توسعه دهندگان کاردانو (Cardano) شبکه‌ای از دانشگاهیان و دانشمندان دانشگاه‌های مختلف (از جمله دانشگاه ادینبرو و مؤسسه فناوری توکیو) را تشکیل داده‌اند تا پروتکل‌های جدید این پلتفرم پیش از انتشار توسط افراد حرفه‌ای و مستقل بررسی و تایید شوند. بدین ترتیب کاردانو اولین بلاک چینی خواهد بود که از داوری همتا (Peer review) استفاده می‌کند. کاردانو جزو نسل سوم رمزارزها محسوب می‌شود و هم‌چنین یک پلتفرم برای اجرای قراردادهای هوشمند؛‌ کاردانو ادعا می‌کند محدویت‌هایی که بیت کوین و اتریوم (رمزارزهای نسل دوم) با آنان مواجه هستند را تا حد زیادی در شبکه خودش رفع کرده است.

کاردانو چگونه کار می‌کند؟

کاردانو چگونه کار می‌کند

پلتفرم کاردانو از دو لایه تشکیل شده است؛ لایه تسویه (Settlement Layer) و لایه کنترل (Control Layer).

در لایه تسویه تراکنش‌ها با استفاده از رمزارز مخصوص این پلتفرم، یعنی ADA انجام می‌شوند. اما در لایه کنترل که هنوز هم در حال توسعه است، از قراردادهای هوشمند استفاده خواهد شد. ساختار طبقه بندی شده‌ی کاردانو آن را به یک ابزار مطمئن برای تبادل ارز و انجام قراردادهای هوشمند تبدیل کرده است. علاوه بر این، در آینده این پلتفرم برنامه‌هایی برای ایجاد تعامل بین اکوسیستم خود و نظام مالی حاکم را هم در برنامه دارد.

الگوریتم اوروبروس (Ouroboros) قلب تنبده این پلتفرم محسوب می‌شود. این الگوریتم با استفاده از پروتکل اثبات سهم (Proof of Stake) سکه‌های جدید را در زمانی کوتاه‌تر و با مصرف انرژی کمتر استخراج خواهد کرد.

اوروبروس چیست؟

اوروبروس

در یک الگوریتم اثبات سهم عادی افرادی که بیشترین سهم یا تعداد سکه را دارند بلاک‌های جدید را ساخته و به بلاک چین اضافه می‌کنند. اما اوروبروس از این الگوریتم به شیوه‌ی متفاوتی استفاده کرده است.

اوروبروس زمان را در ایپاک‌ها (Epoch) طبقه بندی می‌کند. ایپاک‌ها از دوره‌های زمانی مشخص که اسلات (Slot) نام دارد تشکیل شده‌اند. اسلات‌ها را می‌توان به شیفت‌های کاری یک کارخانه تشبیه کرد. در کاردانو دوره‌های زمانی مشخص که در اسلات‌ها ثبت می‌شوند متفاوت بوده و ویرایش آن‌ها از طریق الگوریتم اوروبروس امکان پذیر است.

هر ایپاک یک اسلات رهبر دارد که توسط رای‌های سهام داران یا گره‌هایی که قبلا سکه استخراج کرده‌اند انتخاب شده است. اسلات‌های رهبر مسئول ساخت و تایید بلاک‌های جدید و هم‌چنین اضافه کردن این بلاک‌ها به بلاک چین کاردانو هستند. اگر اسلات رهبر یک ایپاک نتواند یک بلاک را با سرعت کافی ایجاد کند، در ایپاک بعدی یک اسلات رهبر دیگر فرصت انجام این کار خواهد داشت. در هر ایپاک باید حداقل ۵۰ درصد از بلاک‌ها تولید شوند.

تراکنش‌هایی که در بلاک‌های تولید شده توسط اسلات‌های رهبر قرار دارند، توسط امضاکنندگان ورودی تایید می‌شوند. امضاکنندگان ورودی‌ گروه دومی از سهام داران هستند که مسئولیت اجرای پروتکل کاردانو را بر عهده دارند. در هر ایپاک تعداد این امضاکنندگان می‌تواند متغیر باشد؛ انتخاب آنان نیز بر اساس میزان سهم خواهد بود.

برای داشتن انتخاب بی‌طرفانه و سالم کاردانو دو سیستم متفاوت برای اخذ رای تعبیه کرده است. در سیستم اول یک سری از گره‌های سهام دار محاسباتی (شبیه به پرتاب سکه در دنیای واقعی) انجام خواهند و نتیجه را به اشتراک می‌گذارند. در سیستم دوم نیز هر چقدر سهام یک گره بیشتر باشد، شانس آن برای اسلات رهبر شدن نیز بیشتر خواهد بود. بنابراین می‌توان گفت که اوروبروس با استفاده از شیوه‌های متفاوتی برای سهام داران اکوسیستمش انگیزه ایجاد می‌کند.

در الگوریتم‌های اثبات سهم معمولی پاداش گره به شکل کارمزد و سکه‌های جدید بین گره‌ها تقسیم خواهد شد. اما در طراحی منحصر به فرد اوروبروس به گره‌ها انگیزه برای فعال بودن و تایید تراکنش‌ها داده می‌شود و نه برای سرمایه گذاری روی سیستم‌های استخراج گران قیمت. پاداش نیز بین سه نوع سهام‌دار تقسیم خواهد شد: امضاکنندگان ورودی، سهام دارانی که مسئول انجام محاسبات هستند و اسلات‌های رهبر.

رمزارز ADA

رمزارز ADA

هدف پلتفرم کاردانو از عرضه‌ی رمزارز ADA ایجاد یک نوع رمزارز غیر متمرکز و جدید بوده است که می‌توان از آن برای تولید نرم افزارهای نامتمرکز (Dapp) استفاده کرد. رمزارز ADA عامل حیات‌بخش اکوسیستم کاردانو است و ویژگی‌های آن به شرح زیر هستند:

  • تسویه حساب آنی تنها در عرض ۶۰ ثانیه
  • تراکنش‌های امن و رمزنگاری شده
  • ساختار غیر متمرکز
  • فراهم سازی امکان انجام قراردادهای هوشمند در شبکه کاردانو
  • دریافت پاداش و کارمزد تنها با داشتن ADA

کاربرد‌های ADA

  • به عنوان ارز دیجیتال: دارندگان ADA می‌توانند تراکنش‌های برون مرزی خود را به صورت آنی و کم‌هزینه انجام دهند. این تراکنش‌ها همتا‌به‌همتا بوده و از امنیت بالایی برخوردار هستند.
  • در موسسه‌های مالی: کاردانو در تلاش است تا با استفاده از ADA بین نیازهای کاربران و نیازهای قانون گذاران تعادل ایجاد کند و در نتیجه ترکیبی از حریم شخصی و قانون مندی داشته باشد.
  • به عنوان راهی برای دریافت پاداش از الگوریتم اثبات سهم کاردانو: با داشتن ADA، کاربران می‌توانند در تایید تراکنش‌ها مشارکت کرده و علاوه بر پاداش، کارمزد هم دریافت کنند

گذشته و آینده کاردانو

مرحله Byron

تمرکز این مرحله بیشتر روی ایجاد یک بنای مستحکم برای شبکه بود. در این مرحله اولین لایه پلتفرم کاردانو و قلب تپنده‌ی آن ساخته شد: لایه تسویه. این لایه به کاربران اجازه می‌دهد به ارسال و دریافت ADA بپردازند. (اجرا شده از ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۹)

مرحله Shelley

در این مرحله، هدف اصلی تمرکز زدایی پلتفرم کاردانو و اتوماسیون سیستم‌های آن است؛ به خصوص سیستم‌های ارائه سهم، استخرهای سهم و نمایندگی. (شروع از ۴ ماه پایانی سال ۲۰۱۹)

مرحله Goguen

در این مرحله لایه‌های محاسباتی جدید به شبکه اضافه خواهند شد که ویژگی‌های مالی مختلفی مثل پوشش ریسک، سپرده‌های کوتاه مدت، تبادل افول اعتبار و تأمین مالی جمعی را امکان پذیر خواهند کرد. (شروع از ۴ ماه ابتدایی سال ۲۰۲۰)

مرحله Basho

این مرحله مربوط به بهبود انطباق پذیری و عملکرد کلی سیستم خواهد بود. با اجرایی شدن این مرحله، مشابه سیستم بیت تورنت (BitTorrent) سیستم کاردانو نیز با هر کاربر جدید منابع بیشتری به دست خواهد آورد. (برنامه ریزی شده برای سال ۲۰۲۰)

مرحله Voltaire

پایداری سیستم و قابلیت مدیریت خودکار آن از اهداف اصلی این مرحله هستند. در این مرحله راهی برای ارائه پیشنهادهای بهبود شبکه کاردانو به وجود خواهد آمد و نیز یک سیستم خزانه داری جدید معرفی خواهد شد. این یعنی با اجرایی شدن مرحله پایانی توسعه کاردانو سیستم رای گیری به کاربران اجازه خواهد داد تا در آینده این پلتفرم نقش داشته باشند. (برنامه ریزی شده برای سال ۲۰۲۰)

معرفی بهترین کیف پول های کاردانو (رمزارز ADA)

کیف پول کاردانو

کیف پول Ledger Nano S

یکی از محبوب‌ترین کیف پول رمزارز سخت افزاری برای ADA که امکان خرید و فروش امن را فراهم می‌کند.

کیف پول Trezor Model T

یکی دیگر از محبوب‌ترین کیف پول‌های سخت افزاری که برای استفاده آسان طراحی شده است. کیف پول‌های Trezor نیز مثل مدل‌های مختلف Ledger از امنیت بالایی برخوردار هستند.

کیف پول Daedalus Wallet

کیف پول رسمی ADA که برای سیستم عامل‌های ویندوز و مک عرضه شده است. این کیف پول آسان‌ترین راه برای ارسال و دریافت ADA است. با استفاده از این کیف پول رسمی شما کلیدهای خصوصیتان را به صورت کامل کنترل خواهید کرد.