هلنا روبینشتاین یک کارآفرین لهستانی بود که به خاطر امپراتوری جهانی لوازم‌آرایشی و بهداشتی خود، مشهور شد.

هلنا روبینشتاین یک کارآفرین و فردی انسان‌دوست و خیرخواه بود. او در 25 دسامبر 1872 در کراکوف، در کشور لهستان متولد شد. در سال 1902، او فعالیت تجاری خود را در استرالیا آغاز کرد و کرم زیبایی را که مادرش از آن استفاده می‌کرد، به‌عنوان محصول خود توزیع می‌کرد. هلنا روبینشتاین خیلی زود یک سالن زیبایی تأسیس کرد و اقدام به تولید لوازم‌آرایشی و بهداشتی کرد. وی بسیار سخت تلاش کرد تا تجارت خود را از هر نظر گسترش دهد. هلنا روبینشتاین سالن‌هایی را در لندن و پاریس افتتاح کرد و با شروع جنگ جهانی اول، به آمریکا نقل‌مکان کرد. تجارت زیبایی او به یک امپراتوری لوازم‌آرایشی در سراسر جهان تبدیل شد. هلنا روبینشتاین سرانجام در سال 1953 بنیاد هلنا روبینشتاین را برای تأمین بودجه سازمان‌های بهداشت کودکان ایجاد کرد. وی در اول آوریل 1965 در شهر نیویورک درگذشت.

هلنا روبینشتاین و دوران کودکی

جوانی هلنا روبینشتاین
هلنا روبینشتاین یک کارآفرین لهستانی بود که به خاطر امپراتوری جهانی لوازم‌آرایشی و بهداشتی خود، مشهور شد.

هلنا روبینشتاین در 25 دسامبر 1870 در کراکوف، لهستان متولد شد. درحالی‌که پدرش فردی سختگیر بود، مادرش برای بزرگ کردن 8 دخترش رویکرد بی‌نظیری را در پیش گرفت: وی به آن‌ها گفت که آن‌ها از طریق دو قدرت «زیبایی و عشق» می‌توانند در جهان تأثیر بگذارند. در راستای این هدف، مادرش حتی کرم‌های زیبایی خود را نیز ساخته بود.

به‌عنوان بزرگ‌ترین فرزند خود، هلنا روبینشتاین به پدرش در کارهای حسابداری کمک می‌کرد. هوش هلنا سبب شد تا پدرش به تحصیل وی در رشته علوم پزشکی اصرار کند. او کارهای آزمایشگاهی را بیشتر دوست داشت و از حضور در بیمارستان بیزار بود. هلنا روبینشتاین در صورتی اجازه ادامه تحصیل در دانشگاه از سوی پدرش را داشت ازدواج کند. بااین‌حال انتخاب او، انتخاب پدرش نبود. پدرش مردی 35 ساله که همسرش فوت کرده بود را انتخاب کرده بود، اما هلنا یک دانشجوی دیگر از دانشگاه کراکو را برگزید.

آغاز تجارت هلنا روبینشتاین در استرالیا

پدر روبینینشتاین انتخاب هلنا به‌عنوان شوهر را رد کرد، بنابراین او وسایل خود را جمع کرد و از سرزمین مادری خود، لهستان، نقل‌مکان کرد تا با عموی خود در استرالیا زندگی کند. او ده‌ها بطری از کرم زیبایی مادرش را که از ترکیب گیاهان، بادام و عصاره درخت صنوبر کارپاتی تهیه‌شده بود، به همراه برد. این کرم‌ها موردپسند خانم‌های منطقه شد و روبنشتاین محصولات را پخش کرد تا جایی که مادرش مجبور به ارسال کرم‌های بیشتری برای وی شد.

درحالی‌که هلنا مشاغل عجیب‌وغریبی را امتحان می‌کرد، یکی از زنانی که بسیار از مزایای کرم راضی بود به حمایت مالی از وی پرداخت و بدین ترتیب هلنا روبینشتاین خیلی زود شروع به فروش محصولات خود کرد. مدت‌ها بود که وی مغازه خود را در ملبورن داشت. او در آنجا بود که با روزنامه‌نگار لهستانی-آمریکایی “ادوارد ویلیام تیتوس” ملاقات کرد و این زوج در ژوئیه 1908 در لندن ازدواج کردند. هلنا روبینشتاین با 18 ساعت کار روزانه در تجارت خود سود زیادی کسب می‌کرد و در سال 1905 به اروپا رفت تا در رشته‌ی درمان‌های پوستی پیشرفته مطالعه کند. وقتی‌که به استرالیا برگشت، خواهران خود و همچنین دکتر یعقوب لیکوسکی، مردی که فرمول کرم خود را به مادر روبینشتاین داده بود را برای کمک به تولید هر چه بیشتر محصولات زیبایی به استرالیا آورد.

هلنا روبینشتاین و ساختن یک امپراتوری

زندگینامه هلنا روبینشتاین
در دهه 1920 هلنا روبینشتاین به هالیوود راه پیدا کرد و به ستاره‌ها آموزش می‌داد که چگونه لوازم‌آرایش را به‌درستی بکار گیرند.

در سال 1908، هلنا روبینشتاین با 100000 پوند به لندن سفر کرد تا در تجارت خود سرمایه‌گذاری کند و در کمتر از یک سال وی سالن زیبای هلنا روبینشتاین را افتتاح کرد. او خیلی زود یک سالن زیبایی در پاریس خریداری کرد و خواهرش پائولین را مسئول اداره آن قرارداد. تنها چیزی که باعث کاهش سرعت روبنشتاین شد دوران بارداری وی در سالهای 1909 و 1912 بود که در پی آن دو فرزند به دنیا آورد. هلنا روبینشتاین سپس در سال 1916 یک سالن زیبایی در نیویورک افتتاح کرد. وی همچنین محصولاتش را در سالن‌های زیبایی در سانفرانسیسکو، بوستون، فیلادلفیا، شیکاگو و تورنتو به فروش می‌رساند.

در دهه 1920 هلنا روبینشتاین به هالیوود راه پیدا کرد و طرز صحیح استفاده از لوازم‌آرایشی را به ستاره‌های سینما آموزش داد. با بازگشت به نیویورک، رقابت وی با الیزابت آردن و چارلز رونسون، بنیان‌گذاران رولن، شدت گرفت. هلنا روبینشتاین در سال 1928، تجارت آمریکایی خود را به برادران لمان فروخت. (اگرچه او خیلی زود مجدداً آن را خرید، چراکه سقوط بازار سهام باعث شد این تجارت با قیمتی بسیار پایین‌تر در دسترس قرار گیرد.)

هلنا روبینشتاین و تیتوس در سال 1937 طلاق گرفتند و وی تابستان سال بعد با شاهزاده روسی آرچیل گوریلی-توچونیا ازدواج کرد که 20 سال از او جوان‌تر بود. هلنا روبینشتاین یک حامی مادام‌العمر برای زندگی سالم و دنبال کردن الگوهای مناسب برای مراقبت از بدن بود. وی در اول آوریل 1965 در سن 94 سالگی در شهر نیویورک درگذشت. یک سال بعد، زندگی‌نامه‌اش با عنوان “زندگی برای زیبایی ” منتشر شد.