با کمک هوش مالی ما قادر خواهیم بود دانش و مهارت‌های لازم برای مدیریت پول را به دست آوریم و به خوبی از آن برای خرج کردن یا صرفه جویی پول استفاده کنیم. در نقطه مقابل، بدون آن هم کلیه تصمیمات مالی و اقداماتی که انجام می دهیم یا از انجام دادن آن صرف نظر می‌کنیم، هیچ کدام ما را به موفقیت نخواهد رساند.

شاید این آمار برایتان جالب باشد که تقریبا نیمی از آمریکایی‌ها انتظار پول کافی و درآمد مناسب برای بعد از بازنشستگی خود را ندارند و می‌دانند زندگی راحتی در انتظار آنان نخواهد بود. چهل درصد آنان هم در حال حاضر نمی‌توانند هزینه اضطراری زندگی خود را تامین کنند. با دانستن این آمار شاید دیگر برایتان عجیب نباشد اگر بدانید که اگر از کل مردم آمریکا یک آزمون هوش مالی گرفته شود، تقریبا دو سوم آنان قادر نخواهند بود این آزمون را پشت سر بگذرانند.

اهمیت هوش مالی

دیدگاه 7 متخصص برای درک هوش مالی

برای درک بهتر اهمیت هوش مالی، ما نظر کارشناسان این حوزه را گرد هم آورده ایم که به عنوان متخصص امور مالی در دانشگاه‌ها، دبیرستان‌ها و اتحادیه‌های اعتباری مشغول کار هستند. از هریک از آنان تنها یک سوال مطرح شد: “چرا سواد مالی مهم است؟”

پاول گوئبل (مدیر مرکز مدیریت پول دانشجویی در دانشگاه شمال تگزاس)

پاول گوئبل و هوش مالی

“برای دانشجویان، برخورداری از هوش مالی بسیار مهم است زیرا فرمول موفقیت در دانشگاه‌ها امروزه تنها دو عامل است: نمرات و پول. اساتید و معلمان دانشجویان و دانش آموزان را در رابطه با عوامل مختلفی به طور کامل آموزش می‌دهند اما اغلب مسئولیت‌ها و واقعیت‌های مالی جایی در آموزش‌های آنان ندارد. موفقیت دانشجویی دیگر محدود به کلاس‌های درس نیست و توسط عملکرد دانشگاهی مشخص می شود. اکنون دیگر لازمه موفقیت، فراهم کردن فرصت‌هایی برای یادگیری آنها، توسعه و تقویت مهارت‌های اصلی زندگی است که به آنها به عنوان فارغ التحصیلان موفق نیاز دارند. ”

چری دیل (مدیر آموزش مالی اتحادیه اعتباری ویرجینیا)

چری دیل

“من فکر می کنم اگر مردم واقعاً نحوه عملکرد سیستم‌های مالی را در سنین پایین یا حتی بعد از آن در زندگی بدانند، با وجود اینکه تصمیمات ضعیفی گرفته باشند، یاد می‌گیرند که چگونه به عقب برگردند و آنها را اصلاح و شروع به برنامه ریزی کنند. سپس می‌توانند قدم هایی را برای زندگی بهتر خود بردارند.”

فیل اسچامن (مدیر برنامه MoneySmarts در دانشگاه ایندیانا)

فیل اسچامن

“امور مالی ذاتاً به شما کمک می کند اهداف خود را انجام دهید، چه کوتاه مدت باشد و به خرید ناهار برای یک روز شما منتهی شود یا اینکه طولانی مدت باشد و در رابطه با پس انداز پول برای بازنشستگی باشد. اگر در مورد هوش مالی اطلاعات کسب کنید، به شما کمک می‌کند که چگونه در امور مالی خود کارآمد باشید طوریکه بتوانید سریع تر به اهداف خود برسید. من در زندگی شخصی خودم به سبب همین هوش مالی توانسته‌ام که بدهی‌های زیادی را پرداخت کنم. من و همسرم در مدت 5 سال اما 110،000 دلار بدهی پرداخت کردیم. می‌دانید ما یک تن پول درآمد نداریم که بتوانیم چنین بدهی‌ای را پرداخت کنیم پس این امر چگونه ممکن است؟ ما تنها یاد گرفتیم که امور مالی خود را به چگونه سامان دهیم.

دیمیل لاوت (مدیر پردیس و نظارت برنامه آموزش مالی در دانشگاه فلوریدا جنوبی)

دیمیل لاوت

هوش مالی بسیار مهم است زیرا تقریباً یکی از مواردی است که هر جنبه‌ای از زندگی فرد را درگیر خواهد کرد. در سیستم زندگی ما، همه چیز حول محور پول می چرخد. ما در یک جامعه سرمایه داری زندگی می‌کنیم، بنابراین به نفع همه است که بتوانند تا حد امکان در مورد خردمندی خود بدانند تا بتوانند حداقل در آینده نوعی ثبات داشته باشند.”

لتویا گوری (مدیر دفتر هوش مالی در UMKC)

لتویا گوری

هوش مالی بسیار مهم است زیرا به فرد اجازه می دهد سطح درآمد خود را درک کند و به حداکثر برساند. علاوه بر این، به مردم کمک می‌کند تا زندگی خود را تغییر دهند. ”

تراویس کوک (متخصص آموزش و پرورش، هیئت دولت ایالتی یوتا)

تراویس کوک

“من امید دارم که با افزایش توانایی مالی، بسیاری از ما قادر به پیشرفت خواهیم بود. در صورت موفقیت، بیشترین تغییر را در طول زندگی خود خواهیم داشت و به بالاترین حد شادی خواهیم رسید. ”

لورا زامبورسکی (تهیه کننده  برنامه $avvy $eawolf در دانشگاه آلاسکا آنچورینگ)

لورا زامبورسکی و هوش مالی

اهمیت هوش مالی به این دلیل است که به هر حیطه زندگی ما متکی است. حتی اگر سر خود را در برف فرو کنید و به این خیال باشید که دیگر متوجه نمی‌شوید که چه اتفاقی در دنیای مالی شما می افتد و بدین طریق خود را از حقیقت دور کنید، نه تنها به موفقیت نخواهید رسید بلکه با ضررهای مالی بزرگی مواجه خواهید شد.”