سرمایه گذاری خطرپذیر به سرمایه‌گذاری گفته می‌شود که فردی در شرکت‌ها و استارت آپ های خصوصی اقدام به سرمایه‌گذاری نماید. در این نوع سرمایه‌گذاری چون شرکت‌ها دسترسی زیادی به بازارهای سهام ندارند تمایل زیادی به افرادی برای تأمین مالی خوددارند. سرمایه‌گذاران می‌توانند سود زیادی را با بازدهی عالی از این راه کسب نمایند اما درعین‌حال شکست و از دست سرمایه به‌طور کامل نیز وجود دارد. میزان سهامی که افراد با این نوع سرمایه‌گذاری به دست می‌آورند بسیار زیاد است. سرمایه‌گذاری یکی از راه‌های پیشرفت و توسعه نه‌تنها برای فرد بلکه برای جامعه و یک کشور می‌باشد. در حال حاضر تمام کشورهای توسعه‌یافته از طریق حمایت از استارت آپ های کوچک توانسته‌اند به پیشرفت‌های بزرگ اقتصادی دست یابند.

سرمایه‌گذاران خطرپذیر چه کسانی هستند؟

سرمایه‌گذاران خطرپذیر کسانی هستند که با مشارکت چند نفر و یا به‌تنهایی صندوق مشارکت سرمایه‌گذاری را راه‌اندازی می‌نمایند. معمولاً فردی مدیریت این صندوق را به دست می‌گیرد و به دنبال استارت آپ های نوظهور و قابل رشد می‌گردد. این صندوق در ازای گرفتن سهام زیاد از یک شرکت سرمایه خود را به آن تزریق می‌نماید. در سالهای اخیر این نوع سرمایه‌گذاری‌ها باعث رشد بسیاری از کسب‌وکارها گشته است و به دلیل پیشرفت تکنولوژی و وجود وسایل ارتباطی این نوع استارت آپ ها باعث رشد اقتصاد جوامع گشته است.

این صندوق‌ها پول خود را صرف استارت آپ های نوظهور که یک منبع تأمین مالی برای راه‌اندازی کسب‌وکار خود می‌خواهند، نمی‌کنند. سرمایه‌گذاری خطرپذیر در مرحله تبلیغات شرکت‌ها پا به عرصه می‌گذارند و شروع به سرمایه‌گذاری می‌نمایند. این نوع سرمایه‌گذاران به دنبال پول نقد هستند و می‌خواهند هر چه زودتر سود خود را از شرکت برداشت نمایند. افرادی که از این طریق سودهای بسیار زیادی به دست آورده‌اند و مشهور شده‌اند عبارت‌اند از جیم برایر بنیان‌گذار فیس‌بوک، پیتر فنتون بنیان‌گذار توییتر، پیتر تیل بنیان‌گذار پی پال.

سرمایه‌داران خطرپذیر به علت دارا بودن سهم بزرگی از استارت آپ می‌توانند نقش مهمی را در پیشرفت کسب‌وکار ایفا نمایند. تمام افرادی که در بالا نامشان ذکر شد با توسعه دادن یک ایده توانستند سود بسیار زیادی را کسب نمایند. باید در این نوع سرمایه‌گذاری دقت کافی (due diligence) را داشت.

نکات مهم در مورد سرمایه گذاری خطرپذیر

  1. سرمایه‌گذار خطرپذیر کسی است که سرمایه خود را در ازای میزان قابل‌توجهی از سهام در اختیار شرکت‌های مستعد رشد قرار می‌دهد.
  2. این سرمایه‌گذاران معتبر (accredited investor) بیشتر به سمت استارت آپ هایی می‌روند که در مرحله تجاری شدن و تبلیغ ایده‌های خود قرار دارند.
  3. سرمایه‌داران معروف و صاحبان فیس‌بوک و توییتر ثروت و موفقیت خود را از همین راه به دست آورده‌اند.
  4. این نوع سرمایه‌گذاری (venture capital) دارای ریسک بالایی است و ممکن است منجر به ورشکستی و بازگشت سرمایه‌گذاری (return on investment) نشود.

تاریخچه سرمایه‌گذاری

سرمایه گذاری خطرپذیر

برخی از اولین بنگاه‌های سرمایه‌گذاری در ایالات‌متحده از اوایل تا اواسط دهه 1900 آغاز به کارکردند. ژرژ دوریوت، فرانسوی که برای دریافت مدرک شغلی به ایالات‌متحده نقل‌مکان کرد، به‌عنوان مربی در مدرسه تجارت هاروارد مشغول به کار شد و بعداً در یک بانک سرمایه‌گذاری کارکرد. او سپس در نخستین بنگاه سرمایه‌گذاری عمومی، شرکت تحقیقات آمریکایی و توسعه (ARDC) مشغول به کارکرد. این موسسه برای اولین بار دریافت که می‌تواند تأمین مالی خود را تنها به‌وسیله خانواده‌های ثروتمند انجام ندهد. بعد از سال 1958 قوانینی برای حمایت از استارت آپ های کوچک تصویب شد. این عمل باعث شد تا شرکت‌های سرمایه‌گذاری مشاغل کوچک بتوانند از طرف انجمن تجارت‌های کوچک که پنج سال قبل توسط رئیس‌جمهور آیزنهاور تأسیس‌شده بود، مجوز بگیرند. این مجوزها “به مدیران صندوق سهام خصوصی واجد شرایط رسیده و به آن‌ها (d) دسترسی به سرمایه‌های کم‌هزینه با ضمانت دولت برای سرمایه‌گذاری در مشاغل کوچک ایالات‌متحده داشتند، داده می‌شد.

این نوع سرمایه‌گذاری در شرکت‌های قابل رشد انجام می‌شود و همچنین ریسک بالایی را نیز می‌تواند داشته باشد. برای همین سرمایه‌گذاران خصوصی تأمین مالی این استارت آپ ها را انجام می‌دهند. از همان زمان و در آن منطقه استاندارهایی برای این کار تعیین شد که امروزه نیز از این موارد استفاده می‌گردد. تعداد بنگاه‌های سرمایه‌گذاری مستقل در طول دهه 1960 و 1970 افزایش‌یافته است و این باعث شده تا بنیان‌گذاری انجمن ملی سرمایه‌گذاری در اوایل دهه 1970 انجام شود.

در دهه 1980 افراد و سرمایه‌گذاران دچار ضررهای مالی بسیاری شدند. در این دوران به دلیل کمبود دانش کافی دراین‌باره و نبود امکانات لازم، این نوع سرمایه‌گذاری‌ها دچار شکست شدند. در زمان 1990 با پیشرفت تکنولوژی و به وجود آمدن وسایل بسیار این نوع سرمایه‌گذاری به دوران اوج خود رسید. در حال حاضر نیز از سال 2014 سرمایه‌گذاری در استارت آپ ها از رونق بسیار زیادی برخوردار شده است. این استارت آپ ها و سرمایه‌گذاری باعث رشد اقتصادی در جامعه و کسب سودهای زیادی می‌گردد. درواقع تمام کشورهایی که در حال حاضر توسعه‌یافته هستند از همین کسب‌وکارهای کوچک برای رشد فعالیت‌های اقتصادی خود کمک گرفته‌اند.

ساختار سرمایه گذاری خطرپذیر

ریسک سرمایه گذاری خطرپذیر

افراد ثروتمند، شرکت‌های بیمه، صندوق‌های بازنشستگی، بنیادها و صندوق‌های بازنشستگی شرکت‌ها ممکن است پول را در یک صندوق جمع کنند تا توسط یک شرکت سرمایه‌گذاری کنترل شود. همه شرکاء مالکیت بخشی از صندوق را دارند، اما این شرکت است که مکانی را برای سرمایه‌گذاری صندوق به وجود آورده و تمام عملیات را کنترل می‌نماید. درواقع این بنگاه سرمایه‌گذاری خطرپذیر یک شریک عمومی برای تمام افراد است.

میزان سود دریافتی

پرداخت به مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری در قالب هزینه‌های مدیریتی و سود انجام می‌شود. بسته به شرکت، تقریباً 20٪ از سود به شرکت مدیریت صندوق سهام خصوصی پرداخت می‌شود، درحالی‌که بقیه به شرکای محدودی که در این صندوق سرمایه‌گذاری کرده‌اند تعلق می‌گیرد. شرکای عمومی معمولاً به دلیل هزینه اضافی 2٪ سود اضافی دریافت می‌کنند.

تقسیم‌بندی‌های سرمایه گذاری خطرپذیر

شرکت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های مختلف دارای تقسیم‌بندی‌های متفاوتی هستند اما می‌توان به‌طورکلی ترسیمی را برای آن‌ها در نظر داشت:

افرادی که در این حوزه شروع به فعالیت می‌نمایند افراد جوانی هستند که درزمینهٔ های تجاری و امور مالی دارای تخصص‌هایی هستند. این افراد کارهایی مانند تجزیه‌وتحلیل مدل‌های کسب‌وکار و روند پیشرفت سایر شرکت‌ها را انجام می‌دهند. این افراد جوان بعد از چند سال کارکردن به افراد ارشد این مجموعه تبدیل می‌گردند.

مدیر اصلی این مجموعه فردی متخصص است که سطح علم متوسط رو به بالایی را داراست که اطلاعات کافی و لازمی را برای پیش بردن اهداف شرکت دارد. مدیر معمولاً کارهای نظارتی را برای سایر افراد و کارها را انجام می‌دهد. مدیران فرصت‌های جذب سرمایه‌گذاری را شناسایی می‌کنند و با افراد دارای شرایط مذاکراتی را در جهت تأمین مالی می‌نمایند. همچنین مدیران شرایط و کارهای خریدوفروش را نیز بر عهده‌دارند. موفق شو اطلاعات لازم برای پیشرفت را در اختیار شما می‌گذارد.