارات ریوالدو

توپ طلا ریوالدو

در زندگی حرفه‌ای ریوالدو افتخارات زیادی ثبت‌شده است که از آن جمله می‌توان به توپ طلا  و عنوان بهترین بازیکن جهان در سال ۱۹۹۹ اشاره کرد. برزیل به این ستاره تا ابد افتخار می‌کند. نام ریوالدو در سال ۲۰۱۴ در لیست بهترین بازیکنان جهان قرار گرفت. کتاب هم در مورد زندگی‌نامه وی با عنوان افسانه برزیلی نوشته شد. ریوالدو موفق به کسب تمامی عناوین و جوایز جهان فوتبال شد. مهم‌ترین موفقیت وی در سال ۲۰۰۴ در جام جهانی مقابل تیم‌های ژاپن و کره به دست آمد. او توانست در مقابل  تیم‌های مذکور عالی بازی کرد و موفق شد تا ۵ گل برای برزیل به ثمر برساند.

زندگی شخصی و ازدواج ریوالدو

همسر ریوالدو

ریوالدو در سال ۱۹۹۳ با دختری به نام رز ازدواج کرد. برخلاف زندگی حرفه‌ای ریوالدو  وی در زندگی مشترک خویش ناکام بود. حاصل این ازدواج نافرجام فرزندی به نام ریوالدینیو که وی هم راه پدرش را ادامه داده است و اکنون فوتبالیست هست. پس از چند سال ریوالدو باخانمی به نام الیزا مجدداً ازدواج کرد، آن‌ها فرزندی ندارند.

درمجموع می‌توان گفت که بی‌شک ریوالدو یکی از ستارگان جهان فوتبال است. او کودکی بسیار سختی داشته است. وی با تلاش بسیار توانست در تیم ملی برزیل بازی کندو افتخارات بی‌شماری را برای کشورش به ارمغان آورد. وی در سال ۱۹۹۹ موفق به دریافت توپ طلا شد. یادتان باشد برای کسب موفقیت تنها تلاش هدفمند و انگیزه و اراده کافی است.