ملیندا گیتس، همسر بنیان‌گذار مایکروسافت، بیل گیتس و رئیس بنیاد بیل و ملیندا گیتس است. این بنیاد در راستای بهبود بهداشت و آموزش جهانی فعالیت می‌کند. در این مقاله از موفق شو با موفقیت های زندگی او بیشتر اشنا خواهیم شد.

ملیندا گیتس کیست؟

ملیندا گیتس در 15 آگوست 1964 در دالاس از ایالت تگزاس، متولد شد. وی در سال 1987 در شرکت مایکروسافت مشغول به کار شد و در سال 1994 با رئیسش بیل گیتس ازدواج کرد. در همان سال، ملیندا گیتس و همسرش موسسه خیریه بیل و ملیندا گیتس را بنیان نهادند. در سال 2006، او تغییراتی در ساختار این سازمان ایجاد کرد و در سال 2012، وی 560 میلیون دلار برای بهبود دسترسی زنان مناطق محروم به لوازم پیشگیری از بارداری هزینه کرد.

ملیندا گیتس در کودکی

جوانی ملیندا گیتس

ملیندا گیتس در 15 آگوست 1964 در دالاس از ایالت تگزاس، متولد شد. او سه خواهر و برادر دارد: یک خواهر بزرگ‌تر و دو برادر کوچک‌تر. پدر ملیندا، ری فرانسوی، در آن دوران مهندس هوافضا بود. مادر او ایلین فرانسوی، یک خانم خانه‌دار بود. ایلین که همواره آرزو داشت به دانشگاه برود، تأکید جدی بر آموزش عالی فرزندان خود داشت. برای این منظور، او و همسرش اجاره‌ای که از املاک خود در آخر هفته‌ها به دست می‌آوردند را برای شهریه فرزندان پس‌انداز می‌کردند.

ملیندا گیتس ضمن گذراندن کلاس ریاضی پیشرفته در آکادمی اورسلاین که یک مدرسه کاتولیک برای دختران بود، متوجه علاقه‌ی خود به علوم کامپیوتری شد. وی با دنبال کردن علایق خود توانست لیسانس علوم کامپیوتر را در سال 1986 از دانشگاه دوک کسب کند. یک سال بعد، وی فوق‌لیسانس خود را در رشته مدیریت کسب‌وکار  با تمرکز در اقتصاد از دانشکده تجارت فوکوا در دانشگاه دوک کسب کرد.

ملیندا گیتس و کار در مایکروسافت

ملیندا گیتس  در سال 1987 در شرکت مایکروسافت  مشغول به کار شد. او به‌عنوان مدیر محصولات شروع به کار کرد و در درجه اول محصولات چندرسانه‌ای و تعاملی را توسعه داد. در طی نه سال کار برای مایکروسافت، ملیندا راه خود را برای مدیریت کلی بخش اطلاعات محصولات باز کرد. محصولاتی که او روی آن کارکرده بود شامل وب‌سایت اکسپدیا برای برنامه‌ریزی بودجه سفر، راهنمای فیلم تعاملی سینمانیا و دایره المعارف دیجیتال چندرسانه‌ای انکارتا بود.

 زندگی شخصی ملیندا گیتس

ملیندا گیتس و بیل گیتس

در سال 1987 ملیندا برای اولین بار با رئیس جدید خود بیل گیتس در یک نمایشگاه تجاری کامپیوتری در منهتن ملاقات کرد. حس شوخ‌طبعی ملیندا در چارچوب اوضاع‌واحوال شرکت در آن روزها برای بیل بسیار جالب بود و همین حس شوخ‌طبعی‌اش توانست فضا را کمی تغییر دهد. زمانی که بیل گیتس پس از چند هفته زیر نظر داشتن وی، سرانجام از او درخواست کرد تا باهم بیشتر آشنا شوند، وی در ابتدا با این بهانه که خود بیل کارهای زیادی دارد از این قرار سر باز زد اما سپس متوجه شد که برنامه ی کاری شلوغ بیل پیچیده‌تر هم خواهد شد؛ پس قرار ملاقات را پذیرفت.

رابطه‌ی این زوج قبل از پیشنهاد بیل برای ازدواج به ملیندا، شش سال به طول انجامید. در سال 1994، این دو در جزیره هاوایی لانایی ازدواج کردند. ملیندا گیتس در سال 1996 فرزند اول خود، به نام جنیفر کاترین گیتس را به دنیا آورد. در آن زمان، وی تصمیم گرفت شغل خود را در مایکروسافت رها کند تا بتواند بر روی تربیت فرزندش و فعالیت‌های بشردوستانه متمرکز شود. ملیندا و بیل دو فرزند دیگر، به نام‌های روری جان و فبی آدل را به دنیا آوردند.

ملیندا گیتس  و فعالیت‌های بشردوستانه

زندگینامه ملیندا گیتس

در سال 1994، بیل و ملیندا گیتس به همراه پدر بیل، بنیاد ویلیام اچ گیتس را افتتاح کردند. در سال 1999، این زوج بنیاد ویلیام اچ. گیتس را با دو سازمان خیرخواهانه دیگرشان، یعنی بنیاد کتابخانه گیتس و بنیاد یادگیری گیتس، ترکیب کردند. آن‌ها موسسه خیریه جدید را به بنیاد بیل و ملیندا گیتس تغییر نام دادند. اگرچه هدف اولیه این بنیاد قرار دادن رایانه‌ها و محصولات مایکروسافت در کتابخانه‌ها در سراسر ایالات‌متحده بود، اما طی سالیان طولانی، ملیندا گیتس چشم‌انداز این سازمان را گسترش داد تا پیشرفت‌هایی جهانی درزمینهٔ ی آموزش را شامل شود. همچنین بنیاد بیل و ملیندا گیتس برای رسیدگی به فقر جهانی و مشکلات بهداشتی نیز فعالیت می‌کرد.

در سال 2006، یکی از دوستان بیل، سرمایه‌گذار ثروتمند وارن بافت، 30 میلیارد دلار کمک مالی به بنیاد اهدا کرد. سپس ملیندا برای تقسیم سرمایه در بین نیازهای اساسی، سازمان را به سه بخش تقسیم کرد: بهداشت جهانی، توسعه جهانی و جامعه و آموزش ایالات‌متحده. یکی از اهداف اصلی بهداشت جهانی بنیاد توسعه، استراتژی‌های پیشگیری از بارداری، واکسن و درمان بیماری‌هایی مانند ایدز/اچ آی وی، مالاریا و سل است.

در سال 2011، بنیاد بیل و ملیندا گیتس رسالت خود را به‌طور رسمی بازسازی کرد: “بهبود عدالت در چهار زمینه: بهداشت جهانی، آموزش، دسترسی به اطلاعات دیجیتالی از طریق کتابخانه‌های عمومی و پشتیبانی از خانواده‌های در معرض خطر در ایالت واشنگتن و اورگان.” در سال 2012 ملیندا گیتس متعهد شد که مبلغ 560 میلیون دلار برای بهبود دسترسی به لوازم پیشگیری از بارداری برای زنان در کشورهای جهان سوم اختصاص دهد.

ملیندا گیتس و همسرش همچنان متعهد به تغییر وضعیت آموزش در ایالات‌متحده هستند. بنیاد آن‌ها به دانشجویان کمک می‌کند تا هزینه تحصیلات خود را از طریق برنامه کمک‌هزینه تحصیلی گیتس میلنیوم تأمین کنند. همچنین او در صفحه فیس بوک خود نوشت: “بیل و من معتقدیم که آموزش یک وسیله عالی برای برابری است “.

در سال  2015، بیل و ملیندا گیتس برای نشان دادن حمایتشان از سیاست‌هایی که نشانه‌ای از پیشرفت و ترقی در محیط کار است، اعلام کردند که کارمندان بنیادشان پس از تولد فرزند یا فرزندخواندگی یک کودک بی‌سرپرست تا یک سال مرخصی با حقوق دریافت می‌کنند. یک سال بعد، به دلیل فعالیت‌های بشردوستانه‌شان مدال آزادی ریاست جمهوری توسط رئیس‌جمهور وقت، باراک اوباما، به آن‌ها اهدا شد.

این زن و شوهر در سال ۲۰۱۸ با نشر دهمین نامه سالانه بنیاد خود، تصمیم گرفتند به ۱۰ سؤال سخت که در مورد کارشان با آن‌ها روبرو هستند، پاسخ دهند. ملیندا گیتس در پاسخ به سؤالی درباره تعدیل سیاست‌های رئیس‌جمهور دونالد ترامپ، گفت: “حفظ رابطه محکم با دولت مهم است، اما پیشنهاد من این است که ترامپ به‌عنوان الگو می‌تواند نقش بهتری ایفا کند “. وی نوشت: “کاش رئیس‌جمهور ما وقتی صحبت می‌کرد و توییت می‌کرد، با مردم و به‌ویژه زنان با احترام بیشتری رفتار می‌کرد.”

زندگینامه ملیندا گیتس

ملیندا گیتس در مصاحبه‌ای با بنیان‌گذار وکس، ازرا کلین، در جشنواره سوت وست در سال 2018، گفت که این بنیاد نگران احتمالات یک حمله بیوتروریسم در مقیاس بزرگ است. وی گفت: “یک رویداد بیوتروریستی می‌تواند خیلی سریع گسترش یابد و ما خیلی آماده آن نیستیم. به تعداد افرادی که هرروز شهر نیویورک را ترک می‌کنند و به سرتاسر جهان می‌روند فکر کنید. ما یک دنیای به‌هم‌پیوسته هستیم “.

علت جدایی ملیندا گیتس از همسرش

به گفته وال استریت ژورنال، ملیندا و بیل گیتس، از مدت ها قبل تصمیم به طلاق داشتند. این زوج در 3 ماه می 2021 جدایی خود را رسما اعلام کردند. بیل گیتس در 65 سالگی و همسرش در 56 سالگی پس از 27 سال زندگی مشترک، جدا شدند.  گفته می شود روابط بیل گیتس با اپستین باعث آشفتگی ملیندا شده و علت اصلی طلاق آنها همین موضوع باشد. بیل گیتس و اپستین در سال 2011 با یکدیگر آشنا شدند، در حالی که اپستین در سال 2008 به جرم قاچاق جنسی کودکان متهم شده بود.

به اعلام نشریه فوربس بیل گیتس با 124 میلیارد دلار دارایی، چهارمین فرد ثروتمند جهان می باشد. این زوج هنوز هیچ اطلاعاتی در خصوص تقسیم اموال خود نداده اند. اما گفته اند که با وجود شکست در ازدواج، در خصوص نحوه تقسیم اموال مشترک خود به توافق رسیده اند.

توئیت بیل گیتس در خصوص طلاق شان

توئیت بیل گیتس برای طلاق

بیل گیتس در توئیتی اعلام کرده است که:  “پس  از تفکر بسیار درباره کار و روابط مان، تصمیم به پایان ازدواج خود گرفتیم. طی ۲۷ سال گذشته، ما سه فرزند بی نظیر بزرگ کرده ایم و بنیادی ساخته ایم که در همه جای دنیا کار می‌کند تا همه مردم بتوانند زندگی سالم و مثمر ثمر داشته باشند. ما همچنان در این مأموریت‌ها فعالیت داریم و کار مشترک خود را در بنیاد ادامه میدهیم، اما دیگر اعتقاد نداریم که در مرحله بعدی از زندگی خود می‌توانیم به عنوان یک زن و شوهر با هم رشد کنیم. ما با شروع حرکت در این زندگی جدید، برای خانواده خود فضا و حریم خصوصی می‌خواهیم”.