چین لینک (ChainLink) یک سیستم اوراکل نامتمرکز است. از سال ۲۰۱۷ و از زمان ایجاد پلتفرم اتریوم که افزایش استفاده از برنامه‌های نامتمرکز را به همراه داشت، کاربردهای مختلف قراردادهای هوشمند بیشتر به چشم آمده است. این برنامه‌های نامتمرکز طیف گسترده‌ای دارند و می‌توانند در بخش‌های گوناگونی چون اقتصاد، بیمه و دولت تغییرات مهمی ‌ایجاد نمایند.

امروزه انواع مختلف این برنامه به سرعت در حال ظهور هستند و اکثرا در بلاک چین های عمومی‌ای مثل اتریوم عرضه می‌شوند. این برنامه‌ها از شفافیت کامل بهره می‌برند، ضد سانسور هستند، ۲۴ ساعته و بدون وقفه کار می‌کنند و مهم تر از همه، توانایی نگهداری و انتقال دارایی به صورت رمزارز را دارند.

در حالی که اجرای چنین قراردادهای هوشمندی حتمی ‌است و به آسانی قابل پیشی بینی خواهد بود، در مواقعی که کاربردی خارج از بلاک چین مد نظر باشد عمکردی ضعیف‌تر مشاهده خواهد شد.

چین لینک؛ یک سیستم اوراکل که قراردادهای هوشند را تغذیه می‌کند

چین لینک

برای درک بهتر قراردادهای هوشمند و ضعف اصلی آن‌ها می‌توانیم یک سناریوی فرضی را در نظر بگیریم. فرض کنید قرار است دیداری دوستانه بین تیم‌های فرانسه و آرژانتین برگزار شود. برای شرط بندی روی این مسابقه هر کدام از شرکت کنندگان ۱ توکن اتریوم (ETH) به آدرس قرارداد تیم مورد نظرشان می‌فرستند و این دو آدرس تا پایان مسابقه توکن‌ها را نگهداری خواهند کرد.

حالا در این مسابقه فرضی تیم فرانسه پیروز می‌شود و یکی از دو شرکت کننده باید 2 ETH (منهای درصد شرکت فراهم کننده) دریافت کند. اما متاسفانه یک قرارداد هوشمند نمی‌تواند یک صفحه اینترنتی را باز کند تا از نتیجه بازی با خبر شود.

هر قرارداد هوشمند برای انجام چنین کاری به یک منبع اطلاعات نیاز دارد؛ منبعی که در خارج از فضای بلاک چین وجود دارد، هر لحظه قابل دسترسی است و به اندازه کافی اعتبار دارد. این گونه منابع را «اوراکل» (Oracles) می‌نامند؛ نامی‌که از اساطیر یونان باستان الهام گرفته شده است.

هدف چین لینک ساختن یک سیستم اوراکل نامتمرکز است که همیشه در دسترس بوده و در مقابل دستکاری‌های احتمالی مقاوم است. سیستم چین لینک حتی در صورتی که تعدادی از اوراکل‌هایش هم خراب شوند یا به درستی انجام وظفه نکنند، باز هم اطلاعات صحیح و دقیق ارائه خواهد داد.

کاربردهای فراوانی برای چنین سیستمی وجود دارد؛ برای مثال اگر در یک قرارداد هوشمند به اطلاعات آب هوای یک شهر یا قیمت سهام یک شرکت، و یا حتی اگر به اطلاعات برندگان یک مسابقه تلویزیونی نیاز است، می‌توان به چین لیک مراجعه کرد. بنابراین هر برنامه نامتمرکزی که به اطلاعات معتبر از یک منبع خارج از بلاک چین احتیاج دارد، بدون شک از خدمات ارائه شده توسط اوراکل‌های چین لینک بهره خواهد برد.

با استفاده از چین لینک، یک قرارداد می‌تواند چند درخواست جمع آوری اطلاعات را به صورت همزمان ارسال کرده و در نتیجه انتخاب‌های پیچیده‌تری برای کاربر فراهم کند. چنین امکانی بیش از هر چیز دیگری در بخش‌های مالی و بیمه مفید خواهد بود.

چین لینک چگونه کار می‌کند؟

چین لینک چگونه کار می‌کند

برای استفاده از چین  لینک باید ابتدا نرم افزاری به نام ChainLink Core نصب شود. از این نرم افزار به منظور ارتباط با بلاک چین اتریوم و برنامه ریزی و توزیع وظایف اوراکل‌ها استفاده می‌شود.

شرکت‌هایی که به خدمات چین لینک نیاز دارند، مبلغ مشخصی را به صورت توکن دیجیتالی این پلتفرم که LINK نام دارد پرداخت کرده و سپس اوراکل‌های شبکه اطلاعات مورد نیاز برای قراردادهای هوشمند این شرکت‌ها را فراهم می‌کنند.

به ازای هر درخواست ثبت شده در چین لینک، چند اوراکل مختلف فعال خواهند شد. هر کدام از این اوراکل‌ها از یک منبع متفاوت استفاده خواهد کرد و در پایان نتایج به دست آمده در بلاک چین این پلتفرم ثبت خواهد شد.

به منظور جلوگیری از هر نوع تقلب یا ناهماهنگی، کاربران سیستم اوراکل چین لینک  می‌توانند درخواستشان را به گونه‌ای مطرح کنند که تنها اوراکل‌هایی که سهمی‌از توکن‌های LINK را در اختیار دارند، توانایی پردازش آن را داشته باشند. قیمت اطلاعات فراهم شده از سوی این نوع از اوراکل‌ها توسط خودشان تعیین می‌شود و با پردازش هر درخواست، میزان دریافتی توکن LINK آن‌ها بیشتر خواهد شد.

البته اگر اطلاعات فراهم شده توسط هر کدام از این اوراکل‌ها با سایرین تطابق کافی نداشته باشد به آن‌ها مبلغی پرداخت نمی‌شود و حتی توکن‌هایی LINK از قبل جمع آوری شده‌شان را هم از دست خواهند دارد. یک سیستم امتیاز بندی نیز در چین لینک وجود دارد که اوراکل‌ها را بر اساس امتیازی که از هر مشتری دریافت می‌کنند رتبه بندی خواهد کرد. بنابراین می‌توان گفت که این دو سیستم روی هم رفته امکان کنترل کیفیت اطلاعات را فراهم می‌کنند و بدین ترتیب احتمال جعل هر نوع داده به حداقل می‌رسد.

بدیهی است که توکن‌های LINK یک انگیزه اقتصادی مهم برای تمام اعضای شبکه چین لینک ایجاد می‌کنند و باعث می‌شوند اوراکل‌ها وظایف خود را به بهترین نحو انجام دهند.

سخن پایانی

توکن LINK نقشی فعال در اقتصاد نامتمرکز چین لینک دارد. البته در حال حاضر پیش بینی در مورد میزان موفقیت چین لینک و توکنش کار دشواری است. اگر معماری فعلی این پلتفرم عملکردی مناسب داشته باشد، مشتریان بیشتری جذب خواهند شد.

تیم توسعه دهنده چین لینک توسط کاربران فعالش در شبکه‌های اجتماعی مختلف حمایت می‌شود. صفحه گیت‌هاب این پلتفرم نیز به صورت مداوم بروزرسانی‌های مختلف ارائه می‌کند. در اوایل جولای ۲۰۱۹ گوگل اعلام کرد که می‌تواند از تکنولوژی چین لینک برای اتصال سرویس ابری BigQuery به قراردادهای هوشمند اتریوم استفاده کند. در همین ماه «کوین بیس» (Coinbase) نیز معامله توکن‌های چین لینک را آغاز کرد. بنابراین یک اشاره کوچک از گوگل و پشتیبانی کوین بیس از چین لینک باعث شد تا قیمت توکن‌های LINK چند برابر شده و از مرز ۴ دلار عبور کند. از همین جا بود که چین لینک توانست جایی مناسب در دنیای رمزارزها پیدا کند.

معرفی بهترین کیف پول های چین لینک (توکن LINK)

کیف پول چین لینک

کیف پول Ledger Nano S

با توجه به ماهیت توکن‌های LINK استفاده از کیف پول‌های سخت افزاری به خصوص مدل Ledger Nano S به کاربران پیشنهاد می‌شود. این کیف پول رمزارز از امکانات امنیتی مناسبی برخوردار است و به خوبی با کیف پول‌های نرم افزاری مختلف هماهنگ می‌شود.

کیف پول Freewallet

توکن LINK بر اساس استاندارد ERC20 ساخته شده است؛ پس هر کیف پولی که از این استاندارد پشتیبانی کند،‌ از توکن LINK و صدها توکن دیگری که با همین استاندارد ساخته شده‌اند پشتیبانی خواهد کرد. از جمله بهترین کیف پول‌هایی که از توکن‌های ERC20 پشتیبانی می‌کنند می‌توان به Freewallet اشاره کرد. کیف پول Freewallet به صورت اینترنتی (از طریق مرورگر) قابل دسترس است و نسخه‌های ویندوز، اندروید و آی او اس آن نیز به آسانی قابل دریافت هستند.

کیف پول MyEtherWallet

کیف پول اینترنتی MyEtherWallet هم یک گزینه خوب برای نگهداری‌های توکن LINK محسوب می‌شود و کاربران مبتدی می‌توانند به آسانی از آن استفاده کنند. هماهنگی با کیف پول‌های سخت افزاری Ledger و Trezor نیز یکی از مزیت‌های بزرگ این کیف پول است.