بنیانگذار شرکت آمازون در ماه جولای به فضا سفر می‌کند. او اولین میلیارد فضانورد نیست و بدون شک، آخرین نفر نیز نخواهد بود؛ اما جف بزوس اولین کسی است که قرار است با سفینه فضایی شخصی خود سفر کند.

جف بزوس اعلام کرده که قرار است در اواخر ماه جولای با فضاپیمای بلو اوریجین، که محصولی از شرکت خودش است، به فضا سفر کند. این پرواز برای 20 جولای برنامه ریزی شده است. قرار است این پرواز دو هفته پس از کناره گیری بزوس به عنوان مدیر عامل شرکت آمازون، انجام شود. شرکت آمازون بزرگترین پلتفرم تجارت الکترونیکی است که بزوس در سال 1994 آن را احداث کرده است. بدین ترتیب، جف بزوس اولین فرد ثروتمند جهان و یکی از  میلیاردرهای فضانورد است که می تواند فضای خارج از جو کره زمین را ببیند. بزوس همچنین در زمینه پروژه های خلاقانه و نوآورانه فضایی سرمایه گذاری می کند. با این حال بزوس اولین میلیارد فضانورد جهان نیست و به احتمال خیلی زیاد، آخرین میلیارد فضانورد هم نخواهد بود. به عنوان مثال، ایلان ماسک، معمولا از تمایل خود به سفر به خارج از جو زمین صحبت می کند، ولی تاکنون اقدام جدی در این زمینه انجام نداده است. در ادامه موفق شو لیستی از میلیاردرهایی را بررسی خواهد کرد که یا به فضا سفر کرده اند و یا قرار است در آینده نزدیک این کار را انجام دهند.

چارلز سیمونی

چارلز سیمونی

زمان: آوریل 2007 و مارچ 2009

مکان: ایستگاه فضایی بین المللی

 با کمک فضاپیما روسی سوئز توسط شرکت Space Adventures

چارلز سیمونی، سازنده اولین نسخه های Microsoft Office، اولین میلیاردری بود که به فضا رفت. وی همچنین تنها کسی است که دو بار به فضا سفر کرده است. به عنوان یک توسعه دهنده نرم افزار مجارستانی، چارلز به عنوان چهلمین شغل خود در سال 1981 به مایکروسافت پیوست. او تا سال 2002 در آنجا ماند. وی بار دیگر در سال 2017 و درست زمانی که کارفرمای سابقش شرکت جدید خود، تحت عنوان International software را خریداری کرد، به مایکروسافت بازگشت. در این بازه زمانی دوری از مایکروسافت، چارلز با کمک شرکت توریستی فضایی Space Adventures، دو بار به ایستگاه بین‌المللی سفر کرد. این سفرها در مجموع 60 میلیون دلار برایش هزینه در بر داشت. او در مصاحبه ای در سال 2015 در خصوص این تجربه اش گفت:

” آن بالا، در هر 90 دقیقه شما بهار، پاییز، قطب شمال، مناطق استوایی، شب و روز را می بینید!”.

 

گای لالیبرته 

زمان: سپتامبر 2009

مکان: ایستگاه بین المللی فضای 

با کمک فضاپیمای روسی سویز توسط شرکت Space Adventures

گای لالیبرته، در ابتدا با نمایش تکنیک های دمیدن آتش از دهان، در نمایش های خیابانی، فعالیت خود را آغاز کرد و چندی بعد، با مشارکت در تاسیس سیرک Du Soleil در سال 1984، ثروت زیادی را به جیب زد. کسب و کار این کارآفرین کانادایی به سرعت رشد کرد و محبوبیت جهانی کسب کرد. او در سال 2009 یک مرخصی چند ماهه گرفت تا برای پرواز به ایستگاه بین المللی فضایی اموزش ببینید. وی 35 میلیون دلار برای بلیط این سفر، که آخرین پرواز خصوصی Space adventure برای بیش از یک دهه بود، پرداخت کرد. وی در خصوص فرود آمدن به زمین این گونه می گوید:

“فرود آمدن چیزی شبیه به تجربه تصادف با ماشین است. به محض برخورد به زمین می خواستم دوباره به فضا برگردم”.

 

جف بزوس

جف بزون به فضا می رود

زمان:  جولای 2021

مکان: خط کارمان

با کمک فضاپیمای بلو اوریجین نیو شپرد

از زمان تاسیس بلو اوریجین در سال 2000 میلادی، جف بزوس، اولین فرد ثروتمند جهان، تقریبا 7.5 میلیون دلار از پس انداز خود را در این شرکت فضانوردی سرمایه گذاری کرده است. جف بزوس اعلام کرد که در کنار برادر کوچکترش، مارک، به عنوان مسافران اولین پرواز سرنشین دار این شرکت، به فضا خواهند رفت. این پرواز برای روز 20 جولای برنامه ریزی شده است و قرار است دو هفته پس از کسب سمت رئیس اجرایی آمازون انجام شود. این پرواز برای خط کارمان برنامه ریزی شده است. خط کارمان مرزی بین المللی است که فضای بیرون از جو زمین را از بخش داخلی آن جدا می کند و بیش از 60 مایل بالاتر از سطح زمین قرار دارد. بزوس در پستی در اینستاگرام خود به تاریخ 7 جون اعلام کرده است که از پنج سالگی آرزوی سفر به فضا را داشته است.

 

جرارد آیزاک من

زمان: سپتامبر 2021

مکان: مدار ژئو سنتریک

با کمک فضاپیما‌ی دراگون شرکت اسپیس ایکس

جرد آیزاک من کارآفرین و پردازشگر داده های مالی است که به خلبانی بسیار علاقه دارد. او برای سرگرمی در نمایش های هوایی پرواز می کند و به خلبانی هواپیماهای جنگی می پردازد. حال قرار است وی به عنوان اولین خلبان و فرمانده اولین ماموریت غیر نظامی جهان، به فضا سفر کند. این میلیاردر هر چهار صندلی پرواز Space-X را خریداری کرده است. هزینه ناشی از خرید بلیط های این پرواز به بیمارستان کودکان سنت جود اختصاص داده شده است. همچنین در میان اسامی افرادی که در کنار جرد به فضا خواهند رفت، نام هیلی آرکنو به چشم می خورد. هیلی در کودکی از سرطان رنج برده است ولی توانسته آن را شکست دهد.

 

یاساکو مانزاوا

 زمان: دسامبر 2021 

مکان: ایستگاه بین المللی فضایی و اطراف ماه

با کمک فضاپیمای روسی سویز و استارشیپ شرکت اسپیس ایکس

مانزاوا یک میلیاردر ژاپنی است که با تاسیس شرکت زوزاروس شهرت و ثروت زیادی را کسب کرد. این شرکت زمانی به عنوان بزرگترین فروشگاه آنلاین مد و فشن در ژاپن شناخته می شد. در سال 2018، اسپیس ایکس اعلام کرد که مائزاوا اولین مشتری خصوصی این شرکت برای پرواز به دور ماه خواهد بود. اوایل امسال، این کارآفرین یک مقصد دیگر را به سفر فضایی خود اضافه کرده است: در خلال ماجراجویی فضایی اش، او اولین توریست فضایی خواهد بود که از سال 2009 به این طرف، از ایستگاه فضایی دیدن خواهد کرد.

 

ریچارد برانسون 

 

زمان: أواخر 2021 (زمان دقیق آن متعاقبا اعلام خواهد شد) 

مکان: حدود 55 مایل بالاتر از سطح زمین

 با کمک فضاپیمای گالاکتیک یونیتی شرکت ویرجین

به واسطه تغییراتی که در برنامه پرواز برانسون رخ داده است، حال بزوس این شانس را دارد که لقب “اولین میلیاردر فضایی” که به فضای بیرون از جو زمین پرواز کرده است را از آن خود کند. برنسن قرار است با کمک سومین پرواز راکتی آزمایشی ویرجین گلکتیک به فضا سفر کند. بر اساس اظهارات مایکل کلگی اوزیر نزد سرمایه گذاران پروژه، این پرواز قرار بود ماه مارس سال جاری انجام شود.

در نهایت، اولین پرواز های تکمیلی در ماه مه انجام شدند. پرواز برانسون سومین پرواز از سری پرواز های ازمایشی گلکستیک شرکت ویرجین است. این پرواز برای اواخر امسال برنامه ریزی می شوند. این پرواز ها، مسافران را تا ارتفاع 55 مایل از سطح زمین بالا می برند. بر اساس تعریف FAA، یک پرواز فضایی محسوب می شود. پس از آنکه پرواز های آزمایشی تکمیل شوند، خدمات تبلیغاتی و عمومی تر کمپانی آغاز به کار خواهند کرد. بیش از 600 مسافر، شامل بازیگرانی همچون آنجلینا جولی و تام هنکس، تا به امروز بلیط های خود را برای این ماجراجویی فضایی خریداری کرده اند. برخی از افراد برای خرید بلیط های خود بیش از یک دهه منتظر مانده اند.

 

سرگی برین

 زمان : متعاقبا اعلام خواهد شد

مکان: ایستگاه بین المللی فضایی

 وسیله پرواز: بزودی اعلام خواهد شد

در سال 2008 میلادی، سرگی برین، یکی از بنیانگذاران شرکت گوگل مبلغ 5 میلیون دلار را در پروژه های مربوط به سفرهای فضایی در مدار، در شرکت Space adventures سرمایه گذاری کرد. بدین شکل، او به یکی از سرمایه گذاران این مجموعه تبدیل شد. این شرکت در سال جاری تصمیم دارد تا پروازهایش به ایستگاه بین المللی فضایی را از سر بگیرد.  اولین مسافر این پروازها مانزاوا خواهد بود. با این حال، هنوز معلوم نیست که آیا برین نیز برای سفر فضایی برنامه ای دارد یا خیر.

 

تایلر و کامرون وینکلوس

زمان : متعاقبا اعلام خواهد شد

مکان: حدفاصل استاندارد برای پروازهای زیر مداری

با کمک فضاپیما‌ی گالاکتیک شرکت ویرجین

دوقلوهای وینکلوس در میان صدها مسافری هستند که برای پرواز های تجاری فضایی پروژه ویرجین گلکسی، ثبت نام کرده اند. با این حال این دوقلوها، تنها مسافرانی هستند که برای پرداخت هزینه سفر خود از بیت کوین ها استفاده کرده اند. این دو در ژانویه 2014،  از ارز های رمزنگاری شده برای خرید دو بلیط پرواز استفاده کرده اند که قیمت آن چیزی معادل با 250000 دلار تخمین زده شده است. بر اساس روند معاملاتی فعلی، ارزش بیت کوین های پرداخت شده توسط این دو، امروزه چیزی در حدود 10 میلیون دلار می باشد.