در سال 2018، گوگل روندی را شروع کرد که در صورت کلیک روی یک وب سایت غیر HTTPS، پیام عدم امنیت را به کاربران کروم نشان دهد. در سال 2018 ، گوگل به مدیران وب سایت ها گفت که اگر یک وب سایت غیر HTTPS دارید، خطر از دست دادن ترافیک را دارید و این اعلان پیش از ورود کاربران کروم به وب سایت شما نشان داده می شود. با این حال، این به طور تعجب آور نیست.

گوگل برای اولین بار در ماه مه 2010 سایت ها برای رفتن به HTTPS را تشویق کرد. سپس در تاریخ 6 آگوست 2014، گوگل اعلام کرد که سایت های HTTPS را در نتایج جستجو بالاتر نشان می دهند.

اما، ما متخصصان سئو سال ها است که با قوانین مختلف گوگل کنار می آییم. هیچ چیز واقعاً نمی تواند ما را متحیر کند. و علیرغم همه تغییرات، باید ادامه دهیم…

خوشبختانه، مهاجرت از HTTP به HTTPS به نفع عده معدودی است. شان سی از SEO Hacker پس از تغییر به HTTPS، شاهد افزایش 480٪ در رتبه بندی گوگل بود. Autoxloo پس از مهاجرت به HTTPS ، حجم ترافیک و تعداد مسیرها را 5٪ افزایش داد.

خوشبختانه، من جنگ بین HTTP و HTTPS را در حال اتمام می بینم.

تفاوت بین HTTP و HTTPS چیست؟

سایت های HTTP مدتی است که در وب سایت ها استفاده می شوند. در حالی که HTTPS جدید است و تازه دارد مورد استفاده قرار می گیرد. اما، تفاوت بین HTTP و HTTPS چیست؟

HTTP یک پروتکل لایه برنامه برای دریافت اطلاعات از وب است. که به تازگی شروع به ایمن سازی از طریق وب کرده است. به زبان ساده HTTP اطلاعات را به جستجوگر وب نشان می دهد.

این بدان معنی است که بدون آن اتصال مطمئن  و امن، هر شبکه ای که بین میزبان منبع و میزبان مقصد باشد می تواند آنچه را که میزبان مقصد بدست می آورد تغییر دهد. بنابراین، لایه اضافی HTTPS از روشی مطمئن تر برای انتقال اطلاعات، معروف به SSL (Secure Sockets Layer) استفاده می کند. و این یعنی یک معامله دو سر برد.

چرا باید از HTTPS استفاده کنید؟

آیا هنوز از خودتان این سوال را می پرسید: چرا باید از HTTPS استفاده کنم؟ می فهمم که بعد از نوشتن تمام نسخه اصلی، طراحی و ساخت وب سایت تان، آخرین کاری که می خواهید انجام دهید مهاجرت به HTTPS است. اما استخدام یک بازاریاب SEO خوب برای انجام این کار برای شما بدون آنکه حتی از خانه بیرون بروید، بهترین کاری است که می توانید انجام دهید.

دلیل آن این است که اگر در وب سایت HTTP با حساب بانکی خود کار کرده یا اطلاعات کارت اعتباری تان را در صفحه پرداختی وارد کنید، اطلاعات حساس شما در معرض خطر است. اما HTTPS امنیت بازدید کنندگان و شبکه شما را تأمین می کند.

به همین دلیل بیش از 50٪ وب سایتهای سراسر جهان در حال حاضر از HTTPS استفاده می کنند. همچنین اگر به افزایش استفاده از  HTTPS در Firefox و Chrome نگاه کنید متوجه می شوید که باید کلید تغییر به HTTPS را بزنید. این مساله ثابت شده است که مهاجرت به HTTPS در عملکرد سایت شما تأثیر دارد.

https امن

8 مزیت انتقال به HTTPS

در اینجا به مزایای استفاده از HTTPS می پردازیم.

1. بهبود رتبه های جستجوی پیشرفته

گوگل تأیید نکرده است که HTTPS یک عامل رتبه بندی است. اما، گوگل اعتراف کرده است که به سایت هایی که از HTTPS استفاده می کنند اولویت می دهد.

Searchmetrics تحلیلی از SSL و تأثیر آن در رتبه بندی ها انجام داده است. این مطالعه ثابت کرد که HTTPS تأثیر مثبتی بر دید در SERP ها دارد.

Cloudtec بعد از جابجایی از HTTP به HTTPS ، تعداد صفحات موجود در 10 رتبه برتر وب سایت خود را دو برابر کرد.

2. تجربه کاربری بهتر

مرورگرهایی مانند Firefox و Chrome از نشانگرها استفاده می کنند تا امنیت وب سایت را نشان دهند و کاربران متوجه این نکته می شوند.

اگر بدانند که یک سایت امن نیست ، 84٪ از کاربران ترجیح می دهند برای خرید از آن استفاده نکنند.

اگر یک تجربه مرور امن و مطمئن را ارائه می دهید، میزان و مدت زمان نگهداری کاربرانتان را افزایش می دهید.

3. از اطلاعات کاربران خود محافظت کنید

با HTTPS می توانید از داده های کاربران محافظت کنید. شما نمی خواهید یک مسئله نقض داده مانند ماریوت یا فیس بوک داشته باشید. مسئله ماریوت با حفظ وضعیت HTTPS با گواهی SSL / TLS قابل جلوگیری بود.

دفتر پاسخگویی دولت آمریکا گزارش مفصلی را منتشر کرد که نشان می دهد گواهی منقضی شده در سیستم بازرسی SSL / TLS که به مدت 10 ماه جایگزین نشده بود به هکرها اجازه داد تا به داده ها دسترسی پیدا کنند.

4. نماد قفل امن را دریافت کنید

هفتاد و هفت درصد بازدید کنندگان وب سایت ها نگران این هستند که داده های آنها به صورت آنلاین رهگیری می شوند یا مورد سوء استفاده قرار می گیرند. شما می خواهید کارتان را با ایجاد اعتماد و اعتبار شروع کنید. نماد قفل ایمن این کار را برای شما انجام می دهد.

مثالی برای اثبات می خواهید؟ Zamberg.com پس از استفاده از SSL، نرخ تبدیل ش را 11٪ افزایش داد.

5. برای اجرای AMP باید HTTPS داشته باشید

حتما می دانید که بهینه سازی موبایل برای سئو چقدر مهم است. منظورم این است که چگونه کسی می تواند 70 درصد صعود ترافیکی را که تریلیست داشت و دلیل آن AMP بود را نادیده بگیرد؟

نکته جالب این است که شما باید SSL داشته باشید تا حتی از AMP استفاده کنید.

6. کمپین های PPC موثرتر

بیشتر درآمد گوگل از فروش تبلیغات ناشی می شود. اگر کاربران از سایت شما بازدید کنند اما تبدیل به خریدار نشوند، تبلیغ کنندگان نمی توانند هزینه کردن برای تبلیغات گوگل را ادامه دهند. بنابراین، استفاده از HTTPS به کاهش شیوه های تبلیغاتی بد و افزایش نرخ تبدیل کمک می کند.

همچنین، در سال 2018، Google Ads شروع به هدایت خودکار تبلیغات جستجوی HTTP به HTTPS کرد. آنها شروع کرده اند که به تبلیغ کنندگان هشدار دهند که از آدرس های HTTP برای صفحات فرود استفاده نکنند.

7. داده های اصلاح شده در Google Analytics

به ترافیک مستقیم توجه کنید. وقتی HTTPS بازدیدی را به HTTP ارسال می کند، Google Analytics این موضوع را به عنوان ترافیک مستقیم گزارش می کند. در نظر گرفتن این نکته همچنین در هنگام مهاجرت بسیار مهم است.

8. بسیاری از سایت ها از سایت های HTTP پشتیبانی نمی کنند

امروزه اکثر سایت ها به امنیت سایت شما نیاز دارند. به عنوان مثال، Squarespace به یک گواهی SSL نیاز دارد. حتی دولت به سایت HTTPS احتیاج دارد.

فرآیند تغییر از HTTP به HTTPS

درباره https

جابجایی از HTTP به HTTPS برای افراد غیرمتخصص دشوار است زیرا چند مسئله وجود دارد که ممکن است پیش بیاید و مشکل ساز شود.

در اینجا یک راهنمای فشرده و کوتاه از اقداماتی که باید برای تبدیل سایت خود از HTTP به HTTPS انجام دهید، آورده شده است:

  • یک گواهی SSL پیدا کنید
  • گواهی SSL را نصب کنید
  • دامنه را برای تغییر به HTTPS به روز کنید
  • همه صفحات HTTP را به HTTPS هدایت کنید
  • تأیید مجدد مالکیت در کنسول جستجوی گوگل
  • نقشه سایت را به روز کنید
  • txt را به روز کنید
  • تنظیمات خود را در Google Analytics به روز کنید
  • تست کنید

اگر از وردپرس استفاده می کنید، Vahan Petrosyan، مدیر توسعه وب مجله موتور جستجو، مهاجرت از HTTP به HTTPS را مرحله به مرحله توضیح می دهد.

آماده تغییر به HTTPS هستید؟

امیدوارم این مقاله توضیح دهد که چرا ایجاد سوئیچ از HTTP به HTTPS ضروری است. اگر آماده ساخت سوئیچ هستید، با شرکت میزبان خود تماس بگیرید.

به عنوان مثال، Bluehost شامل یک گواهی SSL برای کاربران وردپرس آنها است. یا از ابزاری مانند Let’s Encrypt به صورت رایگان استفاده کنید.

در هر صورت یک گزینه را انتخاب کنید، ساخت سوئیچ ارزش وقت و سرمایه گذاری برای محافظت از کاربران خود را دارد.