استرس محیط کار در سال های گذشته به رکورد های بالایی رسیده و افراد و شرکت ها را تحت تاثیر قرار می دهد. امکان حذف استرس به طور کامل وجود ندارد. اما راه حل هایی به منظور کاهش استرس و مدیریت آن وجود دارد. در ادامه راهکارهایی به منظور کاهش استرس در محیط کار بیان می شود.

1. برای روز کاری روال پایان کار تعیین کنید

پایان کار روزانه

در ابتدای صبح یک روتین روزانه مشخص انتقال به کار وجود دارد. کارهای روتین فعالیت هایی مانند صبحانه خوردن، فرستادن بچه ها به مدرسه و یا خواندن روزنامه های صبح هستند که معمولا قبل از رفتن به محل کار انجام می دهید. وقتی این کارها انجام شود، شما می دانید که وقت تغییر به حالت کاری فرا رسیده است.

در پایان روز کاری، مخصوصا اگر در خانه کار می کنید، فرایند انتقال کمتر مشهود است. برای حل این موضوع برای خودتان یک روتین پایان روز کاری تعریف کنید. مرورگر های اینترنت را ببندید، لیوان قهوه خود را بشویید تا برای روز کاری بعد آماده باشد، میز کار خودتان را تمیز کنید و یا هر کاری که به شما کمک می کند تا روز کاری خود را پایان دهید انجام دهید. این روتین پایان کار به یک نشانه برای شما تبدیل خواهد شد که بتوانید به خوبی ارتباط خود را با کار پایان دهید و پایان دادن روز کاری را قدری آسان تر می کند.

2. کاملا با کار قطع ارتباط کنید

توانایی قطع ارتباط کامل با محیط کار یک عامل حیاتی در مدیریت و کاهش استرس است. برای ساعات کاری خودتان حد و مرز تعیین کنید و کاملا به اجرای آن مقید باشید. نوتیفیکیشن گوشی خود را خاموش کنید تا هر بار که موبایلتان به صدا درآمد وسوسه نشوید که آن را چک کنید.

3. فضای سبز به محیط کار اضافه کنید

فضای سبز در محیط کار

تحقیقات ثابت کرده است که فضای سبز و گیاهان به عنوان تسکین دهنده خارق العاده در کاهش استرس عمل می کند. فقط چند دقیقه بعد از نگاه کردن به فضای سبز طول می کشد تا کاهش استرس و سطح نگرانی شروع شود. پس فضای سبز را با اضافه کردن چند گیاه به محل کار خود بیاورید. گیاهان را روی میز کارتان بگذارید. هر زمان که استرس شما شروع شد روی آنها تمرکز کنید تا در کاهش استرس به شما کمک کند. اگر امکان نگهداری گیاهان را ندارید نگران نباشید. شما می توانید از گیاهان مصنوعی و یا حتی عکسی از گیاهان استفاده کنید که همان اثر را در کاهش استرس دارد. اگر حیوان خانگی دارید گیاهان مصنوعی می تواند یک جایگزین خوب باشد، چرا که بسیاری از گیاهان برای گربه ها و سگ ها سمی است.

4. برای کاهش استرس محیط کار، تحرک داشته باشید

سعی کنید در طول روز کاری مقداری تحرک داشته باشید. هر حرکتی مانند یک پیاده روی آرامش بخش در یک محیط کاری پر فشار، به کاهش استرس شما کمک میکند. اگر در خانه کار می کنید، صبح ها قبل از شروع به کار یک پیاده روی سریع در محله خودتان داشته باشید یا بعد از نهار با پیاده روی سستی خود را کم کنید. اگر در یک دفتر مشغول به کار هستید، از پله ها به جای آسانسور استفاده کنید یا از مسیر طولانی تری برای اتاق استراحت استفاده کنید. اگر در نزدیکی محل کار شما پارک وجود دارد، در زمان نهار به آنجا بروید تا کمی تحرک داشته باشید و هوای آزاد بخورید.

5. کاهش استرس محیط کار با مدیریت تغذیه

تغذیه در محیط کار

تغذیه نقش مهمی در کاهش استرس شما دارد. آن چه می خورید می تواند سطح استرس شما را کاهش و یا افزایش دهد. نقش نوشیدن مایعات به همان اندازه مهم است. حتی میزان کم بی آبی می تواند میزان استرس شما را تشدید کند. داوینا تیلور یکی از پرفروش ترین نویسندگان ساندی تایم توصیه می کند، یک برنامه غذایی سالم برای خودتان درست کنید . برنامه ای که نیازهای غذایی اساسی شما را برآورده کند. غذاهای مفید با چربی سالم مانند پروتئین، فیبر و مواد مغذی بخورید تا در سوخت و ساز بدنتان در طول روز کمک کند. تیلور پیشنهاد می دهد از رژیم غذایی کم چرب اجتناب کنید. زیرا می تواند سطح استرس شما را افزایش دهد. به جای آن رژیم غذایی با چربی های سالم مانند مغزیجات، ماهی، خامه و آووکادو را انتخاب کنید.

6. خواب خود را بهبود ببخشید

داشتن خواب خوب شبانه یکی از بهترین راه های کاهش استرس است. اگر شما در طول شب احساس راحتی ندارید، حتی اگر 8 ساعت خواب شبانه را برای خودتان تنظیم کرده باشید، نمی توانید خواب خوب و با کیفیتی داشته باشید. وقتی صحبت از خواب در میان باشد، کیفیت دقیقا به اندازه کمیت مهم است. برای بهبود کیفیت خوابتان، باید بفهمید چه چیزی مانع استراحت مناسب شما می شود. هر چیزی مانند گرم بودن دمای اتاق تا تشک و بالشتی که دیگر مناسب خوابیدن نیست می تواند مانع خواب راحت شما باشد.

ببینید چه چیزی در خوابیدن شما مشکل ایجاد کرده است. برای بهبود آن وقت بگذارید تا بتوانید هر شب به خوبی استراحت کنید. به دنبال محصولاتی باشید که مخصوص نیاز های شما برای خواب طراحی شده اند. مانند ملافه های خنک کننده، پتوی سنگین، یک دستگاه صوتی خواب سفید یا یک روکش تشک نرم  که برای شما حس حمایت ایجاد کند.

به محض اینکه شما این تغییرات را به اجرا در بیاورید، متوجه کاهش استرس خود خواهید شد. وقتی این کارها تبدیل به عادت بشود، شما می توانید هر روز از مزایای آن در کاهش استرس بهره ببرید.