لس مونوس رئیس و مدیرعامل شرکت سی بی اس کورپ است. در جولای سال 2018، مقاله‌ای در نیویورکر اتهاماتی را از سوی شش زن درباره مونوس به اشتراک گذاشت که ادعا می‌کردند وی آن‌ها را مورد آزار و اذیت جنسی قرار داده است.

 لس مونوس کیست؟

لس مونوس مجری سابق شبکه‌های تلویزیون آمریکا است. او همچنین در مقام رئیس و مدیرعامل سی.بی.اس کورپ، ناظر پخش شبکه سی.بی.اس و شبکه کابلی شوتایم، ناشر سیمون و شوستر و بسیاری از نهادهای دیگر می‌باشد. پس از کارهای موفق در شرکت‌های تولیدی لوریمار (محل نمایش‌های محبوبی چون “دالاس” و “فول هاوس”) و تلویزیون برادران وارنر (جایی که وی نمایش‌های پرمخاطبی مانند “فرندز” و “ای آر” را توسعه داد)، لس مونوس در سال 1995 در سی.بی.اس مشغول به کار شد. او در ابتدا به شبکه‌های مبتدی کمک کرد تا در عرض چند سال با چراغ سبز نشان دادن به برنامه‌هایی مانند “سروایور”، “سی اس آی: تجسس صحنه جرم”،” برادر بزرگ” و” همه عاشق ریموندند” به جایگاه مناسبی برسند. در سال 1998، هنگامی‌که فوتبال ان.اف.ال به سی.بی.اس بازگشت، امتیازهای گرفته‌شده توسط وی بیشتر شد. در ژوئیه سال 2018، نیویورکر در مورد شش زن گزارش‌های جنجالی را منتشر کرد. این شش زن ادعا می‌کردند که لس مونوس در زمان‌های متفاوتی در دهه‌های 1980 تا 2000 میلادی آن‌ها را مورد آزار و اذیت جنسی قرار داده است.

 سنین جوانی و تحصیل

لس مونوس در 6 اکتبر 1949 در شهر برو کلین از ایالت نیویورک به دنیا آمد. مونوس یک‌ساله بود که خانواده‌اش به شهر لانگ آیلند در دره استریم نقل‌مکان کردند. به‌عنوان یک پسر، سفر با مادرش به شهر برای دیدن نمایش‌های برادوی جرقه‌های عشق به این سرگرمی را در وی برانگیخت.

پدر مونوس، هرمان، صاحب یک پمپ‌بنزین بود و مادرش، جوزفین، یک زن خانه‌دار بود که بعداً به مدرسه رفت تا پرستار شود. خواهر پدربزرگ مونوس با دیوید بن گوریون ازدواج کرد و این امر مونوس را به برادرزاده نخست‌وزیر اسرائیل تبدیل کرد.

لس مونوس قبل از رفتن به دانشگاه باکلن، در مدرسه دولتی تحصیل می کرد. وی به فکر حرفه پزشکی بود، اما با فارغ التحصیلی در سال 1971، او به بازیگری علاقه مند شد.

لس مونوس و حرفه بازیگری

لس مونوس و بازیگری

پس از دانشگاه، لس مونوس در مدرسه بازیگری نیبرهود پلی هاوس در نیویورک تحصیل کرد. در آنجا او زیر نظر سانفورد میسنر، آموزگاری خبره که به دانش‌آموزانی چون رابرت دووال، دایان کیتون، گریس کلی، گرگوری پک و جوآن وودوارد آموزش داده بود، تعلیم دید.

مونوس که به‌عنوان مجری موفقیت‌هایی پیداکرده بود، در سال 1975 به لس‌آنجلس نقل‌مکان کرد و در برنامه‌های تلویزیونی مانند “مرد شش میلیون دلاری” و “کنن” ظاهر شد. کار بازیگری او واقعاً چنگی به دل نمی‌زد، به همین علت وی سرانجام تصمیم گرفت به‌جای آن، مدیر تصمیمات اجرایی شود.

لس مونوس: یک مجری تلویزیون

لس مونوس در سال 1981 همکاری خود را با سئول ایلسون، تهیه‌کننده برنامه کمدی “ساعت برادران و مادران”، آغاز کرد. او قبل از ورود به تلویزیون لوریمار – شرکت تهیه‌کننده برنامه‌هایی همچون “در حمایت از دالاس”، “غریبه‌های بی‌نقص” و “خانه کامل” – در سال  1985، در سمت معاونت در شبکه فاکس کار می کرد. در سال ۱۹۸۹ او رئیس لوریمار شد.

مونوس در پی پیوستن به لوریمار، در سال 1993 رئیس شبکه برادران وارنر شد. او در آنجا نمایش‌های خوبی مانند فرندز و ای آر را توسعه داد و به فروش رساند. موفقیت‌هایی که به وی کمک کرد تا در سی.بی.اس به موقعیت شغلی خوبی دست پیدا کند.

کار در سی بی اس

لس مونوس

هنگامی‌که لس مونوس در سال 1995 رئیس بخش سرگرمی سی بی اس شد، این شبکه در جایگاه آخر قرار داشت چراکه آمار سنی مخاطبانش که اغلب سالمندان بودند برای تبلیغ‌کنندگان جذاب نبود. او با افزایش چشمگیر مخاطبان به کمک برنامه‌هایی چون سروایور و برادر بزرگ تغییر عظیمی در ثروت شبکه به وجود آورد. به لیست بالا می‌توان سریالهای محبوبی مانند همه عاشق ریموند هستند، سی آی اس: تجسس صحنه جرم و
بیگ بنگ تئوری را اضافه کرد.

در سال ۱۹۹۸، لس مونوس مدیرعامل تلویزیون سی.بی.اس شد. سپس ویاکمِ سامنر رداستون را در ۱۹۹۹ به دست آورد. وی از نردبان شرکت صعود کرد و در آوریل سال ۲۰۰۳ رئیس و مدیرعامل شرکت سی.بی.اس شد. وی در سال 2004 به‌عنوان رئیس و مدیرعامل ارشد امور اجرایی ویاکم معرفی شد. در سال ۲۰۰۶ کاهش قیمت سهام باعث شد تا رداستون از ویاکم و سی.بی.اس جدا شود. درنتیجه‌ی آن لس مونوس به ریاست  و مدیرعاملی شرکت سی.بی.اس کورپ، سرپرستی سی.بی.اس و همچنین نهادهایی مانند انتشارات سیمون و شوستر و شبکه کابلی شوتایم منصوب شد. در سال 2016، مونوس رئیس هیئت‌مدیره سی.بی.اس شد.

زمانی که لس مونوس در رأس امور بود توانست باعث پیشرفت سی.بی.اس شود. تحت نظارت وی یک‌راه دسترسی کلی برای کاربران سی.بی.اس، که یک سرویس اشتراکی معمولی است، ایجاد شد. این کار سبب شد تا سی.بی.اس به‌جای استفاده از برنامه‌هایی که در مکان‌های دیگری تولیدشده و تنها مجوز پخش داشتند،  بتواند برنامه‌های خودش را به‌صورت مستقیم تولید کند. همچنین او توانست بخش بزرگی از هزینه‌های شبکه را از اپراتورهای کابلی و ماهواره‌ها مطالبه کند.

ازجمله قدم‌های اشتباه لس مونوس در سی.بی.اس تصمیم به استخدام کیتی کوریک برای سرخط خبرهای شبانه با حقوق سالیانه 15 میلیون دلار بود، چراکه این امر موفقیتی را در رتبه‌بندی به همراه نداشت. همین‌طور زمانی که مونوس مدیریت شرکت را بر عهده داشت، اخبار ۶۰ دقیقه‌ای سی.بی.اس در یک چهارشنبه و دریکی از بخش‌های خود مدارک نادرست و بررسی نشده‌ای را ارائه داد ( این اتفاق به‌عنوان مموگیت شناخته شد ). این زنجیره از اتفاقات با  اتهام چارلی رز در خصوص سوء رفتار جنسی لس مونوس و خروج او از برنامه “سی.بی.اس دیس مورنینگ” تکمیل شد.

 سی.بی.اس و دونالد ترامپ

در یک کنفرانس رسانه‌ای در فوریه 2016، هنگامی‌که گزافه‌گویی‌های دونالد ترامپ توجه زیادی را در دور مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری به خود جلب کرده بود، لس مونوس گفت: “این ممکن است برای آمریکا خوب نباشد، اما برای سی.بی.اس خیلی خوب است.”

اتهامات لس مونوس درزمینهٔ ی آزار و اذیت جنسی

زندگینامه لس مونوس

در تاریخ 27 جولای سال 2018، نیویورکر مقاله‌ای را منتشر کرد که توسط رانان فارو نوشته‌شده بود و در آن جزئیات پرونده‌ی آزار و اذیت جنسی شش زن توسط لس مونوس شرح داده‌شده بود. گفته می‌شود مونوس بعضی از زنان را به‌زور بوسیده و لمس کرده بود و از دیگران خواستار رابطه‌ی جنسی شده بود. یکی از این زنان، ایلانا داگلاس بود. او اظهار داشت که مونوس او را درحالی‌که “با خشونت می‌بوسید” بر روی مبل دفتر انداخته بود. این زنان همچنین اظهار داشتند که احساس می‌کنند لس مونوس به حرفه‌ی آن‌ها آسیب رسانده است، چراکه وقتی آن‌ها این رابطه را نپذیرفته بودند مونوس صلاحیت آن‌ها را برای آن موقعیت شغلی رد کرده بود. گفته می‌شود که این حوادث بین مهر و موم‌های 1980 و 2000 اتفاق افتاده است و جدیدترین اتهام به جلسه‌ای در سال 2006 بازمی‌گردد. علاوه بر این، در این مقاله مواردی از تبعیض جنسیتی و آزار و اذیت‌هایی که کارمندان سی.بی.اس تجربه کرده بودند نیز ذکرشده است.

مونوس با صدور بیانیه‌ای به نیویورکر گفت: ” در تمام مدت حضورم در سی.بی.اس، ما فرهنگ احترام و فرصت شغلی را برای همه کارمندان ترویج دادیم و به‌طور پیوسته می‌توان موفقیت زنان و ارتقا شغلی آن‌ها را به سمت‌های برتر اجرایی در سراسر شرکت دید. من متوجه شده‌ام که ممکن است با رفتارهای خودم در این دهه‌ها  برای برخی بانوان ناراحتی ایجاد کرده باشم. این‌ها اشتباهات من بود و من از آن‌ها بی‌اندازه پشیمان هستم. اما من همیشه درک کرده‌ام و احترام گذاشته‌ام – و به این اصل پایدار مانده‌ام – که جواب “نه” به معنی “نه” است و هرگز از موقعیت خود برای صدمه زدن یا ایجاد موانع برای شغل کسی، سوءاستفاده نکرده‌ام”.

انتشار این مقاله باعث کاهش قیمت سهام سی.بی.اس شد. هیئت‌مدیره سی.بی.اس قول داد طی تحقیقات مستقل، این اتهامات را پیگیری کند اما گفت که لس مونوس دراین‌بین در شغل خود باقی خواهد ماند.

در تاریخ 31 جولای 2018، اخبار ان.بی.سی گزارش داد که یک زن در فوریه 2018 گزارشی مبنی بر سو استفاده جنسی لس مونوس در دهه 1980 میلادی را تسلیم پلیس لس‌آنجلس کرده است. این اتهامات مربوط به ضرب‌وجرح، نمایش‌های ناپسند و رابطه‌ی جنسی دهانی اجباری بودند، اما ازآنجایی‌که شروط اساسنامه از قدرت دادستان محلی خارج‌شده بود، آن‌ها مسئله را پیگیری نکردند. فارو توئیت کرد که به نظر نمی‌رسد شاکی یکی از منابع در نیویورکر باشد.

لس مونوس در حمایت از جنبش «من هم» و هدف این جنبش در ترویج عدالت و برابری در محیط کار برای بانوان صحبت کرده بود. وی یکی از اعضای کمیسیون آنیتا هیل در حذف تعرض جنسی و پیشبرد برابری در محیط کار بود. وی پس از مقاله نیویورکر از این کمیسیون استعفا داد. مدیران اجرایی زن و شخصیت‌هایی که سابقه‌ی همکاری با او را داشته‌اند، ازجمله شارون اسبورن و لیندا کارتر، از لس مونوس در این زمینه حمایت کرده‌اند.

در تاریخ 9 سپتامبر سال 2018، پس‌ازآنکه نیویورکر مقاله‌ای را با اتهامات شش زن دیگر که او را به سوء رفتار جنسی متهم کرده بودند، چاپ کرد، لس مونوس از سمت خود به‌عنوان رئیس و مدیرعامل شرکت سی.بی.اس کورپ استعفا داد. در این راستا، مونوس و سی.بی.اس ۲۰ میلیون دلار کمک مالی برای سازمان‌هایی که از جنبش‌هایی مانند “من-هم” و “برابری برای زنان در محیط کار” پشتیبانی می‌کنند، اهدا کردند.

زندگی شخصی و فرزندان

همسر لس مونوس

لس مونوس در سال 1978 با همسر اول خود نانسی ویسنفلد ازدواج کرد. آن‌ها در سال 2004 طلاق گرفتند. مونوس درحالی‌که هنوز متأهل بود با جولی چن دیدار می کرد، اگرچه او و ویسنفلد جداگانه زندگی می‌کردند.

چند هفته بعدازآن که او و همسر اولش طلاق خود را نهایی کردند، مونوس و چن در سال 2004 باهم ازدواج کردند. لس مونوس و چن برای اولین بار یکدیگر رازمانی که مونوس او را به‌عنوان گزارشگر خبری در ارلی شو انتخاب کرده بود تا میزبان نمایش برادر بزرگ شود، ملاقات کردند. در سال 2010، چن وظایف میزبانی برای نمایش روزانه تاک را بر عهده گرفت.

به دنبال مقاله نیویورکر و ادعاهای آن علیه همسرش، چن بیانیه‌ای حمایتی در توییتر منتشر کرد که در بخشی از آن گفته بود، “لسلی مردی خوب و پدری دوست‌داشتنی، شوهری فداکار و رهبری الهام‌بخش برای شرکت است. او همیشه فردی مهربان، نجیب و پایبند اصول اخلاقی بوده است. من کاملاً از شوهرم حمایت می‌کنم و در پشت او و بیانیه او ایستاده‌ام”.

لس مونوس از ازدواج اول خود دارای سه فرزند است- یک دختر و دو پسر – و از ازدواج خود با چن نیز صاحب یک فرزند پسر شده است.