استرس در واقع پاسخ بدن شما به موقعیت های خاصی است که برایتان پیش می آید. لازم است در نظر داشته باشید که استرس کاملا شخصی است. یعنی چیزی که برای شما استرس زا است می تواند برای فردی دیگر عاری از هرگونه استرس و احساس منفی باشد. به طور کلی انواع مختلفی از استرس وجود دارد که همه آنها بد نیستند. استرس خیلی از اوقات به شما کمک می کند تا بتوانید در شرایط اضطراری عملکرد سریعی را داشته باشید و این اتفاق مثبتی است.

استرس می تواند روی سلامت جسمی، روحی و روانی شما نیز تاثیر بگذارد. بدن شما در هنگام قرار گرفتن در شرایط استرس زا اقدام به تولید مواد شیمیایی و هورمون های مربوطه می کند تا به شما در پاسخدهی به چالش پیش آمده کمک کند. شما وقتی که احساس استرس می کنید، ضربان قلبتان افزایش پیدا کرده و مغزتان سریع تر عمل می کند. این پاسخ کاملا طبیعی است و چیزی است که باعث حفاظت از اجداد ما در برابر قربانی شکارچیان گرسنه حیات وحش شده است. اما استرس بیش از اندازه می تواند اثرات مخربی را داشته باشد.

حذف کامل استرس بد امری غیرممکن است اما شما می توانید یاد بگیرید که چگونه از آن دوری کرده یا آن را با موفقیت مدیریت نمایید.

آیا همه انواع استرس بد هستند؟

انواع استرس

همه انواع استرس بد نیستند. در واقع برخی از انواع استرس ها باعث می شوند که حواس شما جمع تر شود و از خیلی از مشکلات و تصادفات و اتفاقات بد جلوگیری کنید. در واقع به کمک استرس سازنده شما می توانید در موقعیت های غیرمنتظره عملکرد بهتری را داشته باشید و به شکل بهتری تصمیم گیری کنید. به این نوع از پاسخدهی با عنوان «بجنگ یا پرواز کن» اشاره می شود که در واقع همان پاسخ ایده آل بدن شما در هنگام مواجه با فشار روحی است.

اما استرس یک احساس موقتی است. بدن شما باید از رد کردن شرایط استرس زا و آرام شدن همه چیز باید دوباره به حالت طبیعی خود برگردد. ضربان قلب شما باید کاهش پیدا کرده، عضلات بدنتان شل شده و نفستان به حالت عادی برگردد.

فشارها و خواسته هایی که زندگی مدرن روی بدن ما می آورد ممکن است در طولانی مدت تشدید شود و باعث شود که ضربان قلب و فشار خون شما بالا برود. به طوری که دیگر بدن شما نتواند آنها را تحمل کند. با گذشت زمان این خواسته های فیزیولوژیکی می تواند تاثیرات منفی زیادی را به بدن شما وارد نماید.

انواع استرس

3 نوع استرس

 1. استرس حاد

استرس حد شایع ترین نوع استرس است. این یک واکنش فوری از سمت بدن شما است که در هنگام مواجه با یک چالش، رویداد یا تقاضای جدید ارائه می شود و شما را به انتخاب یکی از دو حالت «جنگیدن یا پرواز کردن» وا می دارد. زمانی که شما فشار ناشی از احتمال تصادف با یک اتومبیل، مشاجره با یکی از اعضای خانواده یا داشتن یک اشتباه فاحش مالی در محیط کاری را دریافت می کنید، بدن شما این واکنش بیولوژیکی را ارائه می دهد.

استرس حاد همیشه بد نیست. شما ممکن است در هنگام سوار ترن هوایی شدن یا ترسیدن نیز آن را تجربه می کنید. مسئله ای که باید درباره استرس حاد در نظر داشته باشید این است که این احساس نباید اثرات جسمانی طولانی مد داشته باشد. در واقع آنها ممکن است به سلامتی شما کمک نیز بکنند. چرا که به بدن و مغز شما یاد می دهند که در شرایط استرس زا آینده بهترین پاسخ را ارائه دهند. در سوی دیگر استرس حاد شدید مثل استرس به دلیل قربانی یک جرم بودن یا قرار گرفتن در یک وضعیت تهدید کننده می تواند باعث بروز مشکلات روانی در افراد شود.

 1. استرس اپیزودیک

زمانی که استرس حاد به صورت مکرر اتفاق می افتد، از آن با عنوان استرس حاد اپیزودیک یاد می شود. افرادی که همیشه به نظر می رسد که دچار یک بحران هستند، تمایل به داشتن چنین سبک استرسی دارند. آنها معمولا افرادی کم تحرک، تحریک پذیر و مضطرب هستند. افراد نگران یا بدبین یا کسانی که همواره تمایل دارند نیمه منفی هر چیزی را ببینند دچار استرس حاد اپیزودیک می شوند.

افرادی که از این نوع استرس رنج می برند، معمولا تاثیرات منفی آن را روی سلامتی خود احساس می کنند. ممکن است برای افرادی که به این نوع از استرس دچار شده اند تغییر سبک کار دشواری است. چرا که آنها استرس را به عنوان بخشی از زندگی خود پذیرفته اند.

 1. استرس مزمن

اگر استرس حاد برطرف نشود و شروع به بیشتر شدن کرده یا برای طولانی مدت باقی بماند، تبدیل به استرس مزمن می شود. این نوع از استرس ثابت بوده و هیچ گاه از بین نمی رود. این نوع از استرس می تواند به دلایل زیر ایجاد شود:

 • فقر
 • داشتن یک خانواده ناکارآمد
 • داشتن یک ازدواج ناخوشایند
 • داشتن یک شغل بد

استرس مزمن می تواند روی سلامت جسمانی شما اثر بگذارد. چرا که می تواند باعث به وجود آمدن بیماری های جدی یا خطرات سلامتی زیادی شود. مثل:

 • بیماری قلبی
 • سرطان
 • بیماری ریوی
 • تصادف
 • بیماری کبد
 • انواع افسردگی
 • خودکشی
 • و …

مدیریت استرس

مدیریت استرس

استرس روی هر فرد تاثیر متفاوتی دارد. برخی از افراد ممکن است دچار سردرد یا احساس سوزش در معده شوند در حالی که برخی دیگر ممکن است دچار بی خوابی، افسردگی یا عصبانیت شدید شوند. افرادی که تحت استرس طولانی مدت قرار می گیرند نیز ممکن است بیمار شوند. به همین دلیل مدیریت استرس برای سالم ماندن یک امر بسیار مهم است.

خلاص شدن از شر این احساس تقریبا غیرممکن است. هدف از مدیریت استرس این است که عوامل استرس زا را شناسایی کنید تا بتوانید در هنگام مواجه به آنها عملکرد بهتری را داشته باشید. با این کار شما می توانید استرس های منفی غلبه کنید. برای کنترل و پیشگیری بهتر احساس استرس خود بهتر است موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • از خودتان مراقبت کنید. غذاهای سالم خورده، ورزش کنید و خواب مناسبی داشته باشید.
 • با کمک گرفتن از دیگران و صحبت کردن با آنها این احساس منفی را از درون خود خارج کنید.
 • اینکه بعد از مواجه با یک اتفاق استرس زا خودتان را از دیگران جدا کنید، کار راحتی است اما بهتر است که با دیگران ارتباط بگیرید و سعی کنید این احساس منفی را فراموش کنید.
 • از مصرف مواد مخدر و هر چیزی که به شما آرامش موقتی می دهد، اجتناب کنید. شاید این موارد در کوتاه مدت احساسات منفی شما را از بین ببرد اما در طولانی مدت باعث به وجود آمدن مشکلات بیشتر خواهد شد.

استرس بخشی از زندگی است و همه استرس ها نیز بد نیستند. استرس شما را در شرایط انتخاب قرار می دهد و کمک می کند تا برای مدت طولانی تری زنده بمانید. اما استرس بیش از حد باعث بروز مشکلات برای سلامت افراد می شود. به طور کلی انواع مختلف استرس وجود دارد. از استرس های کوچک که خیلی سریع رفع می شوند تا استرس هایی که برای طولانی مدت باقی می مانند. تاثیری که استرس روی افراد مختلف می گذارد، متفاوت است اما می تواند منجر به مشکلات جسمانی، روحی یا روانی در افراد شود. به همین دلیل مدیریت استرس یک امر بسیار ضروری در حفظ سلامتی است.