ایمیل مارکتینگ یکی از انواع روش های دیجیتال مارکتینگ است که از قدمت زیادی برخوردار بوده و طرفداران زیادی نیز دارد. بازاریابی ایمیلی یک راه ارتباطی مستقیم و موثر است که به کمک آن می توان با مشتریان ارتباط برقرار کرد. احتمال نتیجه گیری از این طریق در مقایسه با سایر روش ها زیادتر است. در این مقاله موفق شو تلاش بر این است تا شما را با مراحل راه اندازی بازاریابی ایمیلی آشنا کنیم. بدین ترتیب می توانید در تمامی روزهای هفته و به صورت 24 ساعته فروش داشته باشید.

ایمیل مارکتینگ چیست؟

بازاریابی ایمیلی یکی از موثرترین استراتژی های بازاریابی دیجیتال است که افراد طی آن از طریق ارسال ایمیل به مشتریان فعلی و مشتریان بالقوه سعی در جذب آنها به کسب و کار خود دارند. ایمیل مارکتینگ کارآمد مشتریان بالقوه را به مشتریان بافعل تبدیل می کنند و در کنار آن مشریانی که تنها یکبار از آنها خرید کرده اند را به مشتریان همیشگی و وفادار خود تبدیل می کنند.

در این مقاله یاد می گیرید:

 1. چگونه لیست ایمیل خود را تهیه نمایید؟
 2. چگونه ایمیل های خود را به چه شکلی بهینه کنید که بیشترین نرخ کلیک را داشته باشید؟
 3. چگونه می توان فرآیند ارسال ایمیل را به شکلی کاملا خودکار پیش برد؟

اهمیت ایمیل مارکتینگ

اهمیت ایمیل مارکتینگ

اکنون که درک بهتری درباره ایمیل مارکتینگ به دست آورده ایم زمان آن است که دلیل اهمیت این نوع بازاریابی را نیز مورد بررسی قرار دهیم. چرا استفاده از بازاریابی ایمیلی برای کسب و کار شما امری ضروری است؟ با وجود ظهور رسانه های اجتماعی و همچنین ایمیل های اسپم که به هیچ عنوان استراتژی خوبی نیست، ایمیل مارکتینگ همچنان موثرترین روش تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان بالفعل است.

دلایل بسیار زیادی وجود دارد که بازاریابی ایمیل را موثرترین نوع در نظر می گیرند. در ادامه به 3 دلیل اصلی این گفته خواهیم پرداخت.

1. ایمیل کانال ارتباطی اول جهان است

بسیاری از مشتریان شما ایمیل خود را به صورت روزانه بررسی می کنند. مطمئنا هیچ کانال ارتباطی دیگری نمی تواند در این زمینه با ایمیل مقابله کند.

2. شما لیست خود را خواهید داشت

در پلتفرم همه شبکه های اجتماعی حساب شما ممکن است هر زمان و به هر دلیلی و بدون اطلاع قبلی به حالت تعلیق درآمده یا بسته شود. بدین ترتیب همه طرفداران، مشتریان و پست های شما نیز از بین خواهد رفت. با این حال شما لیست ایمیل خود را همیشه خواهید داشت و هیچ کس نمی تواند آن را از شما بگیرد.

3. ایمیل مارکتینگ شانس بیشتری برای جذب مشتری به شما می دهد

شاید برایتان جالب باشد کسانی که از طریق پیشنهادات درون ایمیل ها خرید انجام می دهند، در مقایسه با دیگر روش های تبلیغات 138 درصد هزینه بیشتری را برای خرید متقبل می شوند. در واقع ایمیل مارکتینگ دارای بازگشت سرمایه (ROI) 4400 درصدی است که رقمی فوق العاده است. بنابراین اگر شما فکر می کنید رسانه های اجتماعی بستر بهتری برای بازاریابی است بهتر است دوباره فکر کنید. مقدار متوسط سفارشات از طریق ایمیل حداقل 3 برابر بیشتر از سفارشات از رسانه های اجتماعی است.

چگونه از ایمیل مارکتینگ استفاده کنیم؟

چگونه از ایمیل مارکتینگ استفاده کنیم

اما سوالی که اکنون پیش می آید این است که چگونه ایمیل مارکتینگ خود را راه اندازی نمایید. برای راه اندازی بازرایابی ایمیلی باید به طریق زیر پیش بروید:

 1. لیست خود را تهیه نمایید. شما باید مشخص کنید که می خواهید به چه کسانی ایمیل خود را ارسال نمایید. به خاطر داشته باشید که این لیست از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. پس در نگهداری آن دقت لازم را داشته باشید.
 2. شرکت ارائه دهنده خدمات ایمیل مناسب خود را پیدا کنید. در حال حاضر هزاران شرکت در جهان وجود دارند که در زمینه ارائه خدمات ایمیل فعالیت می کنند. به همین دلیل انتخاب بهترین و مناسب ترین آنها می تواند امری بسیار مهم باشد.

بعد از طی این دو گام تنها کاری که باید انجام دهید اصلاح لیست و پیامی است که می خواهید آن را ارسال نمایید. بعد از آن شرکت ارائه دهنده خدمات ایمیل شما پیام ها را به صورت خودکار به لیست معرفی شده ارسال می کند.

لیست خود را ایجاد نمایید

کاری که بیشتر افراد برای مدیریت ایمیل مارکتینگ خود انجام می دهند قرار دادن یک فرم optin در وب سایت خود است. آنها امید دارند که افراد خودشان از طریق این فرم ثبت نام کنند تا ایمیل های تبلیغاتی برای آنها ارسال شود. متاسفانه این استراتژی به شکل خوبی عمل نمی کند.

به منظور ایجاد لیست ایمیل خود و گسترش آن باید افراد را با ارائه یک پیشنهاد جذاب و قانع کننده جذب نمایید. به همین دلیل به یک آهنربای سربی نیاز دارید.

آهنربای سربی چیست؟

آهنربای سربی یک پیشنهاد عالی است که شما در ازای دریافت آدرس ایمیل به صورت رایگان هدیه ای را به آنها پیشنهاد می دهید. برای تهیه هدیه خود نیازی به هزینه کردن زیادی نیست. شما می توانید با تهیه فایل های pdf، فایل های صوتی یا ویدیویی می توانید با کمترین هزینه آدرس ایمیل مشتریان خود را دریافت کنید. برخی از رایج ترین آهنرباهای سربی عبارتند از:

 • Ebooks
 • امکان شرکت در یک وبینار
 • ارائه آموزش های رایگان
 • آزمون های مختلفی مثل آزمون خودشناسی
 • کوپن تخفیف
 • و غیره

آهنربای سربی در ایمیل مارکتینگ

ویژگی های یک آهنربای سربی خوب چیست؟

همانطور که گفته شد از طریق آهنربای سربی مورد ارزشمندی به صورت رایگان در اختیار مشتریان قرار می گیرد. اما اگر می خواهید آهنربای سربی شما عملکرد موثرتری داشته باشد باید 5 ویژگی اصلی را در نظر بگیرید:

 1. به سادگی قابل استفاده باشد: آهنربای سربی زمانی موثر عمل می کند که مخاطبین بتوانند از آن استفاده کنند. بنابراین اگر شما یک هدیه 300 صفحه ای را در اختیار آنها بگذارید، نمی توانید نتیجه مطلوبی را دریافت کنید.
 2. عملی باشد: آهنرباهای سربی باید یک ابزار عملی، یک مهارت یا اطلاعاتی ارزشمند را در اختیار مخاطبین خود می گذارد که برای آنها کارآمد باشد.
 3. پیشرفت قابل توجهی را به همراه داشته باشد: افراد تنها زمانی اقدام به خرید محصولات شما می کنند یا استفاده از آن را ادامه می دهند که آهنربای سربی شما به اندازه کافی برایشان ارزشمند باشد.
 4. مرتبط باشد: اگر می خواهید آهنربای سربی مناسبی داشته باشید باید چیزی را به صورت رایگان ارائه دهید که با خدمات کلی کسب و کارتان همخوانی داشته باشد.
 5. در دسترس باشد: اگر می خواهید به کمک آهنربای سربی مخاطبین خود را جذب نمایید، باید هدیه را در سریع ترین حالت در اختیار آنها قرار دهید.

چگونه یک فرم Optin برای وب سایت خود تهیه نمایید؟

نقش این فرم به دست آوردن آدرس ایمیل مشتریان برای استفاده در ایمیل مارکتینگ است. فرم Optin شما باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

 1. عنوان جالب: اطمینان حاصل کنید که عنوان شما به طرز مناسبی سود استفاده از آهنربای سربی شما را به مخاطبین نشان می دهد.
 2. توضیحات مناسب: سعی کنید به طور خلاصه توضیح دهید که مزیت های استفاده از آهنربای سربی شما چیست.
 3. ظاهر بصری زیبا: جذابیت بصری نیز می تواند نقش مناسبی در جذب مشتریان داشته باشد.
 4. فرم ساده باشد: سعی کنید سوالاتی حاضر در فرم تنها در حد نام و آدرس ایمیل باشد. پرسیدن سوالات زیاد می تواند مشتریان را پشیمان کند.
 5. دکمه ثبت نام جذابی را طراحی کنید: جذابیت نقش مهمی در جذب مشتری دارد. سعی کنید با قرار دادن یک دکمه جذاب مشتریان را متقاعد کنید که روی آن کلیک کنند.

بعد از دریافت آدرس ایمیل شما اجازه ارسال ایمیل به آنها را به دست می آورید. جال تنها کاری که باید انجام دهید انتخاب شرکت ارائه دهنده خدمات ایمیلی و همکاری با آنهاست.