پله عضوی از سه تیم برزیلی قهرمان جام جهانی، از نظر بسیاری از افراد پرافتخارترین بازیکن فوتبال در تمام دوران محسوب می‌شود. افراد بسیاری در دنیا بودند که توانستند استعداد واقعی خود را کشف کنند و به مشهورترین فرد جهان در آن حیطه تبدیل شوند. سایت موفق شو به معرفی بسیاری از این افراد خبره در استعداد خود پرداخته است. در این بخش از سایت موفق شو با فراز و نشیب‌ها و دستاوردهای پرافتخارترین بازیکن جهان آشنا می‌شوید.

خلاصه داستان زندگی پله

پله، اسطوره فوتبال در 23 اکتبر 1940 در ترس کوراسائویس در برزیل به دنیا آمد. او با عملکرد فوق‌العاده‌اش در جام جهانی 1958 به یک فوق ستاره تبدیل شد. وی به مدت دو دهه در تیم ملی برزیل به‌طور حرفه‌ای بازی کرد و با تیم ملی برزیل توانست برنده سه جام جهانی فوتبال شود. وی در اواخر دوران کاری خود به باشگاه فوتبال نیویورک کاسموس پیوست. وی در سال 1999 به‌عنوان “همبازی قرن” فیفا شناخته شد. وی همچنین به‌عنوان سفیر جهانی فوتبال به دلایل فعالیت‌های بشردوستانه‌اش انتخاب شد.

دوران کودکی پله

جوانی پله

ادسون آرانتس دو ناسیمیونتو ملقّب به پله در 23 اکتبر سال 1940 در برزیل متولد شد. وی فرزند اول ژوئو راموس و دونا سلست بود. پله در سنین پایین به همراه خانواده‌اش به باورو برزیل نقل‌مکان کرد.

ژوئو راموس پدر پله که به‌عنوان “دوندینیو ” نیز شناخته می‌شود، در تلاش بود تا فوتبالیست شود و به خاطر همین موضوع خانواده‌اش فقیر بودند. پله نیز در فقر بزرگ شد. بااین‌حال، او با بازی با توپ‌های پرشده از پارچه در خیابان‌های باورو، استعداد خود در فوتبال را نشان داد. منشأ نام مستعار “پله ” مشخص نیست و زمانی که دوستانش برای اولین بار او را با این نام مستعار صدا زندند، او از این مسئله ناراحت شده بود.

در سن نوجوانی، وی به عضویت گروه مربیان به سرپرستی گری والدمار دی بریتو درآمد. گری والدمار دی بریتو عضو پیشین تیم ملی فوتبال برزیل بود. سرانجام دی بریتو خانواده وی را متقاعد کرد تا اجازه دهند پله خانواده را رها کرده و به دنبال موقعیت‌های بهتر در فوتبال باشد؛ بنابراین او در 15 سالگی عضو حرفه‌ای تیم فوتبال سانتوس شد.

گنجینه ملی فوتبال

پله اسطوره فوتبال

پله بعد از امضا قرارداد با سانتوس، بلافاصله تمرین‌های منظم در این تیم را آغاز کرد. او قبل از 16 سالگی اولین گل را در فوتبال حرفه‌ای به ثمر رساند. وی در اولین فصل کامل لیگ گل‌های بسیاری زد و برای بازی در تیم ملی برزیل انتخاب شد.

پله به‌طور رسمی در جام جهانی فوتبال 1958 سوئد معرفی شد. نمایش سرعت قابل‌توجه، ورزشکاری و دید میدانی این بازیکن 17 ساله سبب گردید که برزیل با نتیجه 5-2 برابر فرانسه پیروز نیمه‌نهایی شود و پله در این بازی سه گل به ثمر رساند. سپس در فینال نیز دو گل دیگر زده و با نتیجه 5-2 برابر کشور میزبان، برزیل قهرمان دنیا شد.

فوق ستاره جوان پیشنهادهای قابل‌توجهی با حقوق بالا برای بازی در باشگاه‌های اروپایی دریافت کرد ولی رئیس‌جمهور برزیل، جانیو کوادروس سرانجام اعلام کرد که پله یک گنج ملی است و بازی کردن در یک کشور دیگر از نظر قانونی دشوار است. صرف‌نظر از این، مالکیت باشگاه سانتوس با برنامه‌ریزی مسابقات پرسود با گروه‌هایی در سراسر جهان، تضمین کرد که این بازیکن جوان از نظر موقعیت مالی مشکلی نداشته باشد.

کسب قهرمانی های متعدد در جام جهانی فوتبال

زندگینامه پله

پله در بازی‌های جام جهانی 1962 در شیلی دچار مصدومیت ناگهانی شدید در دو پای خود شد و در مرحله نهایی نتوانست حضور پیدا کند. برزیل در این سال عنوان دوم جهان را کسب کرد. چهار سال بعد در انگلیس، با انجام یک سری حملات وحشیانه توسط مدافعان تیم مخالف، مجدداً وی دچار مجروحیت پا شد و این مسئله باعث شد که پله به حاشیه رود و برزیل نیز از دور جام جهانی حذف شد.

باوجود ناامیدی درصحنه جهانی، افسانه پله همچنان ادامه داشت. در اواخر دهه 1960، دو جناح درگیر در جنگ داخلی نیجریه با آتش‌بس 48 ساعته موافقت کردند تا بتوانند بازی پله را در یک بازی باشگاهی در لاگوس تماشا کنند.

بازگشت پیروزمندانه پله و برزیل در جام جهانی 1970 در مکزیک رقم خورد. با صدرنشینی تیم قدرتمند برزیل، وی در این مسابقات چهار گل به ثمر رساند و یکی از آن‌ها در فینال بود و برزیل توانست با نتیجه 4-1 مقابل ایتالیا، قهرمان دنیا شود.

پله در سال 1974 فوتبال را کنار گذاشت و بازنشستگی خود را اعلام کرد اما او سال بعد برای بازی در باشگاه فوتبال نیویورک کاسموس در لیگ فوتبال آمریکای شمالی دوباره به میدان رفت و به‌طور موقت کمک کرد تا NASL طرفداران زیادی جذب کند. وی آخرین بازی خود را در اکتبر سال 1977 بین نیویورک و سانتوس انجام داد و در هر دو تیم نیز حضور داشت و درنهایت با 1281 گل زده در 1363 بازی بازنشسته شد.

پله، اسطوره فراموش‌نشدنی

پله و امباپه

بازنشستگی از محبوبیت پله نکاست و وی همچنان مشهور بوده و در بسیاری از عرصه‌های حرفه‌ای فعال بود.

در سال 1978، او به دلیل همکاری با یونیسف جایزه بین‌المللی صلح را دریافت کرد. وی همچنین در سمت وزیر خارجه ورزش و برزیل و سفیر محیط زیست سازمان ملل متحد نیز فعالیت داشته است.

پله در سال 1999 به همراه “دیگو مارادونا ” آرژانتینی، به‌عنوان “همبازی قرن ” فیفا معرفی شد. برای بسیاری از فوتبال دوستان، حضور وی در زمین فوتبال و دستاوردهایش قابل‌تصور نیست و تقریباً همه ورزشکاران بزرگ دنیا با این مطلب موافق‌اند که وی زمانی با بازی در تیم برزیل، جهان را به تماشای خود وادار می‌نمود.