اصطلاح عامیانه‌ی twit pitch، برای توصیف نمای کلی شرکت‌های استارتاپ (کسب‌وکار)، کالاها یا خدماتی که به‌اندازه کافی کوتاه هستند، استفاده می‌شود تا مناسب محدودیت‌های وب‌سایت شبکه‌ی اجتماعی توییتر قرار گیرند.

از طرف دیگر اصطلاحی به نام ارائه آسانسوری داریم، به‌طورکلی منظور ارائه‌های کوتاه و جامع در کمترین زمان است که twit pitch شامل انواع مختلفی از این ارائه‌هاست اما محدودیت‌هایی( 140 کاراکتر) دارد که توسط توییتر تعیین‌شده است. ارائه آسانسوری یا ارائه‌های کوتاه و جامع توسط بنیان‌گذاران استارتاپ(startup) انجام می‌شود تا بتوانند ایده یا افکار تجاری خود را به سرمایه‌گذاران بفروشند به این امید که علاقه و سهم خود را در مسیر رسیدن به استارتاپ برنده کسب کنند.

ایده به این صورت است که سرمایه‌گذار باید در مدت‌زمانی که سوار آسانسور است (احتمالاً در کنار برخی از سرمایه‌گذاران دیگر) تقریباً در دو دقیقه یا کمتر بتواند آن ایده را بفهمد و پتانسیل آن را ببیند. در عصر رسانه‌های اجتماعی، روند به این صورت است که بتوانیم در 140 کارکتر یا کمتر (اکنون توییتر به 280 کاراکتر افزایش‌یافته است) علاقه‌ی سرمایه‌گذار را به خود جلب کنیم، مانند دستگاه‌های سیسکو: ما شبکه‌های ارتباطی برقرار کردیم یا Sequoia: کارآفرینان پشت کارآفرینان.

تقسیم‌بندی توییت پیچ (Twit Pitch)

توییت پیچ (Twit Pitch) در استارت آپ

پیدایش فنّاوری جدید و تأثیر آن روی تجارت یا بیزینس های مدرن، باعث شده که پیشنهادهای تجاری و تماس‌های اولیه با سرمایه‌گذاران، با استفاده از برنامه‌های تجاری تمام مدت، نسبت به گذشته طولانی‌تر باشند.

سرمایه‌داران و مدیرانی که مجبورند زمان محدودشان را برای خواندن طرح‌های پیشنهادی طولانی بگذرانند، ممکن است تصمیم بگیرند که آیا این طرح پیشنهادی، هم‌خوانی بیشتری را با بررسی‌های Twit Pitch نسبت به کلمات کلیدی ضمانت می‌کند؟ از طرفی دیگر فشار بیشتری بر فرد طراح وارد می‌شود، زیرا او مجبور است در فضای کمی یک موضوع پیچیده را توضیح دهد.

توییتر، استاندارد جدیدی را در مختصر و مفید کردن یک ارائه در یک فضای کوچک ایجاد کرده است که این کار از طریق اعمال محدودیت‌هایی بر روی چگونگی بسیاری از کارکتر های متنی است که می‌توان آن‌ها را در یک توییت گنجانید.

بااین‌حال، توییت پیچ ها نوعی از شکل هنری هستند و در برخی موارد به‌عنوان شرکت هایکو شناخته می‌شوند.

در اینجا به برخی از نمونه‌های موفقیت‌آمیز توییت پیچ ها آشنا می‌شویم:

amonter5‎: ما می‌خواهیم که شما با افراد بسیار جذاب و با ابهت در یک فضا ملاقات داشته باشید (@crowdscanner#twit pitch)

ToddrLevy: استارتاپ ما@Bloomworlds، بنیان‌گذار انجمن شرکت که درحال‌توسعه‌ی فروشگاه برنامه« دوستان خانوادگی» برای جامعه‌ی اندروید هست twitpitch#

Laurentk: کشف افراد و کارهای جدیدی که باید در مناطق خود انجام دهید با @submate# twitpitch

Amjjd: کیرال (Kyral) برای جستجو، رد و بدل و سازمان‌دهی اسناد اداری در شبکه ارتباطی شرکت شما با استفاده از سرچ و تگ کردن، آن را آسان‌تر کرد twitpitch#

Michuk: چهارضلعی برای فیلم – توصیه‌های مکانی و عمومی:@filmastermobile که در ماه ژانویه به آیفون شما می‌آید twitpitch#

Eventribute: برگزارکننده مسابقه‌ی آنلاین در توییتر و شبکه‌های اجتماعی twitpitch#

42goals: ابزاری ساده برای ردیابی اهداف شخصی و فعالیت‌های روزانه #twitpitch